Intel 14. nesil işlemciler ışın izleme özelliklerine sahip olabilir

Vahşi doğada tespit edilen kod yamaları, Meteor Lake’in iGPU’larının ışın izleme donanımını içerebileceğini gösteriyor

13. nesil Raptor Lake CPU sürümü hemen köşede olsa da, Intel hayranları şimdiden 14. neslin masaya ne getireceğine bakıyor. Güney Koreli bir teknoloji meraklısı, Intel’in yaklaşmakta olan 14. nesil CPU’larına ek ışık tutabilecek bilgileri ortaya çıkardı. Coelacanth’s Dream’e göre, Intel’in GitHub deposunda bulunan bir grafik derleyici, yerleşik ışın izleme işlevini destekleyen öğeler içeriyor gibi görünüyor.

Coelacanth’ın Rüyası , ilk bulguyu geçen hafta sonunda yayınladı ve Meteor Lake’i sanal komut seti mimarisine (vISA) ekleyen daha önceki bir taahhüdün yanı sıra Intel Graphics Compiler’a (IGC) bir yama ekledi . Yerleşik ışın izleme yetenekleri potansiyelini gösteren güncellemeler, Intel’in Intel 7 mimarisinden yeni Intel 4 düğümüne zaten beklenen hamlesine eşlik edecek.

Tom’s Hardware’den bir makaleye göre , 12. ve 13. nesil CPU’lar ile gelecek 14. nesil CPU’lar arasındaki mimari fark, Meteor Lake’in ışın izleme donanımını içereceği teorisini destekliyor. Alder Lake ve Raptor Lake, 96 Xe-LP (düşük güç) yürütme birimi (AB) ile donatılmıştır. Mevcut bilgiler, Meteor Lake’in bu mimariden saptığını ve bunun yerine Intel’in Arc Alchemist grafik kartlarında kullanılan Xe-HPG mimarisini kullandığını gösteriyor. Hareket, 128’den 196 AB’ye kadar 14. nesil işlemcileri getirebilir.

GitHub bulgularında belirtilen diğer değişiklikler, 14. nesil iGPU mimarisinin masaüstü Xe çekirdeklerinde bulunan XMX birimlerinden yoksun olabileceğini gösteriyor. GitHub bulgularında açıkça belirtilmese de, işleme için Xe Matrix eXtensions’a (XMX birimleri) dayanan nokta çarpım toplama sistolik (DPAS) talimatlarının olmaması, birimlerin tamamen eksik olabileceğini gösterir.

Meteor Gölü mimarisi, Intel’in 10nm sürecinden (Intel 7) ayrılacağını ve şirketin yeni 7nm düğümü Intel 4’e geçişi işaret edecek. Yeni süreç düğümü, Intel’in aşırı ultraviyole litografi ( EUV ) sistemini kullanan ilk üretim çalışması olacak ve bekleniyor. piyasaya sürüldükten sonra %20’lik bir performans artışı sağlamak için .

Ryzen ürün serisinde soket ömrünü uzatarak başarıya ulaşan AMD’nin aksine, 14. nesil kullanıcılar yeni bir soket tipine uyum sağlamak için bir kez daha donanımı değiştirmek zorunda kalacaklar. 12. nesil benimseyenler, yaklaşan Raptor Lake lansmanı için mevcut anakartlarını kullanabilirken, Meteor Lake’i benimseyenlerin yeni LGA 1851 soketine geçmeleri gerekecek.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir