Intel Core i9-13900KF QS, sıvı soğutma kullanılarak 6,1 GHz’de kıyaslandı

Popüler bir teknoloji içerik oluşturucusu yakın zamanda Intel Core i9-13900KF’nin Kalifikasyon Örneği’ni (QS) aldı ve bazı testlerden geçirdi. Raptor Lake’in masaya getireceği performans kazanımlarını göstermek için Intel’in Alder Lake eşdeğer işlemcisi i9-12900KF ile karşılaştırdı. Sonuçlar, özellikle sıvı soğutucu ile hız aşırtıldığında inanılmazdı.

Intel’in yeni 13. nesil Raptor Lake işlemcisinin lansmanı yaklaştıkça, giderek daha fazla test ve sızıntı çevrimiçi olarak yolunu buluyor. Son zamanlarda Çin sosyal medya sitesi Bilibili’de popüler bir içerik yaratıcısı olan Extreme Player, Intel’in amiral gemisi işlemcisi Core i9-13900KF’nin Kalifikasyon Örneği’ni ele geçirdi.

Extreme Player, yeni işlemciyi Intel’in güçlü Alder Lake i9-12900KF işlemcilerine karşı test etti. İşlemcinin sıvı soğutmalı hız aşırtmayı nasıl başardığını gözlemlemek istedi. İşlemci, tüm performans çekirdekleri 6.1 GHz hızında çalışan bir CPU-Z karşılaştırmasını geçti.

Daha sonra işlemciyi Cinebench’te test etti ve sonuçlar şaşırtıcıydı. İşlemci, tüm performans çekirdekleri 5.8 GHz’de saat hızına sahip 42.790 Cinebench çok çekirdekli bir skoru başardı ve i9-12900KF’nin 26.939’unu çok çekirdekli kıyaslamalarda sudan çıkardı. Su soğutmalı i9-13900KF ayrıca hava soğutmalı puanlarından 5.000’den fazla puan aldı. Raptor Lake işlemci, CPU-Z puanlarında i9-12900KF’ye kıyasla %72 artış gösterdi.

Extreme Player, Asus ROG Maximus Z690 Apex’te performans çekirdeklerinin Cinebench testinde 5,8 GHz’de ve CPU-Z testlerinde 6,1 GHz’de inanılmaz derecede kararlı olduğunu kaydetti. Verimlilik çekirdekleri, Cinebench testinde 4.7 GHz’de sabit kalırken, CPU-Z’de 5.2 GHz’de istikrarlı bir şekilde çalışırken.

Bu testler, performans ve potansiyel saat hızlarında gözle görülür iyileştirmeler ile kullanıcılara Intel’in gelecek işlemci neslinden neler bekleyebileceklerine dair bir ön izleme sunuyor. Ancak, bu bir Nitelik Örneği işlemcisi olduğundan, tüketiciler için resmi olarak piyasaya sürülmemiş bir işlemci olduğundan, bu sonuçları bir tuz tanesi ile almak adil olur. Bununla birlikte, performans umut verici ve tüketiciler heyecanlı ve umutlu olmalı.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir