Google Slaytlara Bir Şey Nasıl Gömülür ?

Google Slaytlar, sunuları, slayt gösterilerini ve daha fazlasını kolayca oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, Google Slaytlar sunumunuza bir şeyi nasıl yerleştireceğinizi hiç merak ettiniz mi? Bununla ne yapabilirsin? Google Slaytlar, slayt gösterinizin görünümünü özelleştirmenize olanak tanıyan birçok özelliğe sahiptir, ancak oraya bir şey gömmek istiyorsanız bilmeniz gerekenler burada.

Google Slaytlara Bir Şey Nasıl Gömülür

Gömme, profesyonel görünmesini istediğiniz sunumlar oluşturmak için harika bir özelliktir. Ancak, slayt gösterinize herhangi bir şey eklemeden önce akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır.

Google Slaytlar’a bir şeyi nasıl yerleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Ekranınızın sağ üst köşesindeki Dolap simgesine tıklayın (aşağıya bakın).
 • “Yerleştir” düğmesine tıklayın ve “Sunuma Ekle” sekmesinin altındaki “Ekle”yi seçin (aşağıya bakın).
 • Bağlantınızın görünmesini istediğiniz yeri seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın (aşağıya bakın). Bu sizi slayt gösterinize geri götürecek ve şimdi bağlantınızla birlikte gömülecektir (aşağıya bakın). Ayrıca bu sayfadan “Önizleme” seçeneğine tıklayabilir ve yerleştirildiğinde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bunun gibi görünecek:
 • Gömülü olanı kaldırmak veya değiştirmek için “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir (aşağıya bakın).

Youtube Videosu Nasıl Gömülür

YouTube videoları, slayt gösterinize başlamanın harika bir yoludur. Herhangi bir YouTube videosundan seçim yapabilir ve ardından bunu sunumunuza gömebilirsiniz. İşte nasıl:

 1. Google Slaytlar sununuza yerleştirmek istediğiniz videoyu açın.
 2. Videonun sağ üst köşesindeki Paylaş düğmesini tıklayın.
 3. Açılır kutuda görünen seçeneklerden “Yerleştir”i seçin.
 4. “Yapıştır” düğmesine tıklayarak yerleştirme kodunu kopyalayıp slaytınıza veya sunum yapan kişinin notlarına yapıştırın. Tarayıcı pencerenizde kopyaladığınız yerin altında görünecektir.
 5. Artık, ekranınızın sağ üst köşesindeki “Yerleştir” düğmesine tıklayarak videoyu slaydınıza gömebilirsiniz. Videonuz şimdi sunumunuzda görünecek (aşağıya bakın).
 6. Gömülü olanı kaldırmak veya değiştirmek için “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir (aşağıya bakın).

İnternetten Görüntü Gömme

Google Slaytlar, internetten resim ve video yerleştirmeyi kolaylaştırır. Tek ihtiyacınız olan bir Google hesabı ve her ikisi de ücretsiz olan bir internet bağlantısı. Bir resmi gömmek için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Yerleştirmek istediğiniz Google Slaytlar sunusunu açın
 2. Ekranınızın üst kısmındaki Ekle sekmesine tıklayın
 3. Resimleri Seç
 4. Slayt gösterinize eklemek istediğiniz resmi bilgisayarınızda veya çevrimiçi olarak bulun
 5. Resim veya Video Ekle düğmesini ve ardından Resim veya Video Olarak Kaydet’i tıklayın; bu, dosyanızı belirli bir adla kaydeder
 6. Bunu yaptıktan sonra, ekranınızın üst kısmındaki araç çubuğundaki Paylaş düğmesini tıklayın ve Sunumu Görüntü veya Video Olarak Yayınla’yı seçin.
 7. Yüklenmesi için birkaç saniye bekleyin, ardından Göm’ü tıklayın; bu sizi, bu yeni resimdekileri düzenleyebileceğiniz Google Slaytlar’a geri götürecektir.
 8. Görüntüdekileri değiştirmek için ekranınızın üst kısmındaki araç çubuğundaki Düzenle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bilgisayarınızın Sabit Diskinden Bir Görüntü Gömme

Bilgisayarınızın sabit sürücüsünden bir görüntü gömmek için şu adımları izleyin:

 • Google Slaytlar’ı açın ve bir sunu oluşturun
 • Üst şeritteki Ekle sekmesine tıklayın.
 • “Ekle” seçeneğinin hemen altında, “Resim”e tıklayın.
 • Bilgisayarınızın sabit diskinden resimlerinizden birini seçin ve ardından “Ekle”ye tıklayın.
 • Bu kadar! Resim şimdi slayt gösterinize yerleştirilmelidir.

Google Slaytlara Metin ve Köprü Gömme

Metni slayt gösterinize gömmek için, eklemek istediğiniz metni vurgulayın ve ekle’ye tıklayın. Bu, onu slayt sunumunuza eklemenize izin verecek bir açılır pencere açacaktır. Metin kutusunun sağ tarafındaki bağlantı simgesine tıklayarak da bir köprü ekleyebilirsiniz.

Sununuzun harika görünmesini istiyorsanız, slaytlarınızı özelleştirmek önemlidir. Ancak, slaytlarınızı özelleştirmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Slaytlarınızı nasıl özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ekranınızın sağ üst köşesindeki Dolap simgesine tıklayın (aşağıya bakın).
 2. “Özelleştir” düğmesine tıklayın ve “Tasarım” sekmesi altında “Tasarım”ı seçin (aşağıya bakın). Bu sizi slayt gösterinize geri götürecek ve şimdi yeni bir arka plan resmi veya renk şemasıyla özelleştirilecektir (aşağıya bakın). Ayrıca bu sayfadan “Önizleme” seçeneğine tıklayabilir ve özelleştirildiğinde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bunun gibi görünecek:
 3. Özelleştirilmiş olanı kaldırmak veya değiştirmek için “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir (aşağıya bakın).
 • Ekranınızın sağ üst köşesindeki Dolap simgesine tıklayın (aşağıya bakın).
 • “Sunuma Ekle” sekmesinin altındaki “Metin”e tıklayın (aşağıya bakın). Bu sizi slayt gösterinize geri götürecek ve şimdi metniniz kullanılarak özelleştirilecektir.
 • Özelleştirilmiş olanı kaldırmak veya değiştirmek için “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir (aşağıya bakın).

Google Slaytlara Nasıl Video Eklenir?

Sununuza video eklemek, resim eklemeye benzer, ancak bazı farklı adımlar vardır. Google Slaytlar, slayt gösterinizin nasıl görüneceğini özelleştirmenize olanak tanıyan birçok özelliğe sahiptir, ancak oraya bir şey gömmek istiyorsanız bilmeniz gerekenler şunlardır:

 1. Ekranınızın sağ üst köşesindeki Dolap simgesine tıklayın (aşağıya bakın).
 2. “Sunuma Ekle” sekmesinin altındaki “Medya”yı tıklayın (aşağıya bakın).
 3. Videonuzun görünmesini istediğiniz yeri seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın (aşağıya bakın). Bu sizi slayt gösterinize geri götürecek ve şimdi videonuza eklenecektir (aşağıya bakın). Ayrıca bu sayfadan “Önizleme” seçeneğine tıklayabilir ve yerleştirildiğinde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bunun gibi görünecek:
 4. Gömülü olanı kaldırmak veya değiştirmek için “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir (aşağıya bakın).

Çözüm

Google Slaytlar gibi doğru araçlara sahip olduğunuzda, kitlenizin ilgisini çeken ilgi çekici sunumlar oluşturmak kolaydır.

Başlamanın en iyi yolu, kitlenizin ne bekleyeceğini bildiğinden emin olmaktır. Bu kılavuzda, bir YouTube videosunu, internetten bir resmi veya bilgisayarınızın sabit diskinden bir resmi Google Slaytlar sunumuna nasıl yerleştireceğinizi gösterdik.

Bir sonraki adım, sunumunuzla ne yapmak istediğinize karar vermektir. Belirli bir konu hakkında konuşmak ister misiniz? Soru listesi yap? Veya bazı ilginç gerçekleri paylaşmak ister misiniz? Sana kalmış.

Son olarak, sunumunuzu yapmaya başlamadan önce her şeyin doğru araçlarla hazır olduğundan emin olun.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir