Herhangi Bir Arabaya Turbo Koyabilir misiniz?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza ve ne tür bir araba kullandığınıza bağlı olacaktır. Bazı ülkeler otomobillerde yalnızca belirli motorlara izin verirken, diğer ülkeler yalnızca belirli güç aktarma kombinasyonlarına izin verir. Peki, arabanıza ne koyabilirsiniz? ABD’de normal bir araba olduğu sürece hemen hemen her şeyi koyabilirsiniz. Ancak bu, aracınıza turbo koyabileceğiniz anlamına gelmez. Aslında, hemen hemen tüm ülkelerde yapamazsınız. Peki, arabanıza ne koyabilirsiniz? Eh, bu günlerde hemen hemen her şey yolunda gidiyor. Turboşarj, binek otomobil motorlarında yeni normal haline geliyor ve bunu yapmak tamamen güvenli. Şimdi arabanıza nasıl turbo koyabileceğinize bir göz atalım.

Herhangi bir arabaya turbo koyabilir misin?

Herhangi bir araca turbo koyabilirsiniz. Ancak bazı arabalar turbo motorlara diğerlerinden daha uygundur. Farklı turbo türleri vardır ve belirli bir turbo türü ile en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Arabanıza Turbo Nasıl Takılır?

1. Bir Turbo Şarj Edin

Arabanıza bir turbo takmak istiyorsanız, bir turboşarj almanız gerekir. Bu, bir binek otomobil motorunun gücünü artırmaya yardımcı olan bir motor aksesuarıdır. Bir turboşarj genellikle 6 veya 8 silindirli araçlarda bulunur ve normal bir araba motorundaki hava-yakıt karışımını daha fazla güçle değiştirir.

2. Turboşarjı takın

Turboşarjınızı aldıktan sonra, onu arabanıza takmanın zamanı geldi. Bu, arabanızda bazı değişiklikler gerektirecektir, ancak çok zor değil. Bu süreçte size yardımcı olabilecek çevrimiçi kaynakları bulabilirsiniz.

3. Arabanızı Güçlendirin

Artık turboşarjınızı taktığınıza göre, aracınızı çalıştırmanın ve turboşarjlı bir motorun sunduğu tüm avantajların keyfini çıkarmaya başlamanın zamanı geldi! Turboşarj kullanmanın bir sonucu olarak aracınızdan daha yüksek yakıt verimliliği ve daha yüksek performans bekleyebilirsiniz.

4. Arabanı Sür

Arabanız çalışmaya başladığında, onu sürmeniz gerekecek. Turboşarjlı bir motorunuz varsa, onu doğal emişli bir motordan daha sert kullanabilirsiniz. Bu, sürdüğünüzde arabanızdan daha fazlasını alabileceğiniz anlamına gelir. Artan güç, tork ve beygir gücündeki artış nedeniyle de daha belirgin olacaktır.

5. Arabanızı Sürmeye Devam Edin

Arabanızı sürmeye devam ettiğiniz sürece, turboşarjlı bir motorun faydalarının büyümeye ve büyümeye devam ettiğini görmeyi bekleyebilirsiniz. Turboşarjdan gelen ekstra güç, aracınızın aynı durumda doğal emişli bir motordan daha iyi performans göstermesine yardımcı olacaktır. Zamanla, bu ekstra güç daha da fark edilir hale gelecek ve eklenen performans eskisinden daha da iyi hale gelecek!

6. Arabanızı Yeniden Güçlendirin

Artık turboşarjınızı taktığınıza göre, arabanızı yeniden çalıştırmanın zamanı geldi. Doğal emişli bir motorunuz varsa, bu, turboşarj kullanmış olmanızdan biraz daha uzun sürecektir. Ancak ikisi arasındaki tek fark, arabanızı doğal emişli bir motorla yeniden çalıştırdığınızda bir miktar güç ve yakıt verimliliği kaybedeceksiniz.

Turbo Nasıl Çalışır?

 • İlk adım, turboşarjı ve gerekli tüm bileşenleri almaktır. Bir turbo şarj cihazına, turbo muhafazasına, kompresöre, türbin ve türbin muhafazasına, yağ soğutucu hatlarına ve bağlantılarına ve bir atık kapağı aktüatörüne ihtiyacınız olacak. Seçtiğiniz şeye bağlı olarak, tüm sistem yaklaşık 1.400-2.000 ABD Doları tutarında ekler.
 • Arabanıza tüm parçaları taktıktan sonra, iyi görünmesi için her şeyi monte etmenin zamanı geldi. Ayrıca arabanızın bu yeni bileşenlerin ağırlığını taşıyabileceğinden emin olmak isteyeceksiniz. Çoğu araba bu ağırlığı kaldırabilir, ancak arabanıza bir şeyler takmaya başlamadan önce tamircinize danışın çünkü işler düşündüğünüzden farklı olabilir.
 • Sıradaki, emme manifoldunu motorunuza takmak, böylece motora yeni bir hayat soluyabilir. Emme manifoldunda iki açıklık vardır: biri motora giren hava için diğeri motordan çıkan hava için. Emme manifoldunun ayrıca birkaç başka parçası vardır. İlk kısım, arabanızın ne kadar hava soluyabileceğini kontrol eden gaz kelebeği gövdesi ve ikinci kısım, arabanızın motorunda olabilecek toz veya diğer yabancı maddeleri ortadan kaldıran hava filtresidir.
 • Her şeyi kurduktan ve kullanıma hazır hale getirdikten sonra, arabanızı dyno’ya koymanın ve doğru şekilde çalıştırmanın zamanı geldi! Her şeyi bağlayıp kontrol ettikten sonra, bu takviye basıncını artırmaya başlamanın zamanı geldi. Bunu, işlerin gidişatından memnun olana kadar turboşarjınızdaki takviye basınç düğmesini çevirerek yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda, içinde turbo olmadan arabanızın şu anda ne kadar güç ürettiğine dair bir temel verecektir ve biz de oradan ayarlayacağız!

Hangi Marka Turbolar Mevcuttur?

 1. Garrett Turboşarjlar: Garrett uzun süredir piyasada ve kaliteleriyle tanınıyorlar. Her seride birkaç farklı model ile geniş bir turboşarj yelpazesine sahiptirler. Örneğin, Garrett T25 en popüler turbo serilerinden biridir.
 2. BorgWarner Turbos: BorgWarner, uzun süredir piyasada olan başka bir markadır ve çok çeşitli turboşarjlar da üretirler. Hepsi popüler turbo serisi olan T40, T60 ve T160 dahil olmak üzere birkaç farklı serileri var.

Lose-down ve-Up Turbo Arasındaki Fark Nedir?

 • Turboşarjlar bir dizi farklı konfigürasyonda mevcuttur. Çoğu turbonun giriş tarafında kullanılan bir “turbo şarj cihazı” ve egzoz tarafında kullanılan bir “turbo şarj cihazı” vardır. İkisi de benzer görünse de, çok farklı işlev görürler.
 • Bir hava kompresörü ile çalışmak üzere bir kayıp turbo yapılmıştır, bu nedenle düzgün çalışması için kompresörün yanına monte edilmesi gerekir. Birçok turbo, klima veya diğer benzer uygulamalar için harika çalışan büyük bir kompresör çarkı ile tasarlanmıştır.
 • Yukarı-aşağı turbo, düzgün çalışması için herhangi bir kompresör veya tekerlek gerektirmediğinden yukarıdaki durumdan çok farklıdır. Sadece iki pistona ve bir türbin çarkına sahiptir ve bunlar isteseniz de istemeseniz de arabanıza güç sağlamak için birlikte çalışır!
 • Turboşarj, aracınıza güç katmanın harika bir yoludur, ancak aynı zamanda çok pahalı ve karmaşık bir ekipman parçası olabilir. Bir turboşarjın gaz kelebeği girişlerinize yanıt vermesi için geçen süre olan turbo gecikmesini duymuş olabilirsiniz. Takviye basıncı ile arabanıza verdiğiniz girdi arasında ne kadar fazla gecikme olursa, o kadar fazla güç kaybedersiniz.
 • Turboşarj, eski, düşük kilometreli bir araca takmak isteyeceğiniz bir şey değildir, çünkü aracınızdaki diğer parçalar kadar uzun ömürlü olmayacaktır! Bunlardan birini daha eski bir araçta kullanmak istiyorsanız, uzun ömürlü olabilecek veya olmayabilecek yeni bir parça koymak yerine düşük kilometreli bir yedek parça koymayı deneyin!

Çözüm

Turbolar, beygir gücünüzü ve performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir, ancak bunların bir bedeli vardır. Hangi marka turbolar sizin için mevcut? Arabanız için en iyileri hangileri? Öğrenmek için makalemize göz atın!

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir