iPhone 5’te Pil Yüzdesi Nasıl Yerleştirilir – Kolay Püf Noktaları‍

Birçok insan için pil ömrü, yeni bir akıllı telefon seçerken en önemli faktörlerden biridir. Yeni özellikler ve uygulamalar harika, ancak birkaç saat içinde telefonunuzun suyu biterse bu pek iyi olmaz. Kendinizi iPhone 5’inizin pil ömrü konusunda sürekli endişeleniyorsanız, bu makale size yardımcı olacaktır. Bu makalede, size iPhone 5’te pil yüzdenizi kontrol etmenin farklı yollarını öğreteceğiz ve telefonunuzda ne kadar meyve suyu kaldığını görmenizi daha da kolaylaştıran harika hileler göstereceğiz.

 • iPhone 5 kullanıcıları her zaman iPhone’larının pil durumunu öğrenmenin bir yolunu ararlar. İPhone 5’teki varsayılan pil göstergesi, pil durumunu bilmek söz konusu olduğunda pek kullanışlı değil. Ancak, iPhone’larımızın mevcut pil durumuna bakmanın birkaç yolu var.
 • İlk ve en belirgin yöntem, iPhone’unuzdaki ayarlar menüsünden geçmektir. Bu size cihazınızda kalan pil ömrünü görüntüleme seçeneği sunar, ancak bu size telefonunuzun ne kadar güç bıraktığı hakkında fazla bilgi vermez. Telefonunuzda yeterli güç olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, Pil Yüzdesi Açık/Kapalı geçişi kapalıyken iOS Ayarları uygulamasını kontrol etmektir. Açarsanız, telefonunuzda ne kadar şarj kaldığını görebileceksiniz.
 • Pil Yüzdesi seçeneğini açmadan iPhone’unuzun pilini tüketen diğer uygulamaları da kontrol edebilirsiniz. Apple’ın iOS’u, Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’ndan geçerek bu uygulamaları görüntülememize olanak tanır:
 • Bu, kullanılabilir tüm işlemci zamanını ve bellek kaynaklarını kullanan tüm çalışan işlemleri ve kullanımlarının yüzde göstergesini gösterir. Bu işlemler farklı hızlarda çalıştığından ve dolayısıyla farklı miktarlarda zaman ve bellek kullandığından, %0 (çalışmıyor) ile %100 arasında değişen bir yüzde rakamı ile görünürler. Bir uygulama işlemci zamanının ve bellek kaynaklarının %50’sinden fazlasını kaplıyorsa, %100 bir rakam olarak görünecektir.
 • iPhone’unuzda pil sorunları yaşıyorsanız, Apple pilinizin kalan şarjını kontrol etmek için Pil Yüzdesi seçeneğini kullanmanızı önerir.

Pil Yüzdesini Gösterecek Ayarları Değiştirin

1. Ana ekrandan veya iPhone’unuzun ana sayfasından Ayarlar simgesine dokunun.

2. Ayarlar menüsünde Genel üzerine dokunun.

3. Genel ayarlar sayfasında Kullanım üzerine dokunun ve daha sonra açık değilse açmak için Pil Yüzdesi üzerine dokunun.

4. İşiniz bittiğinde, kaydedip bu sayfadan çıkmak için Bitti üzerine dokunun.

5. Ana ekrana döndüğünüzde, iPhone’unuzun ekranının sağ üst köşesinde, cihazınızın o sırada ne kadar pil gücü kaldığını gösteren bir yüzde göstergesi göreceksiniz:

6. Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’na giderek iPhone’unuzun kalan pil ömrünü de görebilirsiniz.

7. Yüzde görünmüyorsa, bu özelliği etkinleştirip etkinleştirmediğinizi Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’na giderek ve ardından pil yüzdesi seçeneğinin kullanılabilir olup olmadığını görmek için aşağı kaydırarak doğrulayabilirsiniz.

8. Görünmüyorsa, Ayarlar’a gidin ve ardından Genel’e ve ardından bu özelliği etkinleştirip etkinleştirmediğinizi doğrulamak için Kullanım’a dokunun.

Pil Yüzdesi seçeneğini açmadan iPhone’unuzun pilini tüketen diğer uygulamaları da kontrol edebilirsiniz. Apple’ın iOS’u, Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı’ndan geçerek bu uygulamaları görüntülememize olanak tanır:

Bildirim Merkezini Kullanın

 • Ekranın üstünden aşağı kaydırarak Bildirim Merkezi’ni açın. Kalan yüzdeyi içeren bir mesaj göreceksiniz.
 • Bu aynı zamanda telefonunuzun tam olarak şarj edilip edilmediğini kontrol etmenin hızlı bir yoludur.
 • iPhone 4 kullanıyorsanız bu seçenek cihazınızda mevcut değildir, ancak bunu Ayarlar > Bildirimler > Kilit Ekranında Pil Yüzdesini Göster bölümünde manuel olarak ayarlayabilirsiniz:
 • Son seçenek, cihazınızın pil yüzdesi hakkında daha fazla bilgi almak için Battery Percentage Pro gibi bir uygulama kullanmaktır.
 • Bu, pilinizin kalan yüzdesini çok kolay bir şekilde görmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.
 • iPhone’unuzun tam olarak şarj edilip edilmediğini kontrol etmek için Pil Yüzdesi seçeneğini kullanın.
 • Yüzde %50’den azsa, cihazınızın pil ömrünü %30’a kadar artırmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.
 • Bunu yapmak için, Battery Percentage Pro’yu cihazınıza indirip yükleyin, ardından ana ekranınızda bir kısayol oluşturun.
 • Taktıktan sonra, Battery Percentage Pro’yu açın, bir kısayol ayarlayın ve ardından ana ekrana geri dönün ve cihazınızın pil yüzdesini sırasıyla saat ve dakika olarak yüzde ve kalan süre ile gösterdiğini göreceksiniz:
 • Bu uygulama, kalan pil ömrünün yüzdesini çok kolay bir şekilde gösteren güçlü bir araçtır.

Pil Bölümüne Uzantı Ekle

 1. Ayarlar Uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın ve Pil simgesine dokunun.
 3. Ayarlar’da Bildirim Merkezi bölümünü açmak için Bildirim Merkezi seçeneğine dokunun.
 4. iPhone’unuz bir güç kaynağına takılıyken ve şarj olurken Bildirim Merkezi’nde görüntülenecek bir uygulama (veya uzantı) eklemek için Bildirim Merkezi ekranının altındaki Ekle düğmesine dokunun. Yeni uygulama veya uzantı, telefonunuzun ne kadar güç kaldığını ve ne zaman tam olarak şarj edileceğini (yeşil) bildiren bir pil yüzdesi göstergesiyle birlikte görünecektir.
 5. Bir uygulamayı Bildirim Merkezi’nden kaldırmak için ekranın sağ üst köşesindeki kırmızı – düğmesine dokunun.

Çözüm

Pil ömrünüz akıllı telefon kullanıcıları için her zaman bir endişe kaynağı olacaktır. Neyse ki, telefonunuzun ne kadar güç kaldığını görmek için her zaman pil yüzdenizi kontrol edebilirsiniz. iPhone 5’te pil yüzdenizi kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız, size yardımcı olması için bu makaledeki ipuçlarını kullanın. Bu ipuçları, yüzdeyi nasıl kontrol edeceğinizi ve ayarların her zaman görüntülenecek şekilde nasıl değiştirileceğini size gösterecektir. Bu ipuçlarıyla, telefonunuzda ne kadar güç kaldığını her zaman bileceksiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir