iPhone’da Apple Pay Nasıl Kurulur

iPhone 6 veya sonraki bir modeliniz varsa, mağazalarda ve çevrimiçi olarak ödeme yapmak için Apple Pay’i kullanabilirsiniz. Apple Pay’i kullanmak için Apple hesabınızda satın alma işlemleri için kullanılabilecek bir kredi kartı ayarlamanız gerekir. Ayrıca bir banka kartını Apple Hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz. Kartlarınızı ayarladıktan sonra, telefonunuza erişimi olan herkes birkaç basit adımı izleyerek kartınızı kart olarak ekleyebilir. Bu yazıda, iPhone’da Apple Pay’i nasıl kuracağınızı ve mobil ödeme hizmetinin gelişmiş güvenlik özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı göstereceğiz.

iPhone’da Apple Pay Nasıl Kurulur

iPhone’da Apple Pay’i Ayarlayın

Apple Pay, hem iPhone 6 ve sonraki modellerinde hem de iPhone SE ve sonraki modellerinde kullanılabilir. Apple Pay ile mağazalarda ödeme yapmak için iPhone’unuzu kullanabilirsiniz. Bunu kurmak için iPhone’unuzun arkasına kolayca eklenen bir NFC (Yakın Alan İletişimi) anteni edinmeniz gerekir. NFC, temassız ödemeleri mümkün kılmak için radyo dalgalarını kullanır, böylece özel bir kod girmenize veya herhangi bir makbuz imzalamanıza gerek kalmaz. Anteni taktıktan sonra, iPhone’unuzdaki Cüzdan uygulamasını açın ve “Kredi veya Banka Kartı Ekle” seçeneğini seçin. Apple hesabınıza giriş yapmanız ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Apple Pay’e bir banka kartı da ekleyebileceğinizi, ancak bu kartın hesap bilgilerini girmeniz gerekeceğini unutmayın. İşiniz bittiğinde kartınız, mağazalarda veya çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanabileceğiniz Cüzdan uygulamasına eklenir.

Apple Pay’e Kredi veya banka kartı ekleme

NFC özellikli bir iPhone’unuz varsa o cihazda Apple Pay’i kurabilirsiniz. Hesabınıza yeni bir kart eklemek için Cüzdan’a gidin ve eklemek istediğiniz kartın yanındaki “+” işaretine dokunun. Kart bilgilerini girin ve ardından “Kart Ekle”yi seçin. Bir kart ekledikten sonra, Cüzdan uygulamasını kullanarak mağazalarda alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak, kartınızı bir banka hesabına da bağlayabilirsiniz, böylece bu hesabı çevrimiçi ödeme yapmak için kullanabilirsiniz. Hesabınıza bir kart bağlamak için Cüzdan’a gidin ve kartın ilişkili olduğu hesabı seçin.

PIN kodunu ayarla

Apple Pay’i kullandığınızda, iPhone’unuz otomatik olarak sayılar ve harflerden oluşan bir sanal kod oluşturacaktır. Birisinin telefonunuzla alışveriş yapmaya çalışması ihtimaline karşı bu kodu ezberlemeniz gerekecek. Bu sanal kod için bir PIN kodu oluşturmak için Cüzdan’a gidin ve “Ayarlar”ı seçin. “Ödeme” bölümüne ilerleyin, ardından “Anahtar Zinciri Erişimi”ni seçin. “Yeni Anahtarlık Oluştur”u seçin ve ardından anahtarlık için bir ad girin. Şimdi sanal kodunuzun yanındaki “+” işaretini seçin ve ardından “Oluştur”u seçin.

Ödemenizi güvence altına almak için Face ID veya Touch ID kullanın

Apple Pay, ödemenizin kimliğini doğrulamak için Face ID veya Touch ID’yi kullanır. Bu özellikler, ödemenizin kimliğini doğrulamak için iPhone’unuzun ön kamerasını ve sensörünü kullanır. Face ID’yi kullanmak istiyorsanız, Cüzdan’da bu seçeneği açın. Touch ID’yi kullanmak istiyorsanız, “Face ID Kullan” yerine “Parola Kullan”ı seçin. Face ID kullanıyorsanız Apple Pay’i kullanmak için telefonunuzun kilidini açabilirsiniz. Bir ödemenin kimliğini doğrulamak için Cüzdan uygulamasını açın ve kullanmak istediğiniz karta dokunun. Ardından telefonun ekranına bakın ve birkaç saniye ödeme terminaline doğru tutun. Ödeme terminali sizden cihazın kimliğini doğrulamanızı isteyecektir. Seçeneği seçin ve ödeme tamamlanmalıdır.

Mağazada ödeme yaparken parmak izinizi kullanın

Parmak izi etkin bir iPhone’unuz varsa, kasada ödemeyi doğrulamak için parmak izinizi kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için Cüzdan’a gidin, ilişkili kartın bağlı olduğu hesabı seçin ve ardından “Biyometrik Tanımlama”yı seçin. Touch ID veya Face ID için parmak sensörünün etkinleştirildiğinden emin olun. Ardından, kasada parmağınızı tarayın ve satın alma işlemini onaylayın.

iTunes Üzerinden Başka Bir Kart Ayarlayın

Apple Pay’e başka bir kart eklemek isterseniz, bunu iTunes üzerinden yapabilirsiniz. Apple hesabınıza bir kredi kartı veya banka kartı ekledikten sonra, onu telefonunuzun Cüzdan uygulamasına ekleyebilirsiniz. Ayrıca banka hesabı, mağaza kartı veya Venmo gibi bir hizmet gibi bir dış kaynaktan yetkili bir ödeme hesabı oluşturabilirsiniz. Cüzdan’a bir hesap eklemek için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Ödemenizi korumak için 2 Adımlı Doğrulamayı kullanın

Apple Pay kullanıyorsanız, ek bir doğrulama koduyla birlikte parolanızı girmenizi gerektiren 2 Adımlı Doğrulama’dan da yararlanabilirsiniz. Bu şekilde, telefonunuzla ödeme yapmaya çalışan herkesin işlemi tamamlamak için hem şifrenize hem de doğrulama koduna ihtiyacı olacaktır. iPhone’unuzda 2 Adımlı Doğrulamayı kurmak için Cüzdan’a gidin ve kartın bağlı olduğu hesabı seçin. “Güvenlik” altında, “İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştir” seçeneğini seçin. Şimdi, ödeme yaparken, kart terminali sizden şifrenizi girmenizi ve kimliğinizi ek bir kodla doğrulamanızı isteyen bir istem görüntüleyecektir.

Apple Pay’in diğer güvenlik özelliklerini keşfedin

Apple Pay, ödeme bilgilerinizi korumaya yardımcı olan birkaç başka güvenlik özelliği sunar. Bir Apple Pay kartı oluşturduğunuzda, onu iPhone’larına eklemeye çalışan herkesten yalnızca bir kez görünen altı basamaklı bir kod girmesi istenir. Bu özelliği etkinleştirdiyseniz, şifrenizi güncellemeyi unutmadığınızdan emin olmak için telefonunuzda düzenli hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. Apple Pay ayrıca, belirli bir coğrafi alanda harcayabileceğiniz maksimum tutar gibi bir ödeme limiti ayarlayabilmeniz için coğrafi sınırlamayı da destekler. Ayrıca iPhone’unuzda Apple Pay ile ne kadar alışveriş yaptığınızı da görebilirsiniz.

iPhone’unuza Apple Pay İçin Kart Nasıl Eklenir?

 • Telefonunuzda Cüzdan uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki “Kredi veya Banka Kartı Ekle” seçeneğine dokunun.
 • iTunes hesabınıza önceden eklemiş olduğunuz bir kartı ekleyebilir veya “Manuel Olarak Kredi veya Banka Kartı Ekle” seçeneğine dokunarak manuel olarak bir kart girebilirsiniz. İlk seçeneği seçerseniz, mevcut bir kartı Apple Pay’e eklemek için iPhone kameranızı kullanabilir veya kartı manuel olarak girebilirsiniz.
 • Karttaki bilgileri iPhone ekranına girin ve ardından ekranın altındaki “İleri”ye dokunun.
 • CVC/CVV kodunuzu girin ve ardından ekranın alt kısmındaki “İleri”ye tekrar dokunun.
 • Tüm bilgilerinizin doğru olduğunu doğruladıktan sonra ekranda “Kartınız Apple Pay’de kullanıma hazır” yazan bir onay mesajı göreceksiniz. Bu mesaj ayrıca, bu kartı iPhone’unuzdaki Apple Pay’e ekleyerek ilerlemeden önce herhangi bir şeyi düzeltebilmeniz için bilgilerinizi doğrulamayla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını da gösterecektir.

iPhone’umda Apple Pay’i Nasıl Etkinleştiririm?

 • Telefonunuzda Cüzdan uygulamasını açın.
 • Ekranınızın sağ üst köşesindeki “Kredi veya Banka Kartı Ekle” seçeneğine dokunun.
 • Apple Pay’e eklemek istediğiniz kartı seçin ve ardından ekranınızın altındaki “Bitti”ye dokunun.
 • Kartınızla ilgili tüm bilgileri doğru girdiğinizi doğrulamanız istenecek ve ardından ekranınızın alt kısmındaki “İleri”ye dokunun.
 • Ekranda “Kartınız Apple Pay’de kullanıma hazır” diyen bir onay mesajı göreceksiniz ve bu mesaj, bilgilerinizi doğrulamada herhangi bir sorun olup olmadığını da gösterecek, böylece bunu eklemeye devam etmeden önce herhangi bir şeyi düzeltebilirsiniz. iPhone’unuzda Apple Pay’e kart.
 • Son olarak, “Kartınız Cüzdan’a eklendi” diyen bir onay mesajı göreceksiniz ve artık bu kredi veya banka kartını iPhone’unuzda Apple Pay ile kullanabilirsiniz!

Sonuç olarak

Apple Pay, iPhone’unuzla ödeme yapmanın kolay bir yolunu sunar ve ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ve coğrafi sınırlama gibi gelişmiş güvenlik özellikleri sunar. Ayrıca, Apple Pay’deki %1 geri ödeme tekliflerinden yararlanmak için kartınızı bir banka hesabına bağlayabilir ve çevrimiçi ödeme yapabilirsiniz. Apple Pay’i denemek istiyorsanız, Cüzdan uygulamasını App Store’dan indirin. Apple Pay, hareket halindeyken ödeme yapmanın harika bir yoludur, ancak mükemmel değildir. İşte kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir