Jailbreak Yapmış Bir iPhone ile Ne Yapabilirsiniz?

Jailbreaking, Apple cihazlarının kullanıcılarının standart kullanım kısıtlamalarını aşmasını sağlayan bir işlemdir. iPhone, iPad veya iPod’unuzda ek özellikler ve işlevler açar. Jailbreak yapılmış bir cihazla üçüncü taraf uygulamalar yükleyebilir, yeni özellikler ekleyebilir ve cihazınızın görsel özelliklerini değiştirebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak, jailbreak’li bir iPhone ile yapabileceğiniz belirli şeyler vardır. İşte jailbreak’li iPhone’unuzu kullanmak için bazı yaratıcı fikirler.

Jailbreakli bir iphone ile neler yapabilirsiniz?

Üçüncü Taraf Uygulamaları Yükleyin

App Store’dan alamadığınız uygulamaları yükleyin. Jailbreak’li iPhone’lar ve iPad’ler için tasarlanmış bir uygulama edinebilirsiniz, ancak bunu bir üçüncü taraf web sitesinden almanız gerekecek. Bu uygulamaları App Store’da bulamazsınız. Bu uygulamalar genellikle diğer popüler ücretli veya ücretsiz uygulamalarla benzer bir işleve sahiptir. Örneğin, cihazınızdaki dosyalara herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın göz atmak için iFile gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kısıtlama olmaksızın resim yükleyebilir ve herhangi bir zaman sınırı veya sınırlama olmaksızın video indirebilirsiniz.

Cihazınızın Görsel Yönlerini Değiştirin

Jailbreakli bir cihazla iPhone veya iPad’inizin görsel özelliklerini tweaks kullanarak değiştirebilirsiniz. İnce ayarlar, kullanıcıların cihazlarının görsel yönlerini simgelerin, klasörlerin, bildirimlerin vb. görünümünü değiştirme gibi farklı şekillerde değiştirmelerine olanak tanıyan işletim sisteminde yapılan değişikliklerdir. Bazı ince ayarlar, cihazınızın yeteneklerini artıran ek işlevlerle birlikte gelir.

Özel ROM’ları ve Çekirdek Modlarını Yükleyin

Özel bir ROM, geliştirici veya üçüncü bir tarafça yapılmış, işletim sisteminin değiştirilmiş bir sürümüdür. Geliştirici veya bir üçüncü taraf, Android cihazlar, Windows akıllı telefonlar vb. gibi çeşitli cihazlar için özel ROM’lar oluşturur. Özel ROM’ları jailbreak’li bir cihazla iPhone veya iPad’inize indirebilir ve kurabilirsiniz. Bazı üreticiler ürünlerine özel ROM’ların yüklenmesini kısıtladığından, bu tüm aygıtlar için mümkün olmayabilir. iPhone veya iPad’inize özel bir ROM yüklemek istiyorsanız, bunu kolaylıkla yapmanızı sağlayan üçüncü taraf uygulamalardan yararlanmanız gerekecektir. Bu uygulamalarla, herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın Android işletim sisteminin farklı sürümlerini kolayca kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Telefonunuzun işlemcisinin işlevselliğini değiştirmek ve onu stok iOS sürüm 4.0 belleniminden (iPhone 4) daha hızlı hale getirmek için çekirdek modlarını da kullanabilirsiniz.

Özel Temalar ve Duvar Kağıtları Kullanın

Jailbreakli bir cihazla cihazınıza özel temalar ve duvar kağıtları yükleyebilirsiniz. Özel tema, geliştirici veya üçüncü bir tarafça yapılmış, işletim sisteminin değiştirilmiş bir sürümüdür. Geliştirici veya bir üçüncü taraf, Android cihazlar, Windows akıllı telefonlar vb. gibi çeşitli cihazlar için özel temalar oluşturur. Özel temaları, jailbreak’li bir cihazla iPhone veya iPad’inize indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Bazı üreticiler ürünlerine özel temaların yüklenmesini kısıtladığından bu, tüm cihazlar için mümkün olmayabilir. iPhone veya iPad’inize özel bir tema yüklemek istiyorsanız, bunu kolaylıkla yapmanızı sağlayan üçüncü taraf uygulamalardan yararlanmanız gerekir.

Uygulamaları Cydia’dan yükleyin

Jailbreakli iOS cihazları için üçüncü taraf uygulama mağazası olan Cydia’dan uygulama yükleyebilirsiniz. Cydia’nın en önemli özelliği, uygulamaları ücretsiz olarak indirip kurmanıza izin vermesidir. Ayrıca uygulama içi satın alımları kullanarak mağazadan içerik satın alabilirsiniz. Jailbreakli bir cihaza sahip iOS cihazınızda satın aldığınız içerikleri herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmaksızın kullanabileceksiniz.

Özel Klavye Uygulamalarını ve Emojileri Kullanın

Jailbreak yapılmış bir cihazla iPhone veya iPad’inizde özel klavye uygulamaları ve emojileri kullanabilirsiniz. Özel klavye uygulaması, geliştirici veya üçüncü bir tarafça yapılmış, işletim sisteminin değiştirilmiş bir sürümüdür. Geliştirici veya bir üçüncü taraf, Android cihazlar, Windows akıllı telefonlar vb. gibi çeşitli cihazlar için özel klavye uygulamaları oluşturur.

Cihazınızın görsel özelliklerini değiştirin

 • Jailbreak yapılmış bir iDevice ile cihazınızın görünümünü değiştirin. Örneğin, cihazınızın rengini değiştirebilir ve belirli bir telefon gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Cihazınıza yeni temalar ve duvar kağıtları yükleyin. Bu temalar ve duvar kağıtları internetten indirilebilir veya kozmetikte özelleştirilmiş şablonlar kullanılarak sizin tarafınızdan yapılabilir.
 • Glims adlı bir uygulamayı kullanarak jailbreak’li iPhone, iPad veya iPod Touch ile iPhone’unuzun görünümünü değiştirin. Bu, rengini değiştirmek, yeni temalar ve duvar kağıtları eklemek, simgeleri ve simgelerinin renklerini değiştirmek ve hatta yeni özellikler (ek uygulamalar gibi) eklemek de dahil olmak üzere iPhone’unuzun görünümünü birçok yönden değiştirmenize olanak tanıyan gerçekten harika bir uygulamadır. .
 • AppCake’i, arka plan görüntüsünü (duvar kağıdı) istediğiniz herhangi bir resme (herhangi bir çözünürlükte) değiştirerek jailbreak’li iOS cihazınızın ana ekranının görsel yönünü değiştirmek için de kullanabilirsiniz. Jailbreakli bir iPhone ile yapabileceğiniz daha birçok harika şey var.

Yeni uygulamalar yükleyin

 1. Uygulama mağazasının dışından uygulamaları yükleyin
 2. Uygulama mağazasında olmayan uygulamaları yükleyin.
 3. Uygulamaları, resmi uygulama mağazasına başvurmadan ve bilgisayar kullanmadan iPhone veya iPad’inize uygulama yüklemenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan bir uygulama olan Cydia aracılığıyla kaldırın.
 4. Üçüncü taraflarca belirli bir şey yapmak için değiştirilen ürün yazılımı olan özel bellenimi yükleyin (örneğin: iPhone’unuzun bellenimini yeni özelliklerle güncelleyin).
 5. Cihazınızı jailbreak yapın (bu, cihazınızı nasıl jailbreak yapacağınızla ilgili talimatları izlemeniz gerektiği anlamına gelir).
 6. Ayrıca, internete erişmenin alternatif bir yolu olarak jailbreak yapılmış bir iPhone’u veya örneğin özel iletişim amaçları için web tabanlı bir dosya yöneticisi veya e-posta istemcisi olarak da kullanabilirsiniz. Dosya yönetimi ve senkronizasyon için de kullanabilirsiniz; bunun yanı sıra, Wi-Fi tethering kullanarak dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz ile bir mobil hotspot olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca taşınabilir bir müzik/video oynatıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Yeni özellikler ekle

 • Jailbreak yapılmış bir iPhone, bilgisayarınız için uzaktan kumanda olarak kullanılabilir. Bilgisayarınızdaki medya oynatmayı ve diğer işlevleri kontrol etmek için kullanabilirsiniz.
 • iPhone’unuza kitap ve dergi okumanıza, hatta film izlemenize veya müzik dinlemenize izin veren uygulamalar yükleyebilirsiniz.
 • Nintendo DS gibi konsolunuz için oyun kumandası olarak kullanabilirsiniz.
 • Jailbreakli bir iPhone ile, varsayılan iOS klavyesinden daha hızlı ve daha doğru yazmanıza olanak tanıyan üçüncü taraf klavyeler yükleyebilirsiniz.
 • Apple App Store’dan bir kamera uygulaması satın almak zorunda kalmadan telefonunuzun ön kamerasıyla fotoğraf çekmenize olanak tanıyan uygulamaları yükleyin.
 • Yardımcı bir kablo kullanarak bir ses sistemine bağlandığında çalar saat olarak kullanın. Bluetooth ile bağlıysa, telefonunuzun çalmasına ek olarak bir alarm sesi alırsınız.

Cihazınızı uzaktan kumanda olarak kullanın

 1. iPhone veya iPod Touch’ınızı TV, DVD oynatıcı, stereo vb. gibi diğer cihazlar için uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Cihazınızı cihazınızla aynı ağa bağlamanız yeterlidir ve onu uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz.
 2. Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için kablosuz klavye olarak da kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, jailbroken bellenim üzerinde çalışan bir Apple cihazı ve üzerine kurulu Mac OS X. Bu durumda, aşağıdaki yazılıma sahip olmanız gerekir.
 3. Bu, Apple cihazınızı uzaktan kumanda olarak kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için kablosuz klavye olarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulama, Mac OS X ve Windows işletim sistemleri için kullanılabilir.
 4. Bu uygulama aynı zamanda TV, DVD oynatıcı, stereo vb. diğer cihazları kontrol etmenizi sağlar. Hem Mac hem de Windows işletim sistemleri için evrensel bir uzaktan kumanda uygulaması olarak kullanılabilir.
 5. Bu uygulama, TV, DVD oynatıcı, stereo vb. gibi diğer cihazları kontrol etmenizi sağlar. Hem Mac hem de Windows işletim sistemleri için evrensel bir uzaktan kumanda uygulaması olarak kullanılabilir.
 6. Bu uygulama, Apple cihazınızı TV, DVD oynatıcı, stereo vb. gibi diğer cihazlar için uzaktan kumanda olarak kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca, bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için kablosuz klavye olarak da kullanabilirsiniz.
 7. Bu uygulama ile, çalıştığı bilgisayara erişmek için Apple cihazınızı kullanabilirsiniz.
 8. Bu uygulama, üzerinde çalıştığı bilgisayarın bazı işlevlerini kontrol etmenizi sağlar.

Jailbreak yapmanın diğer faydaları

 • İnternete bağlanmak için cihazınızı modem olarak kullanabilirsiniz.
 • App Store’da bulunmayan programları cihazınıza yükleyin.
 • Temalar ve özel zil sesleri oluşturma ve yükleme yeteneği gibi yalnızca jailbreak’li iPhone’da kullanılabilen özelliklere erişim kazanın.
 • Ayarları özelleştirin ve hatta Siri veya Spotlight araması gibi yerleşik özellikleri devre dışı bırakın.
 • Telefonunuzdaki görevleri otomatikleştirmenize olanak tanıyan Tasker veya ince ayarlar ve ayar değişiklikleri yoluyla iPhone’unuzun çalışma biçiminin birçok yönünü değiştirmenize olanak tanıyan BetterTouchTool gibi jailbreak yapılmış cihazlar için yapılmış uygulamaları kullanın.
 • Cihazınızda kök erişimi gerektiren uygulamaları (yalnızca bilgisayar korsanlarına verilen erişim hakları) çalıştırabilir, böylece cihazınızda olup bitenler üzerinde kök erişimi olmayan diğer kullanıcılara göre daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz (“jailbreak” olarak da bilinir). Önce dizine girmek zorunda kalmadan iPhone veya iPad’inizdeki tüm dosyaları görmenizi sağlayan bir program yükleyebilirsiniz.
 • Cihazınızın bir Samsung veya HTC telefonu gibi görünmesini sağlayan uygulamalar yükleyebilir ve görünüşünü Android telefon gibi görünmesi için değiştirebilirsiniz.

Çözüm

Jailbreaking, iPhone, iPad ve iPod’unuzu yeni ve heyecan verici şekillerde kullanmanızı sağlayan bir işlemdir. Cihazınızda ek özellikler ve işlevler açar ve onu daha kullanışlı ve faydalı hale getirebilir. Jailbreak yapılmış bir iPhone ile yapabileceğiniz birçok farklı şey var. Cihazınızın görsel görünümünü değiştirebilir, yeni özellikler ekleyebilir, yeni uygulamalar yükleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir