Google Takvim Hatası 404: Hata 404 Nedir? Nasıl Düzeltebilirsin?

Milyonlarca insan, etkinlikleri planlamak ve izlemek için Google Takvim’i kullanıyor. Ne yazık ki, karşılaşılacak herhangi bir sıkıntı veya hata, kullanımı kıyamete kadar gidebilecek olsa bile. En yaygın olanı Google Takvim Hatası 404’tür.

Birçok ajans ve kişi, Calendar API’yi kullanmak için paketlerini Google Calendar ile birleştirir. API kullanımında bile hatalara sıkça rastlanmaktadır.

Google Takvim API’sine Giriş

Google Calendar API, hücresel veya net paketlerinizi Google Calendar ile birleştirmenize yardımcı olur ve kullanıcılarınızla etkileşime geçmek için yeni yaklaşımlar geliştirir. API ile genel takvim etkinliklerini keşfedebilir ve inceleyebilir, yetkiniz olması durumunda herkese açık olmayan takvimlere ve takvimlerdeki etkinliklere erişebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, takvimler veya erişim denetimleri dahil olmak üzere, takvimle ilişkili birçok farklı nesneyle boyama yapabilirsiniz.

Takvim verilerini oluşturmanıza, görüntülemenize veya senkronize etmenize izin veren Google Takvim ile daha derin bir entegrasyon elde edebilirsiniz. Sonunda, bu entegrasyon, kişiyi birden fazla yaklaşımdan zevk alacak şekilde dekore edebilir.

Örnek: Bir rezervasyon uygulaması (oteller, uçuşlar vb. için) oluşturuyorsanız, Takvim API’sinin kullanımı, kişinin rezervasyon yaptığı her durumda Google Takviminde rutin olarak etkinlikler oluşturabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Genel Google Takvim API Hataları

Takvim API’sinin kullanımında bile hatalar yaygın olduğu için, 404 Hatası’nın özelliklerine dalmaktan daha erken karşılaşabileceğiniz hata türlerini yaklaşık olarak biraz daha fazla anlamak çok daha yüksektir.

Calendar API, hata bilgilerinin katmanlarını döndürür:

Başlık içindeki HTTP hata kodları ve mesajları.

Tepki çerçevesi içinde ekstra bilgi içeren bir JSON öğesi, hatayı nasıl yönetmenize karar vermenizi sağlar.

Takvim API’sini kullanırken bile genellikle 4xx hataları alırsınız. Hatalardan bazıları şu şekilde,

400: Hatalı İstek

401: Geçersiz Kimlik Bilgileri

403: Günlük Limit Aşıldı

403: Kullanıcı Oranı Sınırı Aşıldı

403: Organizatör olmayanlar için yasak

404 Bulunamadı

409: İstenen tanımlayıcı zaten var

412: Ön Koşul Başarısız

Bu hataların her birinin nedeni ve cevapları çeşitli ve benzersizdir.

Google Takvim 404 Hatasının Nedenleri

404: Bulunamadı olarak adlandırılan Google Takvim 404 hatası, hedeflenen bir yardım bulunamadığında verilen hata mesajıdır. Bu hata, bir alma isteği yürütürken, takvime erişirken, bir etkinliği güncellerken, vb. belirli koşullarda ortaya çıkabilir.

Güdüler, hatanın meydana geldiği koşullar nedeniyle çeşitlidir. Onlardan bazıları:

İstenen yardım (verilen kimlikle) hiçbir şekilde mevcut olmadığında.

Kişinin kabul edemediği bir takvime erişirken

404 hatası, zaman zaman meydana gelen dünya çapında bir sunucu veya sağlayıcı kesintisi nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Güncelleme: Kalan senkronizasyon sorunları nasıl geri yüklenir

23 Ağustos’tan sonra senkronizasyon sorunları yaşamaya devam ederseniz, macOS’ta mahalle önbelleğini silmek isteyebilirsiniz:

  • Takvim’i başlatın ve Takvimler listesindeki Google takvimlerinin işaretini kaldırın.
  • Takvim uygulamasından çıkın.

Finder’da,

  • Git’i kullan
  • Klasöre Git’i Aç
  • ~Kütüphaneye girin
  • Takvimleri aç
  • Geri Dön’e basın.
  • Adının içinde “önbellek” kelimesi bulunan tüm nesneleri silin.
  • Takvimi başlatın ve Google takvimlerine tekrar bakın.

iPhone ve iPad nasıl senkronize edilir?

Google Takvim 404 Hatası için Çözümler

Bu hatanın yanıtları soruna bağlı olsa da, burada bir dizi ekstra yaygın yanıtı görebilirsiniz. Örneğin, bir 404 hatasıyla karşılaşıldığında genellikle tavsiye edilen hareket yönü, üstel geri çekilmenin kullanılmasıdır.

Üstel geri çekilme yönteminde, ücret sınırları, topluluk hacmi veya tepki süresi ile ilgili hatalarla başa çıkmak için artan bir süre boyunca başarısız bir isteği periyodik olarak yeniden denersiniz.

Örneğin, başarısız bir isteği muhtemelen bir 2d sonra, ardından saniyeler sonra ve ardından 4 saniye sonra yeniden denersiniz. Bant genişliği kullanımını artırmak ve eşzamanlı ortamlarda isteklerin verimini en üst düzeye çıkarmak için kullanılır.

Aşağıdakileri bu yöntemin kullanımı olarak bile aklınızda bulundurun:

Hatadan sonra, yeniden deneme dönemlerine başlamadan en az bir 2d önceye dikkat edin.

Denenen istek, oluşturma isteği de dahil olmak üzere bir değişiklik getiriyorsa, hiçbir şeyin kopyalanmadığından emin olmak için bir göz atın. Geçersiz yetkilendirme kimlik bilgileri de dahil olmak üzere bazı hatalar, isteğin yeniden denenmesiyle çözülmez.

Bir olayı güncellerken bile 404 hatası oluşuyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla girişte doğru XML ad alanı bildirimlerinin olmamasıdır. Güncellemenizde bunu etkili bir şekilde belirttiğinizden emin olun.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir