iPad Air (2022) vs iPad Pro (2021): Aralarındaki fark nedir?

Yeni iPad Air ve geçen yılki iPad Pro her zamankinden daha fazla birbirine benziyor. Peki, farklı olan ne? Sorduğuna sevindim. Hadi bir bakalım.
Apple’ın en yeni iPad’i, beşinci nesil iPad Air biçiminde burada. Çok iyi bir tablettir. Aslında o kadar iyi ki, 2021 iPad Pro’m için 2.000 dolar ödediğim için alıcıların pişmanlık duyduğuna dair bir ipucu veriyor .

İki tablet arasında pek çok benzerlik var. Bunların her ikisi de:

iPadOS 15.4’ü çalıştırın
Apple’ın M1 işlemcisini kullanın
Verileri şarj etmek ve aktarmak için USB-C bağlantı noktalarına sahip olun
Daha küçük iPad Pro ile benzer bir ekran boyutuna sahip olun
FaceTime kameranın Center Stage özelliğiyle gelin.
Bu kadar çok ortak özellik olduğu için, 599$ iPad Air , 799$ 11 inç iPad Pro ve 1.099$ 12,9 inç iPad Pro arasındaki fiyat farkını haklı çıkarmak için farklılıklar olmalı , değil mi? Doğru! Hadi daha yakından bakalım.

Depolamak

iPad Air’in yalnızca iki depolama seçeneği vardır. Temel model, 256 GB yükseltme seçeneği ile 64 GB’dir. 64GB modeli 2022’de neredeyse yeterli değil.

Her iki iPad Pro modeli de aynı depolama biriminde mevcuttur. 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB depolama miktarları arasından seçim yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan depolama alanı miktarı, iPad’inizi nasıl kullandığınıza veya kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Ancak iPad Air ile, 11 inç iPad Pro’nun 799 $ başlangıç ​​fiyatına çok yakın olan 749 $ karşılığında 256GB seçeneğini neredeyse satın almaya zorlanıyorsunuz.

Hafıza

Bir iPad’deki bellek miktarı, uygulamaların arka planda ne zaman uyku moduna alınacağını veya uzun bir süre kullanılmadığında bir Safari sekmesini ne sıklıkta yenilemeniz gerektiğini belirler.

Apple, 2021 iPad Pro’nun tek istisnası dışında, iPad serisindeki bellek miktarından nadiren bahsediyor. 8 GB veya 16 GB belleğe sahip bir iPad Pro arasında seçim yapabilirsiniz, ancak bu karar aynı zamanda satın aldığınız depolama alanı miktarına da bağlıdır. 8GB bellek istiyorsanız, depolamayı 512GB’ın altında tutun. Bu işaretin üzerindeki herhangi bir şey 16GB bellekle gelecek.

İPad Air’e gelince, tek bir seçeneğe bağlı kalıyorsunuz: 8GB bellek.

Şahsen, 16 GB belleğe sahip iPad Pro’m ile daha az belleğe sahip diğer iPad’ler arasında gözle görülür bir fark gördüm. Benim için en büyük paket, uygulamaların arka planda daha uzun süre çalışmaya devam etmesi. Ancak, bahse girerim 8GB çoğu kullanıcı için genellikle fazlasıyla yeterlidir.

Görüntülemek

Air ve Pro arasındaki görüntü teknolojisi farkları önemsiz değil.

iPad Pro serisi 120 Hz’ye kadar (ProMotion olarak adlandırılır) daha hızlı bir yenileme hızına, daha yüksek bir maksimum parlaklık düzeyine sahiptir ve daha büyük iPad Pro, daha iyi bir görüntü için mini LED teknolojisini kullanır. Görüntü kalitesine önem veriyorsanız, iPad Pro sizin için daha iyi bir seçimdir.

iPad Air’in Liquid Retina ekranı 10.9 inç boyutundadır ve bir LED paneldir. 2360×1640 çözünürlüğe, True Tone desteğine ve 500nit toplam parlaklığa sahiptir.

Daha küçük olan iPad Pro, True Tone, ProMotion ve maksimum 600 nit parlaklık ile 2388×1668 çözünürlüğe sahip 11 inç Sıvı Retina Ekrana sahiptir.

Daha büyük iPad Pro, 2.596 tam dizi yerel karartma bölgesi, 2732×2048 çözünürlük, ProMotion, True Tone, SDR maksimum 600 nit parlaklık, tam ekran için maksimum 1.000 nit veya 1.600 XDR parlaklık ile 12.9 inç mini LED ekrana sahiptir. HDR içeriği için nits zirvesi.

USB-C bağlantı noktası

USB-C bağlantı noktaları hakkında bir şey biliyorsanız, genel kuralın tüm USB-C bağlantı noktalarının eşit yaratılmadığını bilirsiniz. Tek bir bağlantı için çok fazla farklı standart var ve hepsine ayak uydurmakta zorlanıyorum – ve bunu yapmak benim işim.

iPad Air için Apple, USB-C bağlantı noktasına USB 3.1 Gen 2’yi ekledi. Bu, dosyaları aktarırken 10 Gbps’ye kadar hızlar göreceğiniz veya iPad Air’i 6K’ya kadar çözünürlük desteğiyle harici bir monitöre bağlayabileceğiniz anlamına gelir.

iPad Pro teklifinde ayrıca bir USB-C bağlantı noktası vardır, ancak Thunderbolt ve USB 4 desteği vardır. Bu, dosya aktarımları sırasında (USB 4 sayesinde) 40 Gbps’ye kadar hız elde ettiğiniz ve bağlandığında aynı 6K çözünürlüğü desteklediğiniz anlamına gelir. harici bir monitör.

iPad Pro’nuz ile harici depolama birimi veya bir kamera arasında çok fazla dosya aktarımı yapıyorsanız, daha yeni USB bağlantı teknolojisinden yararlanırsınız. Ancak dürüst olmak gerekirse, iPad Air’in hızı bir anlaşma kırıcı değil.

5G bağlantısı

İPad Air serisinin iPad Pro’dan farklı olduğu bir diğer alan, desteklediği 5G bağlantı türü söz konusu olduğunda. Her iki iPad Pro tableti de 5G’nin Sub6 ve mmWave teknolojisini desteklerken, iPad Air yalnızca Sub6’yı destekler.

Ortalama bir kişi için iPad Air’de mmWave olmaması sorun değil.

Sub6 5G ağları, daha fazla kullanıcı için daha düşük gecikme süresi ve daha fazla bant genişliği ile mevcut LTE ağlarından biraz daha hızlıdır, mmWave 5G teknolojisi ise reklamlarda lanse edilen 2Gbps’ye kadar ağ hızlarını size verecektir. Ancak, bu hızlara yalnızca çok özel koşullarda ulaşılır.

İPad satın alma kararınızı, iPad’in hangi 5G lezzetini desteklediğine dayandırmayın.

Son olarak, fiyat

Fiyat, üç model arasındaki en büyük farklardan biridir. İPad Air, temel iPad ve iPad Pro arasında fiyatlandırılır, bu nedenle, yalnızca Netflix’i izlemek ve internette gezinmekten daha fazlası için bir tablet isteyenler için tercih edilen iPad olması mantıklı olacaktır.

İşte iPad Air ve iPad Pro’nun her iki boyutu için fiyatlandırma dökümü. Bununla birlikte, üç iPad’in de 129 ABD Doları tutarındaki ikinci nesil Apple Kurşun Kalem ile çalıştığını ve iPad Air ve 11 inç iPad Pro için 299 ABD Doları ile daha büyük iPad Pro için 329 ABD Doları arasında değişen klavye seçeneklerine sahip olduğunu unutmayın. Bu aksesuarlar, ihtiyaç duymanız halinde Apple’ın tabletine yaptığınız yatırımın toplam fiyatını yükseltir.
Tüm aksesuarlarla bir iPad Air’i maksimuma çıkarırsanız, toplam maliyet 11 inç iPad Pro temel modeline yakındır.

Böylece, daha iyi bir ekrana, daha hızlı bir USB-C bağlantısına ve daha fazla temel depolamaya sahip bir iPad isteyip istemediğinizi kendinize soruyorsunuz. Benim için iPad Air , Apple’ın tabletinden ihtiyacım olan her şeyi yapsa da, iPad Pro’mu aldığıma pişman değilim . Bir yıl sonra, hala sahip olduğum en iyi iPad.

Ancak insanların çoğu için ekran ve USB-C farklılıkları deneyimi yaşatmayacak veya bozmayacak bir şey ve bu nedenle iPad Air en iyi seçim.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir