iPhone 14 tasarımı Nasıl?

Jon Prosser ve Front Page Tech videosuna göre, iPhone 14, iPhone 4 ile çaprazlanmış bir iPhone 12 gibi görünecek, çünkü düz kenarlarla yapışacak. Ancak bu kenarlar, bir sessiz düğmesi ve ses merkezi için iPhone 4’e geri dönen bir grup yuvarlak düğme içerebilir.

İddiaya göre, iPhone 14’ün kenarları titanyumdan yapılabilir, bu da onu önceki iPhone’lardan daha sert ve daha güçlü hale getirebilir, oysa arka kısmı cam kaplamayı korur, ancak görünüşe göre saten benzeri bir kaplama ile.

Yükseltilmiş kamera dizisinin iPhone 14 Pro’da daha da büyük olduğu iPhone 14 Pro modellerini gösteren bazı şemalar ve Ming-Chi Kuo , 48MP kamerayı barındırmak için daha büyük bir modül gerektiğini iddia ediyor , muhtemelen standart iPhone gibi görünmüyor 14, arka paneliyle aynı hizada bir dizi kamera alacak.

Birkaç söylenti, iPhone 14’ün nihayet ekran çentiğini öldürmesini sağladı. Ancak olduğu gibi, şimdi sadece iPhone 14 Pro’nun çentiksiz olacağı görülüyor ve Face ID sensörlerini tutmak için tek bir dairesel kamera kesmesi ve yanında hap şeklindeki bir kesme kombinasyonu tercih ediliyor. Ekranı daha da büyük gösterecek şekilde azaltılmış çerçevelere de sahip olabilir .

Bu söylentilere, dört iPhone 14 modelinin de ekran panellerini gösteren sızdırılmış bir tedarik zinciri fotoğrafı gibi görünen şey daha fazla inandırıldı . iPhone 14 ve iPhone 14 Max, ekran çentiğini korumaya hazır görünse de, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro max, zımba gibi görünen şeyin yanında hap şeklindeki bir oyuk kombinasyonu lehine çentiği öldürmüş gibi görünüyor. delik kamera veya sensör.

Pro’ya benzer şekilde MySmartPrice , normal iPhone 14’ün CAD görüntülerini de aldı . iPhone 14 Max’in de aynı tasarımı 6.7 inç ekranlı bir gövdede sunacağını varsayıyoruz.

Gördüğünüz gibi, bu görüntüler şu anda sahip olduğumuz iPhone 13’ten tamamen farklı görünmüyor. Çentik hala daha ince ve arka kameralar çapraz olarak istiflenmiş. Aslında, iPhone 14’te gerçekten neyin farklı olacağını merak etmemize neden oluyor.

Tarihsel olarak sağlam bir sicile sahip olan Leaker Max Weinbach, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için iddia edilen şemaları yayınladı . Her ikisi de daha büyük bir kamera çıkıntısına sahip 0,2 mm daha kalın bir telefon gösteriyor. İlginç bir şekilde, şemalar iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in öncekilerden çok fazla yükseklik ve genişlik farkı olmayacağını gösteriyor. Bu şemalar ayrıca yeni delgeç/hap şeklindeki kesikleri de gösterir.

CAD sanatçısı Madmix, bu şemaları alarak iPhone 14 Pro’yu gerçek boyutunda tam olarak gösteren görüntüler oluşturdu . Bunlar, çentiksiz ekranın nasıl görüneceğine dair net bir fikir veriyor, ancak aynı zamanda bu tasarımı tercih etmemekle standart iPhone 14’ün biraz cansız olabileceği izlenimini de veriyor.

Renk seçenekleri için bir kaynak, her zamanki gibi Geceyarısı, Yıldız Işığı ve Ürün KIRMIZI renk seçeneklerinin olacağını, mevcut mavinin daha açık gök mavisi ile değiştirildiğini ve yeni bir mor seçeneğin geleceğini söyledi . Ancak bu sızıntı o zamandan beri silindi, bu yüzden ne kadar güvenilir olduğuna karar vermek zor. Yine de, sanatçı Souta’dan iPhone 14 Pro’nun mor renkli bu görüntüsü(yeni sekmede açılır), bu mor renk tonunun gerçekte nasıl görüneceğini gösterir.

Mayıs ayında, MacRumors(yeni sekmede açılır)iPhone 14 renk söylentilerinin şu ana kadarki durumunu özetlerken, en radikal değişiklik mor seçeneğinin eklenmesiyle oldu. Aksi takdirde rapor, mevcut iPhone 13 ve iPhone 13 bölümlerini oluşturan siyah, beyaz, mavi ve [Ürün] Kırmızı seçeneklerine sahiptir. (Apple’ın siyah ve beyaz telefonlarını sırasıyla “Gece Yarısı” ve “Yıldız Işığı” olarak adlandırmaya başladığını unutmayın.) Bu sefer pembe ve yeşil renkler kaldırılacaktı.

iPhone 14 ekran

Bildirildiğine göre standart bir iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’nun 6.1 inç ekranla geldiğini ve olası bir iPhone 14 Plus ve iPhone 14 Pro Max’in 6.7- spor yapması için iPhone 14 serisinde bir sallanma bekliyoruz. inç ekran. Yani artık 5.4 inç mini yok.

Shadow_Leak’ten bir sızıntı , iPhone 14’ün 6.08 inç ekrana (6,1 inç’e kadar yuvarlatılmış) ve iPhone 14 Max’in 6,68 inç panele (6,7 inç’e kadar yuvarlatılmış) sahip olacağını iddia ediyor. Bu, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Max ile aynı. Mesele şu ki, Pro modelleri yeni çerçeveler nedeniyle biraz daha büyüyebilir (sırasıyla 6.12 inç ve 6.69 inç’e kadar).

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’in 120 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahip olduğu göz önüne alındığında, tüm iPhone 14 modellerinin böyle bir ekrana sahip olduğunu, muhtemelen bir LTPO paneli veya bu ekran teknolojisinin en az ölçeklenebilen bir evrimi kullanılarak yapıldığını görmek harika olurdu. 1Hz olarak.

Panel teknolojisinin bu şekilde kullanılması, iPhone 14 Pro’nun her zaman açık bir ekrana sahip olması gerektiği anlamına gelir . Bloomberg’den Mark Gurman, uzun süredir yeni nesil iPhone’lar için yaklaşan bir özellik olduğu söylentileri , iPhone 14 Pro’nun sonunda her zaman açık olacağını ve “hava durumunu, takvimleri, hisse senetlerini, etkinlikleri ve diğer verileri” göstermek için kullanılacağını iddia etti. Pil ömrünün korunmasına yardımcı olan düşük yenileme hızı ile kilit ekranı. Telefonu uyandırmaya gerek kalmadan bu tür içerikleri bir ekranda gösterebilmek, yeni nesil iPhone’lara en iyi Android telefonların bir süredir kullandığı bir özellik kazandıracak.

iOS 16 beta sürümündeki kod, her zaman açık olan bir ekran özelliğini onaylıyor gibi görünse de, standart iPhone 14’ün her zaman açık ekran yerine basit kaldır-uyandır seçeneğiyle kalması bekleniyor. Bunun yerine, uyarlanabilir yenileme hızına sahip iPhone 14 Pro, her zaman açık olan herhangi bir ekran özelliğini destekleyecektir.

Yeni bir tedarik zinciri söylentisi, iPhone 14 Max’in 120 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahip olmasını sağlıyor . LG görünüşe göre bu durumda ekran üreticisi olacak, ancak standart iPhone 14’ün daha hızlı bir yenileme nadir mi yoksa 60Hz’e mi yapışacağı henüz belli değil.

The Elec’ten bir rapor(yeni sekmede açılır)LTPS ekranlı en az bir iPhone 14 modelinin , 60 Hz’lik bir panelin etrafta dolaşabileceği anlamına geldiğini söylüyor . Sonraki tedarik zinciri raporları, yalnızca standart iPhone 14’ün hızlı yenilenen bir ekrandan mahrum kalabileceği fikrini güçlendirdi.

Ancak daha yeni bir söylenti, standart iPhone 14 modellerinin 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekrana sahip olacağı yönündeydi ; Bu, görmek istediğimiz 120Hz yenileme hızı değil, ancak 60Hz panel üzerinde kayda değer bir gelişme olacaktır. Başka bir tahminci bu hayal kırıklığı yaratan teknik özellikler söylentisini doğruluyor .

İlginç bir şekilde, The Elec’teki bir rapor, Apple’ın ince film transistörlerinin genişliğini aldattığı iddiasıyla OLED panel tedarikçisi BOE’den uzaklaşabileceğini söylüyor. Apple’ın daha sonra tek ortakları olarak LG ve Samsung ile gitmesi gerekecekti.

iPhone 14 Dokunmatik Kimlik

iPhone 14 için öncekilere göre en önemli değişikliklerden biri Touch ID’nin geri dönüşü olacak . Yalnızca bir güç düğmesine entegre edilmek yerine , en iyi Android telefonlardaki birçok parmak izi sensörü gibi, iPhone 14’ün ekranının altına yerleştirilecekti .

Ancak jüri bunun ne kadar olası olduğu konusunda hala kararsız. Analist Ming Chi-Kuo, Touch ID’ye veya ekran altı Face ID’ye sahip bir iPhone’un birkaç yıl daha olmayacağını düşünüyor . Bu, maske takma zamanlarında Face ID’ye alternatif olması çok kullanışlı olduğu için oldukça hayal kırıklığı yaratacaktı.

Ancak iOS 15.4 ile Apple, Face ID’nin meşru bir kullanıcıyı maske takarken bile tanıyabilmesini sağladı . oldukça iyi çalışıyor, bu da Apple’ın parmak izi merkezli biyometri ihtiyacını atlamış olabileceği anlamına geliyor.

iPhone 14 kameralar

iPhone 14 kameraları hakkında daha fazla şey duymaya başlıyoruz ve söylentiler oldukça ilginç hale geliyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun bir raporu , iPhone 14 Pro modelleri için 48MP ana sensörle ilgili ipuçları veriyor ve bu, iPhone 13’teki 12MP kameradan büyük bir sıçrama olacak. Tayvanlı bir araştırma firması olan TrendForce, 48MP ana kamera söylentisini destekliyor. , megapiksellerin Apple için bir kez daha önemli olduğunu öne sürüyor – en azından şirketin Pro telefonları söz konusu olduğunda.

Ancak sıradan bir Apple bahşiş veren, standart iPhone 14 modellerinin 12MP kameralara bağlı kalmasına ve yalnızca Pro modellerinin 48MP ana kamera alması bekleniyor.

Doğru olan ne olursa olsun, daha büyük bir ana sensör memnuniyetle karşılanacaktır. Ancak iPhone, Samsung Galaxy S21’in gerisinde kaldığından, özellikle geliştirilmiş bir telefoto lensle ilgileniyoruz . Aslında, Apple’ın Galaxy S21 Ultra’dan ilham alması ve 10x optik zoom gibi bir şeye sahip ikincil bir telefoto kamera seçmesi oldukça güzel olurdu.

Bir Apple patenti, Apple’ın periskop tarzı bir yakınlaştırma kamerası üzerinde çalıştığını gösteriyor(yeni sekmede açılır), bu da iPhone 14’e veya en azından Pro modellerine gidebilir. Ancak Ming-Chi Kuo , periskop kameranın 2023’te iPhone 15’e kadar görünmeyeceğini söylüyor.

Kuo’nun daha yakın tarihli bir güncellemesinde , iPhone 14’ün tüm modellerinde, daha geniş bir diyafram açıklığına (mevcut iPhone’da f/1.9 vs. f/2.2), 6 öne bakan yükseltilmiş bir kameraya sahip olmaları önerildi. -parçalı lensler (5 parçalı lenslerden) ve dahili otomatik odaklama . Bunlar birlikte, daha kolay odakta kalırken ve görüntüde daha az bozulma ile daha parlak fotoğraf ve videolar çekmeye yardımcı olmalıdır.

Daha fazla bilgi için, en büyük söylentiler ve sızıntılar için iPhone 14 kamera özetimize bakın.

iPhone 14 özellikleri, pil ömrü ve şarj

Şimdiye kadar bir dizi söylenti, iPhone 14’ün A15 Bionic çipine bağlı kalmasına yol açarken, iPhone 14 Pro modlarının yeni bir A16 çipi alması bekleniyor. En son ipucunda Mark Gurman, çip eşitsizliğinin, Apple’ın çabalarını en yeni Mac makineleri için M serisi Apple Silikon çiplerine odaklaması gerçeğinden kaynaklanacağını iddia ediyor .

Gurman, kaynaklarından aldığı bilgilerle ilgili olarak, “Apple’ın silikon mühendisliği grubu, test, geliştirme ve üretim kaynaklarının çoğunu Mac çiplerine kaydırmak zorunda kaldı” dedi.

Ming Chi-Kuo, ağırlığını bu çip söylentisinin arkasına atarak, Apple’ın standart iPhone 14’lerden daha fazla iPhone 14 Pro modeli göndermeyi planladığını da sözlerine ekledi .

“En yeni A16 işlemci, iki iPhone 14 Pro / üst düzey modele özel olacak ve yeni iPhone üst düzey modellerinin sevkiyat oranını 2Y22’de %55-60’a (geçmişteki %40-50’ye kıyasla) önemli ölçüde artıracak. ” Kup bir Ortamda yazdı (yeni sekmede açılır)(yeni sekmede açılır)(yeni sekmede açılır) İleti. Bu muhtemelen Apple’ın iPhone 14 Pro’yu iPhone 14 üzerinden tanıtma konusunda sıkı eğildiği anlamına gelecektir.

A16’nın ne kadar ekstra güç sunabileceğiyle ilgileniyorsanız, bize bir ipucu verebilecek bazı sızdırılmış testler var .

Kuo ayrıca, dört iPhone 14 modelinin de 6GB RAM’e sahip olacağını ve iPhone 13 ve iPhone 13 mini’de 4GB’lık bir artış olacağını söylüyor . Bununla birlikte, temel modeller mevcut iPhone 13 serisi gibi LPDDR 4X RAM kullanacakken, Pro modellerin daha hızlı ve daha verimli LPDDR 5 RAM alacağı iddia ediliyor.

Depolama tarafında, Apple’ın iPhone 13 serisi için sahip olduğu 128 GB’tan başlayan ve Pro modelleri için 1 TB’a kadar çıkan seçeneklere devam etmesini bekleriz.

Bununla birlikte, bir söylenti, iPhone 14’ün 2 TB’lık büyük bir yerleşik depolama alanına sahip olacağı yönünde . Hiçbir Samsung telefonun bunu sunmadığı ve daha önce depolama konusunda cömert davrandıkları göz önüne alındığında, bugüne kadar bir akıllı telefonda en fazla depolama alanına sahip bir iPhone’dan şüpheliyiz.

Jeff Pu’dan ayrı bir analist notu, iPhone 14 ve 14 Max’in 64 GB depolama ile başlayacağını ve iPhone 14 Pro Max’in bir kuyruklu 256 GB ile başlayacağını söylüyor. İkincisi, normal iPhone 13’teki depolamanın yarısı olacağından, inanılır ancak birincisi değil.

GlobalDate analisti Emma Mohr-McClune’nin iddialarına göre Apple, iPhone 14’ün yalnızca eSIM varyantını da piyasaya sürebilir. Bu hareket, iş kullanıcıları ve denizaşırı seyahat edenler gibi çift SIM özelliklerine ihtiyaç duyan kullanıcılar arasında iPhone’un çekiciliğini artıracak.

Weibo’dan iPhone 14 ailesinin pil kapasitelerini bildiğini iddia eden bir kaynak , iPhone 14 Pro Max dışındaki tüm modellerin boyutlarında hafif bir artış olacağını gösteriyor. 14 Pro Max aslında biraz küçülüyor, ancak umarız telefonun genel pil ömrünü etkilemek için yeterli değildir.

iPhone 14 5G ve uydu bağlantısı

Apple’ın Intel’in modem işini satın almasının ardından iPhone 14’ün Apple yapımı bir 5G modeme sahip olması olası. Bu muhtemelen Apple’a hem 5G performansı hem de pil ömrü üzerindeki etkisi üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır, ancak önümüzdeki yıl yalnızca iPhone 15 ile piyasaya sürülebilir .

Apple’ın yeni iPhone’ları, sağlam performansı korurken daha düşük güç tüketimi ile sonuçlanabilecek yeni bir 5G çip ile donatmayı planladığı bildiriliyor. Tayvan’ın Economic Daily News gazetesinin yakın tarihli bir raporu, TSMC’nin (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) Apple’ın yaklaşmakta olan iPhone 14 serisi için 5G çip siparişlerini aldığını iddia etti.

Radyo frekansı yongalarının, tedarikçinin fiziksel olarak daha küçük bir yonga sunmasına ve performanstan ödün vermeden güç tüketiminin azalmasına neden olan 6nm üretim sürecine dayalı olarak üretildiği söyleniyor.

Ek olarak, daha küçük boyutlu bir 5G yongası, Apple’ın içine daha büyük bir pil yerleştirmesi için daha fazla yer açabilir. Böylece daha iyi güç verimliliği ile birleştiğinde, açıklanan çip telefonun genel pil ömrünü iyileştirebilir.

5G modemlerden bahsetmişken Qualcomm, MWC 2022’de yeni X70 modemini duyurdu. Ancak, 2022’nin sonlarına doğru beklenen bir çıkış tarihi ile , iPhone 14’ün mevcut nesil üzerinde büyük bir gelişme olması beklenen yeni teknolojiyi görmesi pek olası değil. X65 modemi.

Biz bağlantı konusundayken, eski bir iPhone 13 söylentisi yeniden ortaya çıktı – iPhone’un uydu ağlarına bağlanma yeteneği kazanacağı, böylece hücresel ağlar mevcut olmadığında kullanıcıların acil servislere metin mesajları gönderebileceği. Bu özellik iPhone 13’e ulaşmadı, ancak şimdi bahşiş verenler , Apple telefonlarının acil durum özelliklerini güçlendirmeye çalıştığı için iPhone 14 modellerinin uydu bağlantısı ekleyebileceğini söylüyor.

iPhone 14 USB-C

Lightning bağlantı noktasını bırakmak ve USB-C’ye geçmek, birden fazla iPhone nesli için düzenli bir söylentiydi ve bir süredir iPhone 14’te bunun olabileceği düşünülüyordu. Birçok sızıntı , iPhone 14 Pro’nun USB-C ile geleceğini iddia etmişti. ve standart iPhone 14’ün buna uyması mantıklı görünüyor.

Ne yazık ki, iPhone 14’ü yalnızca Lightning’e bağlı kalmak için USB-C’ye geçtiği söylenen Apple cihazları listesine ekleyebilirsiniz. Leaker LeaksApplePro, USB-C’nin iPhone 14 Pro modellerine dahil edilmeyeceğini , bunun yerine Apple’ın USB 3.0 benzeri veri aktarım hızlarına sahip yükseltilmiş bir Lightning sürümünü seçmesini beklediğini iddia ediyor.

Ming-Chi Kuo şimdi bir USB-C iPhone’un geleceğini söylüyor, ancak 2023’ün sonlarına kadar değil . Başka bir deyişle , iPhone 15 USB-C alabilir , ancak haklıysa iPhone 14 almaz. Bloomberg ayrıca , Apple test cihazları ve iPhone 15’in gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklentisiyle yeni bir şarj cihazı ile 2023’ün USB-C ve iPhone yılı olduğunu belirtti.

iPhone 14: Yazılım

Apple’ın on yılın daha iyi bir bölümünde kullandığı kalıba bağlı kaldığını varsayarsak, iPhone 14 sonbaharda geldiğinde Apple’ın iOS yazılımının yeni bir sürümüyle piyasaya sürülecek. Şu anda iOS 15’te olduğumuzdan , bir sonraki sürümün iOS 16 olacağı kesin değil.

Apple’ın iOS 16 önizlemesinden sonra artık iPhone 14’te hangi özelliklerin beklendiğini biliyoruz . Kilit ekranına widget ekleme özelliğine ek olarak (iPhone 14 Pro için her zaman açık ekran desteğinin habercisi), yeni yazılım, Mesajları gönderdikten sonra düzenleme, Haritalar ve Cüzdan’a ince ayar yapma yeteneği ekler. bir Güvenlik Kontrolü özelliği ve daha fazlası.

iPhone 14 için planlanan özelliklere erken bir bakış atmak istiyorsanız, bu ay iOS 16’nın herkese açık beta sürümünü indirebileceksiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir