iPhone Kamerada Yansıtma Nasıl Kapatılır?‍

Yeni kamera özelliklerini, yazılım güncellemeleri aracılığıyla yayınlandıkları anda iPhone ve iPad’inizde deneyebilirsiniz. Ancak, herkes her yeni özelliği beğenmez. Ve bazılarını sevmemek oldukça anlaşılır. Bazı kullanıcılar bu kamera özelliklerini rahatsız edici veya dikkat dağıtıcı bulabilir. Örneğin, kamera uygulamasını kullanırken aradığınız şey bu olmadığı için Videolar modunda yeni Derinlik Efekti veya Anamorfik Lens kullanmak istemeyebilirsiniz. Veya Mono ve Yeşil Ekran gibi ek dijital efektler olmadan daha basitleştirilmiş bir kamera kullanıcı arayüzünü tercih edebilirsiniz. Peki, bu özelliklerin hiçbirinin bir daha görünmemesi için iPhone kamerasında yansıtmayı nasıl kapatırsınız? İşte nasıl.

iPhone Kamerada Yansıtma Nasıl Kapatılır?

Cihazınızı iOS 12’ye güncellediğinizde kamera yansıtma özelliği varsayılan olarak devre dışı bırakılabilir, ancak bu kalıcı bir ayar değildir. Kamera uygulamanızı güncellediğinizde yansıtma yeniden etkinleştirilecektir. Bu nedenle, iPhone kameranızda yansıtmayı devre dışı bırakmak istediğinizde, bunu düzenli olarak yapmanız gerekir. Bunu Ayarlar > Kamera’ya gidip “Yansıtma” özelliğini kapatarak yapabilirsiniz. Bu, iPhone kamerasındaki Derinlik Etkisi, Anamorfik Lens, Mono ve Yeşil Ekran gibi dijital özellikleri devre dışı bırakacaktır. Ayrıca kamera ızgarasını ve kamera geri sayım sayacını ekrandan kaldıracaktır.

iPhone’da Video Modunu Değiştir

1. iPhone’da Video Modu Nasıl Seçilir

En iyi sonuçları almak için doğru video modunu seçmek çok önemlidir. Video, Fotoğraf, Kare ve Panorama gibi farklı video modları arasından seçim yapabilirsiniz. Sonuncusu standart bir video modu değildir. Aslında, film rulonuzdan veya çektiğiniz videolardan bir görüntü oluşturmak için kullanabileceğiniz dikdörtgen bir görüntüdür.

2. iPhone’da Video Modu Nasıl Değiştirilir

iPhone’unuzdaki video modunu değiştirmek için Ayarlar > Kamera’ya gidin ve Video seçeneğinin yanındaki anahtarı çevirin. Mevcut herhangi bir seçeneğe geçin. Modu değiştirdiğinizde, bu yeni video formatını kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir mesajla karşılaşacaksınız. “Evet” yanıtını verdiğinizde iPhone kameranız bu yeni video biçimini kullanmaya başlayacaktır.

3. iPhone’da Video Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

Kamera uygulamasında kullanılabilen dört video modu vardır. İlki, varsayılan mod olan Video’dur. Ve iPhone film rulonuzdan bir video oluşturmak istiyorsanız en iyi seçenek budur. İkincisi, fotoğraf çekmek ve video olarak kaydetmek istiyorsanız iyi bir seçim olan Fotoğraf. Üçüncüsü, iPhone film rulonuzdan kare videolar oluşturmanızı sağlayan yeni bir video formatı olan Kare’dir. Ve sonuncusu, film rulonuzdan kare videolar oluşturmanıza da olanak tanıyan Panorama’dır.

4. iPhone’da Video Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

iPhone’unuzdaki video çözünürlüğünü değiştirmek için Ayarlar > Kamera > Video Çözünürlüğü’ne gidin ve bunun için “Otomatik” veya “Otomatik (HD)” dışında herhangi bir mevcut seçeneği seçin. Bu değişikliği yaptığınızda, video kayıtlarınızda bu yeni formatı kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj ile karşılaşacaksınız. “Evet” cevabını verdiğinizde kameranız bu yeni ayarı videoları ile birlikte kullanmaya başlayacaktır.

5. iPhone’da Fotoğrafı Video Olarak Nasıl Kullanılır

Fotoğraf çekmek, ancak daha sonra düzenlemek üzere videoya dönüştürmek istiyorsanız, iOS 12’de iki seçenek vardır: Otomatik (HD) ve Otomatik (UHD). Bu seçeneklerin her ikisi de, bir açıyla veya loş ışık koşullarında çekilmiş olsa bile, kayıt sırasında orijinal fotoğrafın normal görünmesini sağlar.

. İlk seçenek, orijinal fotoğrafla aynı çözünürlüğü kullanırken, ikincisi daha iyi bir video oluşturmak için daha yüksek bir çözünürlük kullanır.

6. iPhone’da Fotoğraf Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir

iPhone’unuzdaki fotoğraf çözünürlüğünü değiştirmek için Ayarlar > Kamera > Fotoğraf Çözünürlüğü’ne gidin ve bunun için “Otomatik” veya “Otomatik (HD)” dışında herhangi bir mevcut seçeneği seçin. Bu değişikliği yaptığınızda, bu yeni formatı fotoğraflarınızla birlikte kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir mesajla karşılaşacaksınız. “Evet” yanıtını verdiğinizde kameranız bu yeni ayarı fotoğraflarıyla birlikte kullanmaya başlayacaktır.

7. Videoyu iPhone’da Fotoğraf Olarak Kullanma

Video çekmek, ancak daha sonra düzenlemek için bunları fotoğrafa dönüştürmek istiyorsanız, iOS 12’de iki seçenek vardır: Otomatik (HD) ve Otomatik (UHD). Bu seçeneklerin her ikisi de, bir açıyla veya loş ışık koşullarında çekilmiş olsa bile, kayıt sırasında orijinal videonun normal görünmesini sağlar. İlk seçenek, orijinal videoyla aynı çözünürlüğü kullanırken, ikincisi, ondan daha iyi bir fotoğraf oluşturmak için daha yüksek bir çözünürlük kullanır.

8. iPhone’da HDR Modu Nasıl Kullanılır

HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve iPhone kamera uygulamanızın daha gerçekçi görünen fotoğraflar ve videolar için günün farklı saatlerinde farklı ışık seviyelerine maruz kalmasını sağlayan gelişmiş bir özelliktir. Bunu günün farklı saatlerinde farklı açılardan daha fazla ışık yakalayarak yapar.

Kamerada Derinlik Efektini Devre Dışı Bırak

1. Ayarlar > Kamera > Derinlik Efekti’ne gidin ve açma/kapama düğmesini kapatın.

2. Derinlik Efekti’ni, ekranın kenarından (yatay modda) veya ekranın altından (portre modunda) kaydırarak ve Fotoğraf’a dokunarak kamera uygulamasında da devre dışı bırakabilirsiniz. Fotoğraf moduna girdikten sonra, istediğiniz fotoğraf modunu seçmek için sağ üst köşedeki dişli simgesine dokunun.

3. Derinlik Efekti’ni tekrar açmak için Ayarlar > Kamera > Derinlik Efekti’ne gidin ve açma/kapama düğmesini Açık konumuna getirin.

4. Bu özelliklerin hayranı değilseniz, her zaman Ayarlar > Kamera > Fotoğraf Modu > Klasik’e giderek önceki ayarlarınıza geri dönebilirsiniz.

Çözüm

iPhone’unuzdaki Kamera uygulaması, her güncellemede yeni özellikler getiriyor. Bu yeni özelliklerin çoğu açık kollarla karşılanırken, bazıları o kadar popüler değildir ve varsayılan olarak devre dışıdır. Bu gibi durumlarda, bu özellikleri devre dışı bırakmak ve uygulamayı geçmişte yaptığınız gibi daha fazla kullanmak için iPhone kamerasında yansıtmayı kolayca kapatabilirsiniz. Ayarlar > Kamera’ya gidip “Yansıtma”yı kapatarak iPhone kameranızda şu dijital efektleri devre dışı bırakabilirsiniz: Derinlik Efekti, Anamorfik Lens, Mono ve Yeşil Ekran.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir