iPhone’unuza Flash Bildirimleri Nasıl Koyabilirsiniz?

Flaş uyarıları, ekranınızda yalnızca birkaç saniyeliğine görünen özel bir bildirim türüdür. Bu bildirimler anında ve kısa sürede görünür, yani yeni mesaj veya uyarı alıp almadığınızı görmek için birkaç dakikada bir telefonunuzu kontrol etmek için zaman ayırmanız gerekmez. WhatsApp, Instagram, Messenger veya Snapchat gibi uygulamalar kullanıyorsanız, muhtemelen bu uygulamalardan oldukça sık flaş bildirimleri alırsınız. Bu tür uyarılar ilk başta can sıkıcı görünse de (özellikle bir toplantıda veya yanıtlamanın uygun olmadığı başka bir yerdeyseniz), belirli durumlarda da yararlı olabilirler. Birisi mesaj gönderdiğinde veya yeni bir şey paylaştığında, telefonunuzu sürekli kontrol etmenize gerek kalmadan size haber verirler. Bunu akılda tutarak, iPhone’unuza flaş bildirimlerinin nasıl yerleştirileceği ve bunları nasıl daha verimli kullanacağınız konusunda bazı yararlı ipuçları.

Bilgisayarınıza Flash Bildirimleri Nasıl Koyabilirsiniz? iPhone

 • Ayarlar > Bildirimler > Flaş Uyarılar’a gidin
 • Flaş uyarılarını kullanmak istediğiniz uygulamanın yanındaki geçiş anahtarına dokunun. Örneğin, ana mesajlaşma uygulamanız olarak Facebook Messenger kullanıyorsanız, Messenger’a dokunun.
 • Etkinleştirmek istediğiniz her bir flaş uyarı seçeneğinin yanındaki geçiş anahtarına dokunun. Örneğin, birisi bir mesaj gönderdiğinde size sorulmasını istemiyor ancak Instagram’da yeni bir şey paylaştığında bunu istiyorsanız, Instagram > Gönderme Bildirimleri’ne dokunun. Ayrıca, ekranınızı yukarı veya aşağı kaydırarak uyarının ekranınızda ne kadar süre görüneceğini ve kapatıldıktan sonra ne kadar süre kalacağını seçebilirsiniz.

Flash Bildirimlerini Etkili Bir Şekilde Kullanma

 1. Ev dışındayken veya telefonunuza cevap vermenin veya bildirimlere bakmanın uygun olmayacağı bir yerde (iş yeri gibi) birkaç dakikada bir telefonunuzu kontrol edin. Aktif olarak mesajları kontrol etmeseniz bile, sadece yeni mesajlar olduğunu bilmek, onları gönderen kişilerle iletişim kurmak için yeterli motivasyondur, böylece mesajlarını okuduğunuzu ve yakında yanıt verebileceklerini bilirler. Bu uygulamalardan birinden bir uyarı alırsanız ve yanıt vermemeye karar verirseniz, önce onu okumadan silmediğinizden emin olun, önemli bir şeyi kaçırabilirsiniz!
 2. Birisi bu uygulamalardan birini kullanarak size bir mesaj gönderir ve hemen yanıt isterse, WhatsApp/Messenger/Instagram/Snapchat’ı açmadan “Gönder”e dokunun. Vaktiniz varsa uygulamayı açın, mesajı okuyun ve buna göre yanıt verin. Aksi takdirde, “Bitti”ye dokunun ve ardından diğer uygulamalarınıza geri dönün.
 3. Telefonunuza cevap vermenin veya yeni bildirimleri kontrol etmenin uygunsuz olabileceği bir toplantıda veya başka bir yerdeyken, telefonunuza bakmanıza gerek kalmadan (özellikle titreşimde). Flaş uyarıları için kullanılan geçiş anahtarına dokunarak, telefonunuza bakmanıza gerek kalmadan tüm bildirimlerinizi hızlı bir şekilde görebilirsiniz.
 4. Hemen okunması veya yanıtlanması gereken birden fazla mesaj olduğunda bildirim önizleme ekranını (“Diğer…” yazan yerde) kullanın. Biri size bu uygulamalardan birini kullanarak bir mesaj gönderir veya gönderi gönderirse ve hemen yanıt isterse, WhatsApp/Messenger/Instagram/Snapchat/vb. açmadan “Daha Sonra Oku”ya dokunun. Vaktiniz varsa, uygulamayı açın ve mesajı okuyun veya gönderin ve buna göre yanıt verin – ya da önce okumadan silin!
 5. Facebook Messenger’ı bir SMS uygulaması olarak kullanırken (tercihen WiFi’de) aynı ayarları kullanın, böylece flaş bildirimler, bu uygulamaları kullanmayan kişilerle olan görüşmelerinizi de kesintiye uğratmaz. Bu, grup sohbetinizdeki (veya grup metninizdeki) herkesin, bu uygulamaları kullanmasalar bile birbirinden önemli mesajlar almasına olanak tanır!

Belirli Uygulamalardan Flaş Uyarıları Nasıl Alınır

 • Ayarlar > Bildirimler > Flaş Uyarılar’a gidin
 • Her uygulamanın yanındaki geçiş anahtarına dokunarak hangi uygulamaların flaş uyarısı alacağını seçebilirsiniz.
 • Hemen okunması veya yanıtlanması gereken birden fazla mesaj olduğunda “Bildirim Önizleme” ayarını (“Daha fazla…” yazıyor) kullanın. Biri size bu uygulamalardan birini kullanarak bir mesaj gönderir veya gönderi gönderirse ve hemen yanıt isterse, WhatsApp/Messenger/Instagram/Snapchat/vb. açmadan “Daha Sonra Oku”ya dokunun. Vaktiniz varsa, uygulamayı açın ve mesajı okuyun veya gönderin ve buna göre yanıt verin – ya da önce okumadan silin!
 • Facebook Messenger’ı bir SMS uygulaması olarak kullanırken (tercihen WiFi’de) aynı ayarları kullanın, böylece flaş bildirimler, bu uygulamaları kullanmayan kişilerle olan görüşmelerinizi de kesintiye uğratmaz. Bu, grup sohbetinizdeki (veya grup metninizdeki) herkesin, bu uygulamaları kullanmasalar bile birbirinden önemli mesajlar almasına olanak tanır!
 • Bu belirli özellik için doğrudan o uygulamanın ayarlar sayfasına gitmek için bu ekranın üst kısmındaki uygulama adına dokunun.
 • WhatsApp veya Messenger vb.’de “Bildirim Ayarları”na dokunun.

Bildirim Işığı Olarak Flaş Kullanmanın Faydaları?

 1. Flash bildirimleri her zaman açıktır, böylece uygulama arka planda olsa bile onları görebilirsiniz.
 2. Bir flaş bildirimi görmek için telefonunuzu açmanız veya kilit ekranınızla uğraşmanız gerekmez. Sadece telefonunuzun ekranına bakıp hemen görebilirsiniz!
 3. Tamamen göze batmazlar ve görmezden gelinmeleri kolaydır, bu nedenle sağduyulu olmaya ve göze çarpmamaya çalışırken ekranınızda yanıp sönen bir ışık varmış gibi hissetmeyeceksiniz.
 4. Bu uygulamaları kullanmayan biriyle görüşmeyi asla kesmezler; onlar mesajı okurken konuşmaya devam edebilirsiniz!
 5. WiFi kullanıyorsanız, pilinizi normal bir bildirim kadar hızlı tüketmezler (çünkü telefonu uyandırması gerekmez).
 6. Flash bildirimleri, bu uygulamaları kullanmayan diğer kişilerle konuşmalarımızı kesintiye uğratmadan birbirimizle iletişim kurmamızı sağlar!

Çözüm

Flaş uyarıları belirli durumlarda çok yardımcı olabilir, ancak bunları nasıl doğru kullanacağınızı bilmiyorsanız biraz can sıkıcı da olabilirler. Bu flaş bildirimlerden en iyi şekilde yararlanmak için neyin önemli olduğuna odaklanmaya çalışın ve onları kontrol altında tutun. Dikkatinizi hayatınızda olup bitenlerden uzaklaştırmalarına izin vermeyin. Bununla birlikte, flaş uyarıları, en önemli şeylerden çok fazla dikkat dağıtmadan önemli mesajları takip etmenin harika bir yolu olabilir.

SSS:

Flaş bildirimlerini kapatabilir miyim?

Evet, uygulama ayarlarından veya ilgili uygulamanın bildirim ayarları ekranından flaş bildirimlerini kapatabilirsiniz. Bunu yaparsanız, bir hızlı mesaj aldığınızda telefonunuz yanmaz.

Bireysel sohbetler için flaş bildirimleri açıp kapatabilir miyim?

Hayır, bireysel sohbetler için flaş uyarılarını kontrol etmek istiyorsanız, WhatsApp veya Messenger gibi her sohbet için ayrı seçenekler belirlemenize izin veren bir mesajlaşma uygulaması kullanın (“Flash Uyarılarını Göster” ve “Flash Color” gibi). Ayrıca kendi renk kodlarınızı oluşturabilir ve bunları kısa mesaj yoluyla arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz!

Kaçırmamak için gelen kutumda kaç tane mesajın beni beklediğini nasıl bilebilirim?

Gelen kutunuzda sizi kaç mesajın beklediğini öğrenmek için WhatsApp veya Messenger’ı açın ve ekranın üst kısmındaki (üç yatay çizgiye benzeyen) simgeye dokunun. Bu, diğer insanlardan (bu uygulamaları kullanmayanlar dahil) gelen tüm mesajlarınızı getirir, böylece hepsini bir kerede okuyabilirsiniz!

Dünyada neler olduğunu nasıl bilebilirim?

Yerel haberlerinizi ve etkinliklerinizi Yahoo! Haberler, son dakika haberleri ve araştırmacı gazetecilik için güvenilir bir kaynak. Ayrıca USA Today’in uygulamasından Twitter’daki en son trendler ve haberler hakkında bilgi alabilir veya güncel olaylar hakkında bilgi alabilirsiniz!

Konum paylaşımını nasıl kapatırım?

WhatsApp veya Messenger’da konum paylaşımını kapatmak istiyorsanız Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Konum Paylaşımını Kapat’a gidin. Instagram uygulamasında konum paylaşımını kapatmak istiyorsanız, “Ayarlar” altındaki “Konum”a dokunun.

Herkese açıkken flaş bildirimleri kullanmanın iyi bir yolu nedir?

Flaş uyarıları harikadır çünkü önemli mesajları çevrenizdeki diğer insanları rahatsız etmeden görmenizi sağlar! Ancak, telefonunuz her yerde yanıp sönerken başkaları tarafından görülmekten endişe ediyorsanız, flaş bildirimleri kullanmak yerine (özellikle biri fotoğraf çekmek için tuttuğunda) onunla fotoğraf çekmeniz en iyisidir. Bu sizin için işe yaramazsa, Rahatsız Etmeyin modunu kullanmayı deneyin.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir