Hangi uygulamaların Android pilinizi tükettiğini nasıl öğrenirsiniz?

Android pilinizin erken bittiğini fark ederseniz, Jack Wallen’ın şarjlar arasındaki süreyi uzatmanıza yardımcı olabilecek bir hilesi var.

Karım korkunç Pixel 4 piliyle uğraşırken, sürekli olarak cihazının öğleden sonra şarj etmek zorunda kalmadan gün boyunca devam etmesini sağlamanın yollarını bulmaya çalışıyordum. Sonunda bu başarısız olmasına rağmen (çünkü o telefondaki pil çok kötüydü), pilini boşaltmaktan suçlu olan uygulamaları neredeyse her zaman hızlandırdım. Çoğu durumda, bu uygulamalar oldukça tutarlıydı (Instagram en büyük suçluydu).

Çoğu Android kullanıcısı için pil ömrü, özellikle amiral gemisi olmayan bir cihazla çalışırken (pillerin daha küçük olma eğiliminde olduğu ve gün içinde daha az dayanma kabiliyetine sahip olduğu) bir sorun olabilir. Bu amaçla, hangi uygulamaların pilinizi boşaltmaktan suçlu olduğunu nasıl anlarsınız? Sana göstereyim.

Gereksinimler

Devam etmek için ihtiyacınız olan tek şey nispeten modern bir Android telefon. Bir Pixel 6 Pro üzerinde çalışan Android 12’de gösteri yapacağım. Kullandığınız cihaz ve işletim sistemi sürümü, işlemi çok küçük bir şekilde değiştirmenizi gerektirebilir.

Bunu söyledikten sonra gelelim.

Pil tüketen uygulamaları kontrol etme

1. Ayarları Açın

Android cihazınızda oturum açın ve Bildirim Gölgesini iki kez aşağı çekin. Ayarlar uygulamasını açmak için dişli simgesine tıklayın. Ayarlar uygulamasını Uygulama Çekmecesinden de açabilirsiniz ( Şekil 1 ).

2. Pil ayrıntılarına erişin

Ayarlar’a girdikten sonra Pil’e dokunun

3. Pil Kullanımını Açın

Çıkan ekranda Pil Kullanımı’na dokunun.

Pil Kullanımı penceresinde, yüklü uygulamaların bir listesini ve son 24 saat içinde kullandıkları pil yüzdesini görürsünüz

Önemli miktarda enerji kullanan bir uygulama bulursanız, o uygulamayı kapatmalı, güncelleme olup olmadığını kontrol etmeli veya kaldırmayı düşünmelisiniz. Çift haneli pil kullanımı olan bir uygulama bulursam, nedenini bulmak için her zaman biraz daha derine inerim. Çoğu zaman, bu sorun bir uygulamada bir şeyler ters gittiğinde ortaya çıkar ve uygulamayı kapatarak veya telefonu yeniden başlatarak çözülebilir. Uygulamayı kapattıktan veya telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, söz konusu uygulamanın aynı şeyi yaptığını fark ederseniz (24 saat sonra), uygulamayı kaldırmayı ciddi olarak düşünün.

Bir uygulamayı durdurmaya zorlama

Pil Kullanımı penceresindeyken, şüpheli uygulamaya dokunun ve biri Zorla Durdur olan birkaç seçenek göreceksiniz

Uygulamayı kapatmak için Zorla Durdur’a dokunun. Bu uygulamayı Optimize Pil Kullanımı için de yapılandırabilirsiniz (şiddetle tavsiye edilir). Yüklü uygulamalarınızın çoğu zaten Optimize edilmiş pil kullanımı için ayarlanmış olmalıdır. Olmayan bir tane bulursanız, o şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Ve bu, sevgili dostlarım, Android uygulamalarınızın pilinizi nasıl tükettiğini nasıl kontrol edebileceğinizdir. Hiçbir uygulamanın kötüye gitmediğinden ve pilinizi çok hızlı tüketmeye başladığından emin olmak için buna dikkat edin; şarjlar arasındaki süreyi uzatabileceğinizi göreceksiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir