Instagram’da Hesap Kaldırma

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Milyonlarca insan, arkadaşlarının neler yaptığını takip etmek, düğünler ve doğum günleri gibi özel etkinlikleri takip etmek ve hatta toplulukla “hikaye” adı verilen kısa videoları paylaşmak için Instagram’ı kullanıyor. Bir Instagram hesabınız varsa, büyük olasılıkla işinizi tanıtmak için kullanabileceğinizin farkındasınızdır. Aslında, giderek daha fazla işletme, müşterilerle bağlantı kurmak ve markalarını büyütmek için Instagram’a yöneliyor. Ancak bilmediğiniz şey, kendinizi bir Instagram hesabından çıkarmanın veya bazı durumlarda sıfırdan yeni bir hesap oluşturmanın aslında yolları olduğudur. Kendinizi bir Instagram hesabından nasıl çıkaracağınızı veya sıfırdan nasıl yeni bir hesap oluşturacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Instagram hesabınızı silmek için birçok neden var ancak hesabınızı uygulamadan kalıcı olarak silmek kolay değil. Hesabınızı devre dışı bırakma seçeneğine sahipsiniz, ancak daha sonra istediğiniz zaman kolayca yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Instagram’daki hesapları kaldırmanın 10 yolu:

 • Hesabınızı Kalıcı Olarak Silin: Yapmanız gereken ilk şey, Ayarlar’a gidip “Hesabınız” seçeneğine dokunmak, ardından listeden “Hesabınızı Sil” seçeneğini seçmek. Hesabınızı silmeniz için bir neden sorulacak, bu yüzden aklınıza gelen her şeyi yazın ve “İleri” düğmesine tıklayın. Şimdi hesabınızı hemen mi yoksa sonraki 14 gün içinde mi silmek istediğiniz sorulacak. Size uygun olan seçeneği seçin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • Telefonunuzu Kullanarak Hesabınızı Kalıcı Olarak Silin: Hesabınızı silmenin ikinci yolu telefonunuzu kullanmaktır. Ayarlar>Hesaplar>Instagram>Hesabımı Sil’e gitmeniz ve “Evet, Hesabımı Sil” seçeneğine dokunmanız gerekiyor.
 • Web Tarayıcı Kullanarak Hesabınızı Kalıcı Olarak Silin: Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için bir web tarayıcısı da kullanabilirsiniz. www.instagram.com/accounts/remove/request/?acc=your_id adresine gidin ve metin kutusuna kullanıcı adınızı girin ve “Silme İste” düğmesine tıklayın.
 • Kullanıcı Adınızı Değiştirin: Daha önce kullanıcı adınızı değiştirdiyseniz, Ayarlar > Genel > Hakkında > Kullanıcı Adı bölümünden tekrar değiştirip “Kullanıcı adını değiştir” butonuna tıklayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce hesap verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.
 • Üçüncü Taraf Aracını Kullanarak Instagram Hesabınızı Silin: İnternette, hesabınızı silmenize yardımcı olabilecek çok sayıda üçüncü taraf aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan birini indirebilir ve ardından hesabınızı kalıcı olarak silmek için kullanabilirsiniz.
 • Instagram Parolanızı Sıfırlayın: Instagram parolanızı unuttuysanız Ayarlar > Genel > Parola Değiştir bölümüne giderek parolanızı sıfırlayabilir ve ardından ekranda beliren yönergeleri takip edebilirsiniz. Yeni şifreyi unutmadığınızdan emin olun.
 • E-posta Adresinizi Değiştirin: E-posta adresinizi değiştirmek istiyorsanız Ayarlar>Genel>Hesaplar>E-posta Adresleri’ne gidin ve metin kutusuna yeni bir e-posta adresi girin ve “E-postayı Güncelle” düğmesine tıklayın. Yeni e-posta adresinizi onaylamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Her iki durumda da “Evet” düğmesini tıklayın, böylece eski e-posta adresinizi başka kimse kullanamaz.
 • Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Silin: Instagram’ı bir daha kullanmak istemediğinizden eminseniz Ayarlar>Genel>Hesaplar>Hesabımı Sil seçeneğine gidin. Şimdi “Evet, Hesabımı Sil” düğmesine tıklayın.
 • Instagram Hesabınızı Geçici Olarak Silin: Instagram hesabınızı geçici olarak silmek ve daha sonra aynı kullanıcı adı ile giriş yapmak istiyorsanız Ayarlar>Genel>Hesaplar>Hesabımı Sil seçeneğine gidin. Şimdi “Geçici Silme” düğmesine tıklayın.
 • Web Tarayıcı Kullanarak Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Silme: Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek için bir web tarayıcısı da kullanabilirsiniz. www.instagram.com/accounts/remove/request/?acc=your_id adresine gidin ve metin kutusuna kullanıcı adınızı girin ve “Silme İste” düğmesine tıklayın.

Instagram Nedir?

Instagram, kullanıcıların bir takipçi topluluğuyla fotoğraf ve video paylaşmasına olanak tanıyan, kullanımı ücretsiz bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar uygulamada bir hesap oluşturabilir, takipçi ekleyebilir, diğer kişilerin gönderilerine yorum yapabilir, özel veya herkese açık bir yayın oluşturabilir ve kendi gönderilerini paylaşabilir. Bu anlamda Facebook ve Pinterest’e benzer, ancak kullanımı çok daha hızlı ve kolaydır. Instagram’ın mobil uygulaması dünyada en çok kullanılanlardan biridir ve çok çeşitli cihazlarda kullanılabilir. Ayrıca Android ve iOS cihazlar için bağımsız bir uygulaması vardır.

Neden Kendinizi Bir Instagram Hesabından Kaldırmalısınız?

Instagram hesabınızı silmek istemenizin bazı nedenleri vardır. Instagram hesabınızı silmenizin temel olarak iki nedeni vardır. Biri yanlışlıkla bir Instagram hesabı oluşturmuş olmanız, ikincisi ise artık Instagram’ın çalışma şeklini beğenmemeniz. Kendinizi bir Instagram hesabından çıkarmanın iyi bir fikir olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 1. Bir Hata Yaptıysanız: Bazen insanlar yanlışlıkla Instagram’da bir hesap oluşturur veya yanlış amaçla katılırlar. Bu gibi durumlarda, kendinizi en kısa sürede hesaptan çıkarmanız daha iyi olacaktır.
 2. Artık Kullanmazsanız: Zamanla insanlar sosyal medya sitelerindeki hesaplarını artık kullanmadıklarını ve sebepsiz yere sahip olduklarını fark ederler. Bu gibi durumlarda, kendinizi bir Instagram profilinden çıkarmanız daha iyi olur.
 3. Çok Fazla Hesabınız Varsa: İnsanlar bazen farklı amaçlar için kullanmak istedikleri için birden fazla Instagram profili oluştururlar. Ancak bu başkaları için kafa karıştırıcı olabilir ve sizin için de kötü görünebilir. Birden fazla Instagram hesabınız varsa, kendinizi bunlardan birinden çıkarmanız daha iyi olur.
 4. Bazı Kötü Gönderiler Yaptıysanız: Bazen insanlar Instagram’da sonradan pişman olacakları şeyler paylaşırlar. Artık sevmediğiniz bir şey yayınladıysanız, bu gönderileri artık kimsenin görmemesi için kendinizi hesaptan çıkarmanız daha iyi olur.
 5. Hesabınız Saldırıya Uğradıysa: Bazen hesabınız başka biri tarafından saldırıya uğrayabilir ve sizin adınıza kötü bir şey yayınlayabilirler. Bu gibi durumlarda hesabınızı bir an önce silmeniz daha iyi olur ki bu gönderileri başka kimse göremez.
 6. Çevrimiçi Zorbalığa Uğradıysanız: Ne yazık ki, eğlenceli veya eğlenceli buldukları için diğer insanlara çevrimiçi zorbalık yapan bazı insanlar var. Çevrimiçi zorbalığa maruz kaldıysanız ve bu zorbalarla daha fazla yüzleşmek istemiyorsanız, Instagram hesabınızı silmeniz daha iyi olur.
 7. Yanlışlıkla Katıldıysanız: Birçok kişi Instagram hesaplarına ne için olduklarını veya nasıl çalıştıklarını bile bilmeden katılırlar. Bu gibi durumlarda, kendinizi en kısa sürede hesaptan çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Çözüm

Hiç şüphe yok ki Instagram, günümüzde internetteki en popüler sosyal medya hizmetlerinden biri haline geldi. Instagram’a katılmak istiyorsanız, o zaman kendiniz için bir hesap oluşturmalısınız çünkü bir hesap olmadan hizmeti kullanmak mümkün değildir. Ancak artık Instagram kullanmak istemiyorsanız ve hesabınızı silmek istiyorsanız veya başka birinin hesabını silmek istiyorsanız bu hiç de zor değil. Sadece birkaç basit adımı uygulamanız gerekiyor ve birkaç dakika içinde hesabınız silinecek.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir