Görev Yöneticisi Mac için tam kılavuz:

iOS platformunda yeniyseniz, Mac’in ana bileşenlerinden biri olan Görev Yöneticisi için uygun bir kılavuza ihtiyacınız olduğu açıktır. Etkinlik İzleyicisi olarak da bilinir. Aktivatör Monitörü, esas olarak Android’de görev yapan Görev Yöneticisi olarak işlev görür. Mac’inizde çalışan her türlü etkin işlemi, uygulamaları ve her türlü etkin işlemi kolayca görüntülemeye, yönetmeye, sonlandırmaya yardımcı olur.

Activity Monitor/Görev Yöneticisi Mac nedir?

Temelde OSX Görev Yöneticisidir. Mac işlemlerinizin ne kadar belleğinin kullanıldığını, hangi uygulamanın şu anda etkin olduğunu gösteren bir yardımcı programdır. Bununla, normal bir şekilde kapatamıyorsanız, durdurulanları çıkmaya zorlayabilirsiniz.

Yardımınız için Activity Monitor’ün aşağıdaki ana özellikleri vardır.

İŞLEMCİ:

Şu anda Mac’inizin CPU’sunu kullanan tüm işlemleri listeleyen, ne kadar süredir kullandıklarını not eden ve tükettikleri gücün tam yüzdesini gösteren, Activity Monitor/Görev Yöneticisi Mac’teki dokunuştur.

Hafıza:

Bu sekme size RAM kullanımı hakkında bilgi verir. burada her işlemin ne kadar sürdüğünü öğrenebilirsiniz. Tüm zamanların en kullanışlı göstergelerinden biri olabilir, çünkü RAM, Mac’inizin hızından doğrudan sorumludur. Bu nedenle, Mac’inizi hızlandırmak için yoğun kullanıcılardan kurtulmalısınız.

Bununla ilgili bir başka ilginç özellik, altta bulunan RAM basınç Göstergesidir. Çubuğunuzun yeşil olduğunu görürseniz, Mac’inizden çok fazla vergi alınmamış demektir. Ancak çubuğu Kırmızıya dönerse, bu, Mac’iniz için ek bellek satın almanız gerektiğini gösterir.

Enerji:

Mac’inizi prize takmadan kullandığınızda bu durumda bu Sekme çıkar. Burada pilinizi tüketen işlemleri ve uygulamaları verimli bir şekilde bulabilirsiniz. Pil sürenizi uzatmak için isterseniz işlemlerden ve uygulamalardan da çıkabilirsiniz.

Disk:

Bu sekmenin günlük kullanım için yararlı olmaması mümkündür, ancak yine de sabit sürücünüzle gerçekten etkileşime giren ve verileri yeniden yazan tüm işlemleri gösterir.

Kötü amaçlı yazılım yüklemeyi deneyimlediyseniz, sürecini burada büyük kapitoneler şeklinde bulabilirsiniz. İsterseniz onlardan da vazgeçebilirsiniz.

Ağ:

görev yöneticisinde ağ

Bu, Activity Monitor’deki kullanışlı sekmelerden biridir. Bu sekme aslında yüklediğiniz her uygulama tarafından gönderdiğiniz veya aldığınız veri miktarını yansıtır.

Ve bu sekme genellikle çevrimiçi olarak çok fazla veri gönderebilen aykırı değerlerin tespit edilmesi için iyidir.

önbellek:

High Sierra yerine, macOS kullanıyorsanız, etkinlik izleyicide Önbellek adlı başka bir sekme görebilirsiniz.

Bu sekme ne işe yarar? Temel olarak, cihazlarınızın şu ana kadar ne kadar veriyi önbelleğe aldığını listeler. Ama mesele şu ki, sadece önbellekleri nasıl temizleyeceği konusunda gerçekten bilgisi olanlar için faydalıdır.

Görev Yöneticisi Mac’i nasıl açabilirsiniz?

Finder’dan açmak isterseniz;

 1. Finder’a tıklayın.
 2. Kenar çubuğunda Uygulamalar’a gidin.
 3. Uygulama pencerelerinde Yardımcı Programlar’ı seçin.
 4. Şimdi, Activity Monitor simgesine çift tıklayın.

Dock ile Görev Yöneticisi Mac’e Nasıl Erişebilirsiniz?

Uygulama-Yardımcı Klasörünüzde bulunur. Görev yöneticilerine erişmenin en basit ve kullanışlı yolu, hızlı erişim için klavye kısayolu olarak “Spotlight”ı kullanmaktır.

Bunun için;

 1. Arama alanına Spotlight’ı getirmek için Command+boşluk çubuğuna basın.
 2. Activity Monitor’e tıklayın.
 3. Spot ışığında Activity Monitor gördüğünüzde, geri tuşuna basın.

Artık Etkinlik Monitörünüzdesiniz. Activity Monitor’de Görevlerinizi Manipüle edebilir veya yönetebilirsiniz.

Sorunları CPU üzerinden çözmesi de iyi bir şey. bunları İşlem Kimliği, Bellek kullanımı veya ada göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca, sağ üst köşede bulunan ve yazdığınız karakterler veya adlarla eşleşen belirli görevleri bulabileceğiniz arama kutusunu da kullanabilirsiniz.

Görev yöneticisi/etkinlik izleyicisi çok önemli ve güçlüdür, çünkü yalnızca çalışmakta olan uygulamaları göstermekle kalmaz, aynı zamanda çekirdek görevleri, düzey görevleri ve aslında diğer kullanıcılara ait olan işlemleri de gösterir. Şu anda Mac’inizde çalışıyorsa, ancak onu bulamıyorsanız, her işlemi tam anlamıyla gösterecektir.

Görev Yöneticisi Mac’i Kullanma:

Windows PC’lere alışkınsanız, Ctrl+Alt+Del ile görev yöneticisini açabilirsiniz. Ancak Mac’te durum oldukça farklı. Başlatma panelinin yardımıyla içerdiği dizindeki herhangi bir uygulamayı başlatabilir ve ardından Dock’a sürükleyebilirsiniz. Hızlı klavye erişimi için spot ışığı da kullanabilirsiniz.

Activity Monitor ile bir işlemi nasıl durdurabilirsiniz?

Mac’inizdeki herhangi bir işlemi durdurmak istiyorsanız, bunu Activity Monitor yardımıyla yapabilirsiniz.

Bunun için; Activity Monitor’ünüzü açın, ardından çıkmak istediğiniz uygulamayı veya görevi tıklayın ve bundan sonra uygulama penceresinin sol köşesinde bulunan Büyük Kırmızı Çık seçeneği düğmesinden çıkmanız gerekir.

Ekranınızda buna benzer bir uyarı diyaloğu belirecektir.

görev yöneticisi mac

İşlemi sonlandırmak istiyorsanız Çık’a tıklayabilirsiniz. Ancak, çıkmak istediğiniz işlemin yanıt vermediğini görürseniz, Çıkmaya Zorla düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Etkinlik Monitörü/Görev Yöneticisi Mac hakkında bilgiler.

Aktivite monitörü şunları gösterir;

 1. Sistem istatistikleri.
 2. Hafıza kullanımı.
 3. İŞLEMCİ.
 4. Ağ.
 5. Disk bilgileri.

Activity Monitor’ün alt kısmına bakarak Mac’inizle ilgili sistem kullanım bilgilerini alabilirsiniz. Sistem Belleği, CPU, Disk Kullanımı (boşluk), Disk Etkinliği, ağ etkinliği ve kullanımı hakkında bilgi edinmek için sekmelerde saat açmanız yeterlidir.

görev Yöneticisi

Canlı etkinlikleri ve sistem istatistiklerini görmek istiyorsanız, Activity Monitor’ünüzü küçültün ve bundan sonra Dock’taki Activity Monitor Right gibi çeşitli öğeleri etkinleştirmek için Dock simgesine sağ tıklayın. bu, Standart simge yerine canlı bir grafik gösterecektir.

Bunları CPU, disk etkinliği, RAM kullanımı ve ağa özel olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Mac ile belirli bir Uygulamadan çıkmaya nasıl zorlanır?

Mac’inizde yanıt vermeyen bir uygulamadan çıkmaya zorlamanın aslında iki ana yolu vardır.

Activity Monitor yardımıyla:

Bunun için,

 1. Yavaş işlemi bulmak için bellek sekmesine veya CPU’ya gidin.
 2. Vurgu üzerine dokunun.
 3. Üst araç çubuğunda bir “ X “ simgesi göreceksiniz. üzerine dokunun.
 4. Şimdi, onayla üzerine dokunun.

İşleminiz sonlandırılacaktır.

Uygulamadan Çıkmaya Zorla butonu yardımı ile.

Bunun için,

 1. Komut+seçenek+Esc tuşlarına basın.
 2. Programı vurgulayın.
 3. Zorla bırakmaya dokunun.

Apple Görev Yöneticisi için Daha İyi Bir Alternatif?

iStat Menüleri, Task Manager Mac’in temel alternatiflerinden biridir. Mac’inizin kaynaklarını her ne kullanıyorsa o anda size hızlı güncellemeler verir.

Bu makaleyi yararlı bulacağınızı umuyoruz. Bu konuyla ilgili başka bir sorunuz veya yorumunuz varsa bize bildirin.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir