Intel, 2023’te çıkacak olan “Intel 4” ile çip üretimini tekrar rayına oturtmaya çalışıyor

Intel, mevcut CPU’larla aynı güç kullanımıyla %21,5 hız artışı vaat ediyor.

Intel’in çip üretim teknolojisi, son yıllarda TSMC ve Samsung gibi rakiplerine göre geride kaldı, ancak şirket sıkıntılarını geride bırakmanın yollarını arıyor. İleriye dönük ilk adım, Intel’in Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün yıllık VLSI Teknoloji Sempozyumu’nda ( AnandTech ve Tom’s Hardware tarafından bildirildiği üzere) hakkında daha fazla ayrıntı paylaştığı Intel 4 üretim süreci olacaktır . Yeni üretim teknolojisi, Intel’in “Meteor Lake” CPU mimarisinden başlayarak 2023’ten itibaren tüketici yongalarında kullanılmaya başlandı. Meteor Lake muhtemelen önümüzdeki yıl Intel’in 14. nesil Core CPU’su olarak piyasaya çıkacak.

Intel 4’ün en büyük gelişimi, silikon levhalara minik desenleri aşındırmak için kısa dalga boylu ultraviyole ışık kullanan aşırı ultraviyole (EUV) litografi entegrasyonudur. TSMC ve Samsung, en gelişmiş üretim süreçlerinde EUV teknolojisini kullanır. Intel, Intel 7 sürecine kıyasla Intel 4’ün aynı miktarda güç kullanarak yüzde 21,5 daha iyi saat hızları veya yüzde 40 daha az güç kullanarak aynı hızları sağlayacağını söylüyor.

Intel 4’ten sonra Intel, aynı EUV teknolojisini kullanan Intel 4’ün daha yüksek yoğunluklu yinelemesi olan Intel 3’e geçecek. Özellikle, yonga üreticileri, Intel 4 için yapılan tasarımları değişiklik yapmak zorunda kalmadan doğrudan Intel 3’e taşıyabilecekler ve bu da, umarım hem Intel hem de üçüncü taraf yonga tasarımcılarının onu hızlı bir şekilde kullanmaya başlamasını sağlayacaktır (Intel 3, üçüncü taraflara şu şekilde sunulacaktır: Intel Döküm Hizmetleri ). Intel 4’te EUV litografisini tanıtarak ve ardından her ikisini aynı anda yapmaya çalışmak yerine Intel 3’te maksimum yoğunluk için optimize ederek, süreç teknolojileri arasında daha küçük atlamalar yaparak, 10nm/Intel 7 sürecini tutan gecikmeleri ve verim sorunlarını önlemeyi umuyor. bunca yıl geri Intel, 14nm ve 10nm işlem düğümlerinde çok sayıda gecikme nedeniyle 2010’ların ortalarında üretim liderliğini büyük ölçüde kırdı. 10 nm yongalar, üç CPU nesli üzerinde durmaksızın piyasaya sürüldü ve en son 12. nesil Core yongaları, nihayet, şirketin tüm tüketici dizüstü bilgisayar ve masaüstü CPU serisini, yıllardan beri ilk kez aynı mimari ve üretim sürecine geri getirdi. Intel , rakiplerine yetişmesine yardımcı olmayı amaçlayan çok yıllı bir plan yayınladı , ancak Intel, yürütme sorunlarını aşabileceğini kanıtlayana kadar bu planı bir tuz tanesi ile alıyoruz.

Şirket, yerel çip üretimini artırmaya çalışan ABD hükümetinden bir miktar yatırım aldı. Intel, geçen yıl Savunma Bakanlığı’ndan çip üretimi için 100 milyon dolarlık bir sözleşmenin bir kısmını aldı ve yerli çip üretimini artıracak iki taraflı 52 milyar dolarlık bir fatura Kongre’den geçiyor

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir