Google Haritalar Sokak Görünümünü Ne Sıklıkta Günceller?

Google Haritalar’ın yol tarifi bulmak ve bölgeyi kontrol etmek için harika bir kaynak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Google Haritalar’ın sokak görünümü resimlerini de güncellediğini biliyor muydunuz?

Google Haritalar, Sokak Görünümü resimlerini 2013’ten beri her gün olduğu kadar sık ​​​​güncelliyor. Bu, adresinizde veya işletmenizde bir güncelleme olması durumunda Google’ın Sokak Görünümü kamerasıyla bölgenin yeni fotoğraflarını çekeceği anlamına geliyor. Sokak görünümü resminizin yakın zamanda güncellenip güncellenmediğini nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

google haritalar sokak görünümünü ne sıklıkla günceller?

Adres veya işletme değişikliğiniz olduğunda Google Haritalar sokak görünümü resimlerini günceller. Google Haritalar’ın sokak görünümünü ne sıklıkta güncellediğini bilmek istiyorsanız, yanıt, adres veya işletme değişikliğiniz olduğunda Google’ın sokak görünümünü güncellemesidir. Adres değişikliğiniz olması, konumun taşındığı ve Street View için yeni fotoğrafların mevcut olduğu anlamına gelir. Yeni bir işletme telefon numarası aldığınızda bu, işletmenizin Sokak Görünümü’nde göründüğü ve Sokak Görünümü için yeni fotoğrafların bulunduğu anlamına gelir.

Google Haritalar Sokak Görünümü Nedir?

Google Haritalar Sokak Görünümü, bölgeyi Google Haritalar’dan kontrol etmenizi sağlayan bir özelliktir. Mevcut konumunuzun veya seçtiğiniz diğer herhangi bir konumun sokak düzeyinde görünümünü görebilirsiniz. Görüntüler her gün olduğu kadar sık ​​​​güncellenir, bu nedenle sokak görünümü görüntünüzün yakın zamanda güncellenip güncellenmediğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Google Haritalar’ı açın ve adresinizi veya işletme adınızı arayın.
 2. Haritadan bir adres seçin ve “Gör” (veya “Sokak Görünümü”) üzerine tıklayın.
 3. Ekranınızın sağ alt köşesine bakın ve iki küçük simge göreceksiniz: biri küçük bir kamera, diğeri ise içinden ok çıkan bir büyüteç (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın). Kamera seçeneklerini açmak için iki simgeden birine tıklayın (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).
 4. Adresinizin veya işletme adınızın fotoğrafını çekmek için “Fotoğraf Çek”e tıklayın (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).
 5. Şimdi sokak görünümü resminize genel bir bakış göreceksiniz. Haritayı hareket ettirebilir ve yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz, ancak sokak görünümü görüntüsünü başka bir yerden kontrol etmek istiyorsanız, tekrar “Gör” seçeneğine tıklayın.
 6. Ardından, o konum için Sokak Görünümü sayfasına yönlendirileceksiniz (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).
 7. Google Haritalar’a dönmek için ekranınızın sağ üst köşesindeki “Sokak Görünümü”ne tıklayın.

Güncellemenin Yeni Bir Yükleyiciden Gelip Gelmediğini Kontrol Edin.

Aradığınız adres veya işletme Google Haritalar’daysa, sokak görünümü resmi daha yeni olmalıdır. Güncelleme yeni bir yükleyiciden geliyorsa, fotoğrafın üstünde “GÜNCELLENEN” yazan bir filigran bulunur.

 • Güncellemenin yeni bir yükleyiciden olup olmadığını kontrol etmek için Google Haritalar’a gidin ve 3 boyutlu ok simgesini tıklayın. Oradan hangi görsellerinizin güncellendiğini görebilir ve onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.
 • Resim başka biri tarafından güncellendiyse, Google’ın “Başka bir kaynaktan güncelle” seçeneği olacaktır. Resminizi kimin güncellediğini öğrenmek için bu seçeneğe tıklayın. Kendileriyle doğrudan iletişime geçebilir veya resimlerinin sağ alt köşesindeki “Bu fotoğrafı şikayet et” bağlantısını kullanarak bu mesaj sistemi üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.
 • Hiç filigran görmüyorsanız, bu büyük olasılıkla Street View resminizin henüz güncellenmemiş eski bir sürümüdür. Yükleyiciyle nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenmek için bağlantıya gidin ve resminizi güncellemelerini isteyin.
 • Hiç filigran görmüyorsanız, bu büyük olasılıkla Street View resminizin henüz güncellenmemiş eski bir sürümüdür. Yükleyiciyle nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenmek için bağlantıya gidin ve resminizi güncellemelerini isteyin.

Uygulamada Hangi Bilgiler Var?

Uygulamanın birçok özelliği var, ancak işte bunlardan başlıcaları:

-Geçerli konumunuzun ve bulunduğunuz diğer yerlerin Sokak Görünümü resimlerini görüntüleyin.

-Ad veya konuma göre yerleri arayın.

-Google Haritalar’ın yol tariflerini görüntüleyin.

-Toplu taşıma yol tariflerini görüntüleyin.

-Google Haritalar’ın “yakındaki” bölümünde yakındaki restoranlar ve mağazalar hakkında bilgi alın.

-Google Earth’ün uydu görüntüsünü veya Google Haritalar’ın “Konumum” bölümündeki uydu görüntülerini kullanarak özel haritalar oluşturun.

-Google Haritalar’ın ayarlar menüsünde Navigasyon modunu kullanırken kulaklık aracılığıyla size söylenen navigasyon talimatlarıyla sesli navigasyonu kullanın.

-Uçakta seyahat ederken veya vahşi doğada yürüyüş yaparken olduğu gibi, cep telefonu sinyalinin yakınında olmadan bölgeleri keşfetmek için Sokak Görünümü’nü kullanın.

Google Haritalar Hizmeti Güncellemelerini Nereden Alır?

Google Haritalar, yeni ve güncellenmiş bilgileri içerecek şekilde sürekli olarak güncellenir. Ana güncelleme kaynakları şunlardır:

 • Google Haritalar kullanıcıları;
 • Google Haritalar geliştiricileri;
 • Yeni bilgi gönderen kullanıcılar;
 • Yeni konumlar hakkında bilgi gönderen Google Haritalar kullanıcıları.
 • Google Haritalar’daki yer veritabanına sürekli ekleme yapan Harita geliştiricileri.

Telefonumda Sokak Görünümünü Nasıl Alabilirim?

 1. Google Haritalar’ı telefonunuza almak istiyorsanız, uygulamayı App Store veya Google Play’den indirebilirsiniz. Uygulama içinde, dünyayı keşfedebilecek ve hatta Google Haritalar tarafından haritalanmış tüm yerleri görebileceksiniz.
 2. Google Haritalar’ı kullanırken fark edebileceğiniz bir şey, Sokak Görünümü’nde birçok farklı konum olmasıdır. Henüz bir yer yoksa, hala yapım aşamasındadır. Bir yerin haritalanıp haritalanmadığını öğrenmenin bir yolu, onu Google Haritalar’da aramaktır. Bu, bu yerin Sokak Görünümü’ne ne zaman ve nereye eklendiğini görmenizi sağlar.

Google Haritalar Canlı Olarak Değişir mi?

Google Haritalar hizmeti sürekli değişiyor ve güncelleniyor. Bu, yeni bilgiler eklendikçe uygulamanın otomatik olarak güncelleneceği anlamına gelir. Bir değişiklik olduğunda, uygulama sizi bilgilendirecek ve mevcut konumunuzu ve bulunduğunuz diğer yerleri Street View ile güncellemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Google Haritalar, Sokak Görünümü’ndeki yer veritabanına yeni bilgiler eklendiğinde değişiklikleri de size bildirir.

Çözüm

Street View, yeni bir şehirde veya kendi mahallenizde gezinmenize yardımcı olabilecek harika bir araçtır. Ancak bu resimleri oluşturan ve güncelleyen çok sayıda yükleyici olduğundan, en güncel bilgileri bulmak zor olabilir. İşte cevabı nasıl bulacağınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir