iPhone’unuzu iCloud ile veya iCloud olmadan nasıl yedekleyebilirsiniz?

Evet, elbette iPhone’unuzu yedeklemek istiyorsunuz – hepimizin bildiği gibi, telefon kılıflarına ve Gorilla camına ve dikkatli mühendislik, felakete rağmen – kırık ekranlar, kayıp cihazlar ve eğlenceli olduğunu düşünen üç yaşındaki çocuklar şeklinde. en son telefonunuzda oturun – olabilir. Bu olduğunda, tüm verilerinizin yedeklenmesini istersiniz.

Gitmenin en kolay yolu, yalnızca kurulumu basit değil, aynı zamanda eski telefonunuz artık kullanılamıyorsa yeni bir telefon kurmayı da kolaylaştıran iCloud’u kullanarak yedekleme yapmaktır. (Ayrıca Google Drive gibi diğer hizmetlere de yedekleyebilirsiniz , ancak bu neredeyse o kadar kullanışlı değildir.) Veya gizliliğinizi korumak konusunda kararlı bir iPhone kullanıcısıysanız, iPhone’unuzu bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Mac veya Windows bilgisayar ve veri yedeklemelerinizin tam kontrolünü elinizde tutun.

İşte iCloud’a veya dizüstü bilgisayarınıza / masaüstünüze nasıl yedekleme yapacağınız.

İCLOUD’A YEDEKLE

“Ayarlar” > [adınız] üst düğmesi > “iCloud” > “iCloud Yedekleme” üzerine dokunun.
“iCloud Yedekleme” kapalıysa, açın. Zaten açıksa ve eski iPhone’unuzu silmeye hazırlanıyorsanız, her ihtimale karşı “Şimdi Yedekle”ye dokunmak isteyebilirsiniz.

MASAÜSTÜNÜZE YEDEKLEYİN

Telefonunuzu şarj kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.
macOS 10.14 veya önceki bir sürümü olan Windows veya Mac kullanıyorsanız iTunes’u çalıştırın; macOS 10.15 Catalina veya sonraki bir sürümünün yüklü olduğu bir Mac’te Finder’ı kullanın.
Finder kullanıyorsanız, bir Finder penceresi açın (dock’unuzdaki Finder simgesine tıklayarak veya en üstteki Finder menü çubuğunda “Dosya” > “Yeni Bulucu Penceresi”ni seçerek) ve sol tarafta iPhone’unuzu arayın. “Konumlar” altındaki el menüsü.

iTunes’da sol üst köşede küçük bir iPhone simgesi görmelisiniz; bunu seçin. (Eğer göremiyorsanız, sisteminizi yetkilendirmeniz gerekebilir. En üstteki iTunes menüsüne gidin ve “Hesap” > “Yetkiler” > “Bu Bilgisayarı Yetkilendir…”i seçin ve talimatları izleyin.)

Bundan sonra, sayfaların görünümü ve dil biraz farklı olsa da, iTunes veya Finder için süreç hemen hemen aynıdır.
Bunu ilk kez yapıyorsanız, telefon simgesine tıkladığınızda, önce bilgisayarda sonra telefonun kendisine telefona güvenip güvenmediğiniz sorulabilir.
Telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlamak mı yoksa önceki bir yedekten geri yüklemek mi istediğinizi ilk kez kullananlara da sorulabilir. Bu durumda, ilkini seçin.
Üstteki “Genel” sekmesini seçin ve “Yedeklemeler” etiketli kategoriyi arayın. “Bu bilgisayar”ı (iTunes’da) veya “iPhone’unuzdaki tüm verileri Mac’inize yedekleyin”i (Finder’da) seçin.

Daha fazla güvenlik için yedeklemenizi şifrelemek isteyeceksiniz. “iPhone yedeklemesini şifrele”yi (iTunes’da) veya “Yerel yedeklemeyi şifrele”yi (Finder’da) işaretleyin ve bir parola girin. Bu şifreyi kaybetmeyin; aksi takdirde verilerinize erişiminizi kaybedersiniz.
Şifrelemeyi ayarladığınızda, yedeklemenin otomatik olarak başlaması muhtemeldir. Aksi takdirde, “Şimdi Yedekle” ye tıklayın.

Yedeklemenizi geri yüklemeniz gerekiyorsa, aynı sayfaya gidin ve “Yedeklemeyi Geri Yükle…” seçeneğini tıklayın.

İPhone’unuzu manuel olarak yedekleyebileceğinizi veya bilgisayarınıza her bağladığınızda otomatik olarak yedekleyebileceğinizi unutmayın. “Yedeklemeler” bölümünün hemen altındaki “Seçenekler”i arayın ve “Bu iPhone bağlandığında otomatik olarak eşzamanla”yı seçin.

Yedeklemenizi bilgisayarınıza kurduktan sonra, iCloud’a yaptığınız tüm yedeklemeleri silmek isteyebilirsiniz.

Bunu Mac’inizde yapmak için:

Sisteminizin üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın.
“Sistem Tercihleri” > “İnternet Hesapları” > “iCloud”u seçin.
Pencerenin sağ alt köşesindeki “Yönet” düğmesini ve ardından “Yedeklemeler”i seçin.

Silinecek bir yedekleme seçin, pencerenin sol alt köşesindeki eksi simgesine tıklayın ve “Sil”i seçin. Bu, hem tüm yedeklemelerinizi iCloud’dan siler hem de daha fazla yedeklemeyi kapatır.
Bunu iPhone’unuzda yapmak için:

“Ayarlar” a gidin ve adınıza dokunun.
“iCloud” > “Depolamayı Yönet” > “Yedeklemeler”i seçin.
“Yedeklemeyi Sil” üzerine dokunun.
“Kapat ve Sil” üzerine dokunun.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir