Herhangi bir düz ekran TV veya monitör nasıl temizlenir

Günlerimizin çoğunu iş, okul ve eğlence için ekranlara bakarak geçiriyoruz ve çoğu zaman ne kadar pis olabileceklerine kör oluyoruz. Sonra ışık tam sağa çarptığında gerçek dehşetin ortaya çıktığını görüyor ve “bu şeyi nasıl temizlerim?” diye merak ediyorsunuz. Size bunu yapmanın en hızlı, en kolay ve en ucuz yolunu gösterelim

Monitörler ve TV’ler, hayatımızın ne kadarını onlara bakarak geçirmemize rağmen, kurmaya ve sonra unutmaya meyilli olduğunuz şeylerden biridir. Günler ve haftalar geçtikçe, günlük rutinimizin bu paha biçilmez parçaları, tıpkı evinizdeki diğer yüzeyler gibi toz, evcil hayvan kılı, sıvı damlacıkları ve diğer kalıntıları toplar. Cihaz için muhtemelen yüzlerce, hatta binlerce dolar ödediniz, bu yüzden ona herhangi bir zarar vermeden doğru şekilde temizlediğinizden emin olmak istersiniz. Düz ekran TV’nizi veya monitörünüzü pırıl pırıl temizlemenin mutlak en iyi ve en güvenli yolu olan basit, kirden ucuz yöntemi size göstermek için buradayız.

Düz ekran TV veya Monitör nasıl temizlenir

İhtiyac duyulan malzemeler

Damıtılmış su (yerel pazarınızda veya dolar mağazanızda 1-2 dolar.)
Birkaç mikrofiber temizlik bezi veya lens bezi (çoklu paket için 4-7 dolar)
Bir sıkma şişesi veya sprey şişesi (4-5,50 dolar)
İsteğe bağlı: Hafif bulaşık sabunu (yerel pazarınızda 2-3 dolar)
Tahmini süre : 15 dakika

Tahmini maliyet: Düzinelerce veya yüzlerce temizlik için 11-18 dolar

Aşağıdaki adım adım videomuzu izleyin ve bunun yerine okumaya devam edin.

Adım 1: Toz Alma

İlk adım, gevşek tozu temizlemektir. Bu, daha sonra gelen ıslak temizliği çok daha etkili hale getirecektir. Ayrıca ekranınızdaki tozun içinde gizlenmiş olabilecek kumları temizleyerek temizleme işlemi sırasında çizilmeleri önleyecektir.

Bunu yapmak için ekranınızı kapatın ve temiz mikrofiber veya lens bezlerinden birini alın ve gevşek tozları silmek için gereken minimum miktarda basınç uygulayın. Çok sert bastırmayın ve inatçı noktaları ovalamayın. İkisinden birini yapmak ekranınıza zarar verebilir. Bunun yerine, birden başlayarak ekranı fırçalayın ve hareket ettirin, gözle görülür şekilde kirlenirse bezi temiz bir noktaya yeniden konumlandırdığınızdan emin olun.

Adım 2: Bezinizi nemlendirin

Damıtılmış suyunuzu asla doğrudan ekranınıza püskürtmek istemezsiniz. Bunu yapmak ona ciddi şekilde zarar verebilir ve sizin için tehlikeli olabilir. Temiz bir bezi (önceden tozladığınız bezi değil) hafifçe nemlendirmek için seçtiğiniz şişeden az miktarda damıtılmış su kullanın. Islak hissetmeli, ancak sıktığınızda damlamamalıdır.

Burada damıtılmış su kullanmak da önemlidir. Bu su türü, çoğu yerin musluk suyunda bulunan kirlilikleri ve mineralleri gidermiştir, temizlikten sonra ekranınızda herhangi bir pus veya kalıntı kalmasını önler.

Cam temizleyici veya lens temizleyici gibi sert kimyasalları asla kullanmayın. Gerekli değildirler ve ekranınıza zarar verebilirler.

Adım 3: Islak temizlik

Görünür lekeleri, parmak izlerini veya tozu temizlemek için mümkün olan en hafif basıncı kullanarak ekranınızı silmeye başlamak için nemlendirilmiş bezi kullanın. Gizli kir ve tozu ortaya çıkarmak için ekranınıza yukarıdan veya aşağıdan parlak bir ışık verilmesine yardımcı olur. Akıllı telefonunuzun el feneri bile burada harika çalışıyor.

Ekranınızın her bir parçasını aldığınızdan emin olarak, ekranınızın her tarafında çalışın. İnatçı bir nokta ile karşılaşırsanız, nemlendirilmiş bezinizi birkaç dakika nazikçe üzerinde tutun ve ardından tekrar silin. Yine de düzelmezse, aşağıdaki notumuza bakın. Bezinizi gerektiği gibi tekrar ıslatmayı unutmayın.

İnatçı lekeler için: Damıtılmış su tek başına özellikle dirençli bir lekeyi çıkaramazsa, bezinizi nemlendirmeden önce suyunuza çok hafif bir miktar bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Çoğu üretici, 1:50 veya 1:100 oranında bulaşık deterjanı kullanılmasını tavsiye eder, ancak tam bir sprey/sıkma şişesinde sadece bir veya 2 damla bile işe yarayacaktır. Sabırlı olmayı ve bezinizi nemli tutmayı unutmayın. Biraz zaman alabilir ve birkaç geçiş yapabilir, ancak hasarı önlemek için her zaman nazik olmak en iyisidir.

Adım 4: Kurutma

Yerel sıcaklığınıza ve neme bağlı olarak, bu adım gerekli bile olmayabilir. Ekranınız sizin için yeterince kuru görünüyorsa, işiniz bitti demektir. Üzerinde herhangi bir damlacık fark ederseniz, muhtemelen bir tane daha temiz, kuru mikrofiber bez alıp kalan nemi çıkarmak için üzerinden nazikçe geçmeye değer.

Burada bazen monitörü tekrar açıp ekrana parlak beyaz bir şey koymak yardımcı olabilir. Gördüğünüz “gökkuşağı” efekti, ıslak noktaların nerede olabileceğini size gösterecektir. Damıtılmış su, havayla kurutma veya kumaşla kurutmanın hiçbir zaman geride kalıntı bırakmaması için yeterince saftır. Kaçırdığınız herhangi bir nokta fark ederseniz, 3. adıma geri dönün.

SSS

Televizyonumu veya monitörümü prize takılıyken temizlemek güvenli midir?
Evet. Temizlik bezinizi çok hafif nemlendirmeniz gerektiğini belirtmemizin nedeni , herhangi bir damla veya damlanın TV’nize veya monitörünüze girmesini önlemektir. Hiçbir zaman ekranınızda aşağı yuvarlanan herhangi bir damla görmemelisiniz. Bunu yaparsanız, bunları emmek için hemen bezinizi kullanın ve ünitenin fişini çekin.

Ekranı açıkken de kolayca temizleyebilirsiniz, ancak karartılmış siyah ekran, arka ışık ve ekran görüntüleri karışmadan kiri görmeyi kolaylaştırır.

Sadece bir TV veya monitör temizleme kiti satın alamaz mıyım?
Sadece bir şeyler için fazla ödeme yapmayı seviyorsanız. Çoğu temizlik seti, bir temizleme bezi ve çoğunlukla su olan bir şişe solüsyonla birlikte gelir. Bazıları muhtemelen ekranınızı temizlemek için iyi bir iş çıkarsa da, sağlanan çözüme neyin girdiğinden her zaman emin olamazsınız ve güvenilir olmayan bir üreticiden bir ürün kullanarak ekranınıza zarar verme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Harika çalışıyor olsa bile, yine de muhtemelen 1-2$’a alınabilecek tek bir galonluk damıtılmış su kabından alacağınızdan çok daha az temizlik için 10-20$ ödeyeceksiniz.

Bu işlem, OLED TV’ler gibi parlak düz ekranlar için işe yarar mı?
Kesinlikle! Ekstra hassas OLED panellerle daha da dikkatli olun. Kullandıkları teknoloji, panelin inceliği nedeniyle diğer LCD ekranlardan bile daha kırılgandır. Acele etmeden ve çok hafif bir el kullanmak, sahip olabileceğiniz düz panel ekran türü ne olursa olsun yine de harika sonuçlar üretecektir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir