iOS 14 Ana Ekranınızı Nasıl Özelleştirirsiniz?

Apple iOS 14, uygulamaların içine yerleştirilebilen Widget’lar, isterseniz uygulamaları gizleyebileceğiniz Uygulama kitaplığı ve daha fazlasıyla ana ekranını yeniden tasarlıyor.

Bu makalede, Uygulama kitaplığından widget’lara kadar tüm yeni ana ekran değişiklikleri hakkında bilgi bulacaksınız. Ayrıca yeni özellikleri kullanmak için yönergeler de bulacaksınız.

Widget’lar:

Artık mevcut olan widget’lara ana ekranda soldan sağa kaydırarak erişilebilir.

O zaman fark nedir?

Aradaki fark, iOS 14’te widget’ların işlevsellik revizyonu ve tasarımı almasıdır.

Apple, widget’ları daha kullanışlı hale getirmek için daha fazla boşluk, daha zengin içerik ve daha az şeffaflık kullanan en yeni tasarımı tanıtarak tüm widget’larını oluşturur.

Bu yeniden tasarım uygulandı çünkü artık widget’lar bugünün görünümünün dışına ve doğrudan ana ekrana taşınabiliyor.

Widget’ların işlevleri ve boyutları:

Artık iOS 14 ana ekranında Widget’lar büyük, orta ve küçük olmak üzere üç boyutta özelleştirilebilir. Her bir widget boyutuna farklı miktarda bilgi eklenebilir.

Örneğin, küçük bir pencere öğesi Apple News App’ta yalnızca bir başlık gösterir ve büyük bir pencere öğesi üç başlık gösterir.

Hava Durumu Uygulamasında olduğu gibi, büyük bir sürüm haftalık tahmini gösterir, bir ortam tam günlük tahmini gösterir ve küçük bir pencere öğesi mevcut sıcaklığı gösterir. Ayrıca benzer uygulamalardan birden çok widget oluşturabilirsiniz.

İşlev temelinde, bazı Uygulamaların farklı widget seçenekleri vardır. Apple’ın iOS 14 ana ekran Haber widget’larında, belirli bir ilgi konusu hakkında hikayeler alabilir veya günün ilgili haberlerini görmeyi seçebilirsiniz.

Widget Yığınları:

Birden fazla uygulama üst üste istiflenebilir. Bununla, tüm favorilerinizi bir araya getirebilir ve bundan sonra parmağınızı aşağı veya yukarı kaydırarak aralarında geçiş yapabilirsiniz.

Apple ayrıca özel bir Akıllı Yığın ekledi; bunun yardımıyla bir widget yığını, iPhone kullanım alışkanlıklarınıza göre en alakalı ve kullanışlı widget’ı ortaya çıkarmak için Siri zekasını kullanabilir.

Örneğin, sık sık kahve sipariş ederseniz, kahve uygulamasının widget’ı açılabilir.

İşten eve giderken, podcast dinlemeyi ve günlük olarak kullanmayı seviyorsanız, uygun zamanda yığınınızda bir podcast uygulaması widget’ı olabilir, iPhone widget’ı yüzeye çıkaracaktır.

Siri Önerisi Widget’ı:

Yüzeyde akıllı bir yığına benzeyen sesler var, ayrı bir Siri Öneri Widget’ı var. Ancak diğer Uygulama widget’larından farklıdır. Bu, iPhone arama işlevini her kullandığınızda Siri önerisi altında gösterilene benzer şekilde iPhone kullanım alışkanlıklarınıza dayanır.

Ayrıca, en çok kullandığınız kısayol kullanım düzenine ve kullanılan kısayollara göre Siri’nin widget’ların Kısayolları görüntülemesini önermesi için seçenekler de vardır.

Widget Galerisi:

ios 14 Widget galerisi

iOS 14 ana ekranında Widget Galerisi yardımıyla Widget’larınızı ekleyebilir ve özelleştirebilirsiniz. Widget listesinin bugün görünümüne uzun basarak erişilebilir ve ardından sol üst köşede bulunan + düğmesine dokunmanız gerekir.

Buradan mevcut seçenekler arasında gezinebilir veya belirli bir widget’ı arayabilirsiniz. Widget listesine dokunarak, o widget için mevcut içerik ve boyut seçeneklerini görebilirsiniz.

Bugünün görünümüne nasıl bir widget ekleyebilirsiniz?

Basit! Sadece Widget Ekle seçeneğine dokunun.

+ düğmesine dokunmadan Bugün Görünümü ekranına uzun süre basarsanız, widget’ları silebilir, yeniden düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, tüm widget’larınızı hızlı bir görünüm listesinde görebileceğiniz düzenleme seçeneğine de gidebilirsiniz. Ayrıca üçüncü taraf geliştiricileri de içerir.

Ana Ekran Widget’ları:

iOS 14 ana ekranında, Bugünün görünümünde bulunan ana ekrana herhangi bir widget ekleyebilirsiniz. Girişim düzenleme seçeneklerini almak için giriş ekranındaki Bugünün görünümünden bunlara basabilir veya sürükleyebilirsiniz.

Ana ekrana nasıl yeni bir widget koyabilirsiniz?

Bunu, bu görünümde + düğmesine dokunarak yapabilirsiniz.

Ekrandaki widget’lar uygulama simgelerinden farklı değil, sadece boyut olarak büyüdüler.

  1. Küçük bir widget, dört uygulamanın alanını kaplar. Kare şeklindedir.
  2. Bir orta widget, sekiz uygulamanın yerini alabilir. Dikdörtgen şeklindedir.
  3. 16 uygulamanın yerini büyük bir widget alır. Ayrıca kare şeklindedir.

Artık ekranın veya uygulamanın yanında widget’lara sahip olabilirsiniz ve yeniden düzenlemek isterseniz, ana ekrana uzun basarak çalkalama moduna geçebilir ve bundan sonra simgeleri yerleştirmek istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.

Uygulama Kitaplığı:

ios 14'te uygulama kitaplığı

Ana ekrana widget ekleme veya widget yeniden tasarımı seçeneğinin yanı sıra Apple, istediğiniz tüm uygulamaları tek bir kolay erişilebilir yerde görebileceğiniz bir uygulama kitaplığı ekledi.

Uygulama kitaplığına nasıl erişebilirsiniz? Ana ekranın tüm sayfalarını sonuna kadar sağdan sola kaydırarak uygulama kitaplığına erişebilirsiniz.

Uygulama kitaplıkları akıllı organizasyon sunar ve tüm yüklü uygulamalarınız akıllı klasörlere ayrılarak yerleştirilebilir.

Klasör seçeneklerinden bazıları yardımcı programlar, yaratıcılık, üretkenlik, referans ve okuma, sağlık ve fitness, Apple Arcade, eğitim ve oyunları içerir.

Apple, Uygulama kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak, kullanmak istediğiniz belirli uygulamaların yerleştirilebileceği bir “öneri” klasörü de ekledi.

Apple, haber uygulamalarını bulmak için SON EKLENEN bir klasör de tanıttı.

Uygulama kitaplığınızın size bildirim rozetleri göstermesini istiyorsanız;

  1. Ana ekranı açın.
  2. Uygulama kitaplığında gösteriye geçer.

Uygulamaları nasıl silebilirsiniz?

ios 14 uygulama kitaplığı

Silmek istediğiniz herhangi bir Uygulamaya uzun basarak uygulamaları silebilirsiniz.

Uygulama Kitaplığı Araması:

iOS 14 ana ekranında, yüklediğiniz tüm uygulamaların alfabetik sırayla bir listesi olan uygulama kitaplığında başka bir görünüm vardır.

Nasıl elde edebilirsin?

Basit! Uygulama Kitaplığı Arayüzünün üst kısmında bulunan arama çubuğuna dokunmanız yeterlidir.

Alfabetik listede, bir uygulama arayabilir, tüm uygulamalarınız arasında gezinebilir veya uygulamanın sağ tarafındaki harf çubuğunu kullanarak belirli bir uygulamayı atlayabilirsiniz.

Ana Ekran Uygulamalarını ve Sayfalarını Gizleme:

iOS 14 Ana ekranda uygulama kitaplığında bulunan tüm uygulamalar gibi, Ana Ekranınızda veya Ana Ekran sayfalarınızda herhangi bir uygulamanın olmasına gerek yoktur.

İsterseniz belirli bir sayfayı veya tüm sayfayı da gizleyebilirsiniz. Herhangi bir uygulama sayfasına veya ana ekrana uzun basarak ve uzun bastıktan sonra altta bulunan ico’ya dokunarak bunları gizleyebilirsiniz. Uygulamanın her sayfasını temsil eden bir dizi noktaya sahiptir.

Belirli bir uygulamayı gizlemek istiyorsanız, uygulama simgesine uzun basın, ana ekranı düzenle öğesine dokunun ve ardından ana ekrandan kaldır seçeneğini seçin.

iOS 14 Ana Ekranı ile ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, bize bildirin. Yorumlarınızı bekliyorum.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir