Google Haritalar Uygulamasında Kendi Rotanızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Google Haritalar, kullanıcıların seyahatlerini keşfetmeleri ve planlamaları için en popüler çevrimiçi portallardan biri haline geldi. En yakın benzin istasyonunu, restoranı ve hatta keşfedilecek en gizli arka yolları bulmanıza yardımcı olur. Ama ya seyahatinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız? Peki ya şehirden çıkıp güzel kırsal bölgeleri keşfetmek isterseniz? Şanslısın, harika haberlerimiz var. Google Haritalar, kullanıcıların haritalarına özel yol tarifleri eklemesine olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Tek yapmanız gereken bu basit adımları takip etmek ve Google Haritalar’da kendi özel rotanıza sahip olabilirsiniz!

Google Haritalar Uygulamasında Kendi Rotanızı Nasıl Yapabilirsiniz?

  1. Google haritalar uygulamasındaki “Yerlerim” özelliğini kullanarak Menü çubuğundaki Yerlerim düğmesine tıklayarak rota oluşturabilirsiniz.
  2. Konumunuzun herhangi bir noktasından konumunuzun herhangi bir noktasına rota oluşturabilirsiniz.
  3. Ayrıca mevcut konumunuzdan istediğiniz herhangi bir yere rota oluşturabilirsiniz.
  4. Bu, bir yere gitmek istediğinizde ancak oraya nasıl gideceğinizi bilemediğinizde veya kaybolduğunuzda veya kısayol gibi başka bir şey istediğinizde veya sadece o şehirde yeni yerler keşfetmek istediğinizde yararlıdır. Bunu nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa şu adımları izleyin: Google harita ekranının sağ üst köşesindeki “Yer Ekle” düğmesine dokunun ve tıklayın ve arama kutusuna yer adını yazın ve ardından Git düğmesine dokunun. (I) yazarken ekranın sol köşesinde, bu sizi yazabileceğiniz tüm yerleri içeren arama kutusunu bulacağınız başka bir ekrana götürecektir.
  5. Google Haritalar uygulamasının “Sokak Görünümü” özelliğini kullanarak da bir rota oluşturabilirsiniz. Bu, bulunduğunuz yerden çok uzakta olmayan bir yeri ziyaret etmeyi planladığınızda çok faydalıdır. Bu size o yerin etrafındaki çeşitli yerleri gösteren bir sokak görünümü haritası verecek ve oraya ulaşmak için doğru rotayı bulmanızı kolaylaştıracaktır.
  6. Ayrıca Google Haritalar uygulaması ekranının sağ üst köşesinde yer alan “Yer Ekle” butonu yardımıyla yeni ara noktalar oluşturarak kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.
  7. Ayrıca google haritalar uygulamasında bir harita üzerindeki kırmızı çizgiyi bir noktadan diğerine sürükleyip ardından sol altta yer alan “Kaydet” düğmesine basarak bulunduğunuz yerin herhangi bir noktasından konumunuzun başka bir noktasına rota oluşturabilirsiniz. ekranın köşesinde, bu rotayı listenize ekleyecek ve bu rota üzerinden bir yerden her gitmek istediğinizde, bu rotaya dokunmanız ve yolculuğunuza başlamanız yeterli olacaktır.
  8. Ayrıca bir harita üzerindeki kırmızı çizgiyi bir noktadan diğerine sürükleyip ardından ekranın sol alt köşesindeki “Kaydet” düğmesine basarak Google haritalar uygulamasında mevcut konumunuzdan istediğiniz herhangi bir yere rota oluşturabilirsiniz. ekranında, bu rotayı listenize ekleyecek ve bu rota üzerinden her bir yerden gitmek istediğinizde, bu rotaya dokunmanız ve yolculuğunuza başlamanız yeterli olacaktır.
  9. Google Haritalar uygulaması ekranının sağ üst köşesindeki “Yol Noktası Ekle” düğmesine basarak da yeni bir yol noktası oluşturabilirsiniz. “Yol Noktası Ekle” düğmesine bastığınızda, 3 seçenekli küçük bir pencere açılacaktır: Yer Ekle, Sokak Görünümü Ekle veya Yer/ Sokak Görünümü Ekle Seçeneği. Size en uygun seçeneği seçin (I). Bu sizi bir ara nokta oluşturmak istediğiniz yerin adını yazmanız gereken başka bir ekrana götürecektir.
  10. Google maps uygulama ekranının sağ üst köşesindeki “Rota Ekle” düğmesine basarak da yeni bir rota oluşturabilirsiniz; bu, 3 seçenekli küçük bir pencere açar: Yer Ekle, Sokak Görünümü Ekle veya Yer/ Sokak Görünümü Ekle Seçeneği . Size en uygun seçeneği seçin (I). Bu sizi eklemek istediğiniz yerin adını yazmanız gereken başka bir ekrana götürecektir.

Google Haritalar’da Özel Rota Nedir?

Özel Rota, bir yerden başka bir yere gitmek için yeni bir yol eklemekten daha fazlasıdır. Özel Rota, normal rotanızı özel bir deneyime dönüştürebilir. Google Haritalar’da Özel Rota oluşturmak için izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

Aşama 1: Google Haritalar’ı açın ve haritanın sol alt köşesindeki “Ekle” düğmesine dokunun. Yeni ara noktalar eklemek için üç seçenek göreceksiniz: Yollar, Patikalar ve İlgi Çekici Noktalar. “Özel yol noktası ekle”ye dokunun.

Adım 2: Kendi özel rotanızı oluşturmaya başlamak için pencerenin sol üst köşesindeki “Özel” seçeneğine tıklayın. Bu, bir noktadan diğerine gitmek için alabileceğiniz farklı yönleri gösteren bir grup ok içeren bir nokta ve tıklama haritasına benzeyen bir şey açacaktır. Sadece bu oklardan birini seçin ve yürümeye başlayın! Bir noktadan diğerine gitmek için kullanabileceğiniz kaç yol olduğu konusunda bir sınır yoktur.

Aşama 3: Hedefinize vardığınızda, haritanın sağ üst köşesindeki “bitti” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Daha sonra, yolunuz boyunca ziyaret ettiğiniz veya geçtiğiniz tüm yerleri görebileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Bu kadar kolay!

4. Adım: Oluşturduğunuz Özel Rotaya geri dönmek istiyorsanız, haritanın sol üst köşesindeki “özel” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Rotanız boyunca ziyaret ettiğiniz tüm ara noktaları göreceksiniz. Özel rotanıza geri dönmek için bunlardan herhangi birine tıklamanız yeterlidir.

Adım 5: Ayrıca yürürken rotanızı düzenleyebilir, silebilir veya ara noktaları ekleyebilirsiniz. Ekranın sol üst köşesindeki “Düzenle” düğmesine dokunmanız yeterlidir. Ardından, listede yukarı veya aşağı sürükleyerek herhangi bir ara noktanın sırasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca üzerine dokunarak ve ardından yeni bir ad girerek herhangi bir ara noktayı yeniden adlandırabilirsiniz.

6. Adım: Yeni bir Özel Rota oluşturmak istiyorsanız, ekranın sol alt köşesinden “Özel” seçeneğini seçin ve yukarıdaki 2-5 arasındaki adımları tekrarlayın. Rotanız boyunca bir sürü farklı yeri ziyaret ettiyseniz ve birden fazla yol yerine tek bir yoldan geçerek seyahatlerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız bu harika bir özellik!

7. Adım: Ayrıca Google Haritalar web sitesinde kendi özel rotanızı da oluşturabilirsiniz. Google Haritalar web sitesinde bu sayfayı ziyaret edin ve oradaki talimatları izleyin. Bu özelliği kullanmadan önce Google’da bir hesap oluşturmanız gerekeceğini unutmayın, ancak bu ücretsizdir!

İşte karşınızda, normal bir rotayı özel bir deneyime dönüştürmenin oldukça kolay bir yolu. Bu özellik hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde sorun. Eminim buradaki herkes yardım etmekten mutluluk duyacaktır!

Son sözler

Google Haritalar, seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacak harika bir araçtır. Özel rota özelliği, yılın zamanı, hava koşulları ve trafik koşulları gibi kişisel tercihleri ​​dikkate alan ayrıntılı bir dijital tur oluşturmanıza olanak tanır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir