Ilgın Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Tamarisk, aynı zamanda tuzlu sedir olarak da bilinir (bilimsel adı: ılgın), Akdeniz’e ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü olmasına rağmen, Birleşik Krallık’taki bahçelerde ve kıyı bölgelerinde gelişen güzel çiçekli bir çalıdır. Türlerine bağlı olarak ilkbahardan sonbaharın başlarına kadar açan narin, tüylü yaprakları ve küçük pembe veya beyaz çiçekleri ile kolayca tanınabilir.

Ilgın, tipik olarak 2-5 metre yüksekliğe kadar büyüyen, çok yıllık, yaprak döken bir çalıdır. Çok çeşitli topraklarda ve koşullarda büyür, bu da onu bahçıvanlar için çok yönlü bir seçim haline getirir. Kuru, kurak ortamlarda iyi yetişir ve kaya bahçeleri ve xeriscaping (sulamasız yetiştirme) için iyi bir seçimdir. Ilgın kurulduktan sonra minimum bakım gerektirir ve nispeten haşere içermez. Yaban hayatı için arıları, kelebekleri ve diğer tozlayıcıları çeken bir dizi faydası olduğu da bilinmektedir.

Ilgın, sıcak iklimlerde yaprak dökmeyen bir bitkidir, ancak Birleşik Krallık’ta yapraklarını döker ve kışın yapraklarını kaybeder. Nispeten hızlı büyüyen bir bitkidir ve tam boyutuna sadece birkaç yıl içinde ulaşabilir. Ilgın Birleşik Krallık’ta istilacı olarak görülmese de, bazı durumlarda hızla yayılabilir. Büyümek için yeterli alana sahip olduğu ve diğer bitkilerle rekabet etmeyeceği uygun bir yere dikmek önemlidir.

Ilgın nasıl yetiştirilir

Tamarisk’i iyi drene edilmiş, nötr ila asidik toprakta tam güneşte büyütün. Büyümeyi kontrol altında tutmak için yıllık olarak budama yapın.


Ilgın bitkisi nereye

Ilgın ağacı yaprak detayı

Tamarisk’i nötr ila asidik toprakta, iyi drenajla, tam güneşte büyütün. Tek başına bir çalı olarak, bir çitin veya rüzgar siperinin bir parçası olarak veya diğer bitkilerle karıştırarak dikin.


ılgın bitki nasıl

Demirhindiyi sonbaharda veya ilkbaharda ekin. Bitkinin kök topundan biraz daha büyük bir çukur kazın ve toprağa biraz kompost veya organik madde ekleyin. Bitkiyi deliğe yerleştirin ve bitkinin tabanının etrafına sıkıca bastırarak toprakla doldurun. Bitkiyi iyice sulayın ve nemi korumaya ve yabani otları bastırmaya yardımcı olmak için tabanın etrafına bir malç tabakası ekleyin.

Ilgın rüzgar siperi veya çit olarak dikiliyorsa, bitkileri 60 cm aralıklarla yerleştirin.


Tamarisk bakımı nasıl yapılır?

Bakım açısından, tamarisk nispeten az bakım gerektiren bir bitkidir. Kurak dönemlerde düzenli olarak sulayın ve ilkbaharda dengeli bir gübre ile besleyin.

Ilgın budamak nasıl

budama ılgın

budama ılgın

Ilgınları her yıl sert bir şekilde budamak çok önemlidir, yoksa dalları birbirine dolanır. Ilgın budamak için en iyi zaman türüne bağlı olarak değişir:

  • Yaz aylarında çiçek açan türler, yeni sürgünler gelişmeden önce Mart ayında budanmalıdır.
  • İlkbaharda çiçek açan ılgın, gelişmekte olan çiçeklerin kaybolmasını önlemek için Haziran ayından itibaren budanmalıdır.

Ilgınlara daha ağaçsı bir şekil vermek için, en alttaki yan dalları çıkararak Ekim ve Mart ayları arasında budama yapın. Bu dallar kalınsa gövdeden yaklaşık 10 cm uzakta kesin. Kesiğin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacağından dal bileziğini her zaman olduğu gibi bırakın. Hava sirkülasyonunu iyileştirmek ve haşere ve hastalık riskini azaltmak için kesişen veya sürtünen dalları çıkarın. Yeni büyümeyi teşvik etmek ve düzgün bir şekli korumak için önceki yılın büyümesini üçte bir oranında azaltın.

Buna benzer daha fazla


Ilgın nasıl yayılır

Ilgın, kışın sert ağaç kesimleri alınarak çoğaltılabilir. Sağlıklı, olgun bir gövde seçin ve yaklaşık 30 cm uzunluğunda bir bölüm kesin. Sapın alt üçte ikisinden yaprakları çıkarın ve kesilen ucu köklendirme hormonuna batırın. Kesimi kompost ve perlit karışımıyla dolu bir tencereye dikin, iyice sulayın ve nemli bir ortam oluşturmak için plastik bir torba ile örtün. Saksıyı aydınlık, korunaklı bir yere koyun ve toprağı nemli tutun. Birkaç ay içinde, çelik kök geliştirmeli ve bahçeye ekilebilir.


Zararlılar ve hastalıklar

Ilgın genellikle sağlıklı ve sağlam bir bitkidir, ancak birkaç zararlı ve hastalığa karşı hassas olabilir. En yaygın sorun, gövdelerde ve yapraklarda küçük, yuvarlak, kahverengi yumrular olarak görünen kabuklu böceklerdir. Bunlar böcek öldürücü sabunla tedavi edilebilir. Alternatif olarak, kuşlar sizin için bu zararlıların sayısını doğal olarak kontrol edecektir.

Ilgın, toprak çok ıslaksa veya yetersiz drene edilmişse kök çürümesine eğilimlidir. Bunu önlemek için, serbest akan toprağa ve idareli suya dikin. Suyun birikme eğiliminde olduğu veya toprağın ağır kil olduğu alanlara dikim yapmaktan kaçının.

Ilgın satın alma konusunda tavsiyeler

  • Ilgın satın alırken, güçlü, iyi biçimlendirilmiş kökleri olan sağlıklı bitkiler arayın. Solmuş, sararmış veya yaprakları üzerinde kahverengi veya siyah noktalar bulunan bitkilerden kaçının.
  • Tamarisk’in tam güneş alan serbest drenajlı toprakta büyümesi gerekir – satın almadan önce doğru yetiştirme koşullarına sahip olduğunuzdan emin olun

Ilgın çevrimiçi olarak nereden satın alınır

Ilgın çeşitleri büyümek için

Tamarix tetrandra – ilkbaharın sonlarında ve yazın narin pembe çiçekleriyle bilinen, en yaygın olarak yetiştirilen ılgın türü.

Yükseklik x Yayılma: 4,5 mx 4,5 m

Tamarix pentandra – iyi bir soliter bahçe örneği yapar veya çit olarak yetiştirilebilir (genellikle kıyı rüzgarı olarak kullanılır). Yazdan sonbahar başlarına kadar tüylü yaprakları ve gül pembesi çiçekleri vardır, kışın korunmaya ihtiyaç duyabilir.

Y x G: 4,5 mx 4,5 m

Tamarix ramosissima – Bu türün daha kompakt bir büyüme alışkanlığı vardır. T. tetrandra, daha küçük bahçeler veya konteynerler için iyi bir seçimdir. Yazın tüylü mavi-yeşil yaprakları ve pembe çiçekleri vardır.

Y x G: 5m x 5m

Tamarix parviflorası: Bu Orta Doğu’ya özgüdür ve yazın beyaz veya pembe çiçekleri vardır. T. tetrandra’dan daha kompakt bir bitkidir, yaklaşık 2 m boyunda büyür ve mavi-yeşil yaprakları vardır.

Y x G: 5m x 5m

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir