Karaçam Ağacı Nasıl Yetiştirilir (Larix decidua)

Avrupa karaçam (Larix desidua), yalnızca büyük bahçeler ve ağaç dikimi için uygun olan, uzun boylu bir kozalaklı ağaçtır. Karaçam, çok az sayıda yaprak döken kozalaklı ağaç türünden biridir ve bu, yeni iğnelerin parlak yeşil olduğu ilkbaharda ve yine sonbaharda düşmeden önce parlak altın rengine dönüştüğünde özellikle güzel görünmesini sağlar. Pek çok küçük koni üretilir ve genellikle uzun süre ağaçta kalır – koniler, vahşi yaşam için popüler bir besin kaynağı olan tohumları ortaya çıkarmak için açılır.

Larix desidua Orta Avrupa dağlarına özgüdür ve 17. Yüzyılın başlarında İngiltere’ye tanıtılmıştır. Orta derecede hızlı büyümesi, çitler, kapılar, bahçe mobilyaları, barakalar ve bahçe binaları yapmak için kullanılan reçineli kereste ile ormancılık kullanımı için popüler hale getirdi. Ancak karaçamlar hastalıktan etkilendiği için fitoptora ramorumÇok çeşitli ağaç ve çalıları etkileyen , Birleşik Krallık’ın en kötü etkilenen bölgelerinde, özellikle batı bölgelerinde karaçam tarlaları temizlendi.

karaçam nasıl yetiştirilir

Karaçam ağacını büyümesi için bolca yer olan vahşi veya ormanlık bir bahçeye dikin. İdeal olarak sonbaharda ekin ve ilk iki yıl boyunca uzun kurak dönemler boyunca sulayın.

Avrupa karaçamını tanımlama

2-4 cm uzunluğundaki iğne benzeri ince yapraklar, dallar boyunca kümelenir ve ilkbaharda yeni çıktıklarında parlak yeşildir, olgunlaşarak orta yeşile döner ve sonunda sonbaharda düşmeden önce altın rengine döner. Pek çok küçük koni, gençken yeşil, pembe ve beyazdır, tepesi düzdür ve 3-4 cm uzunluğundadır, bol miktarda bulunur ve yıl ilerledikçe olgunlaşarak kahverengiye döner ve genellikle ağaçta aylarca kalır. Kalın kahverengimsi pembe kabuk, ağaç olgunlaştıkça derinden çatlar.

Boyut, yükseklik ve yayılma

Karaçam orta derecede hızlı büyür ve 5-8 metrelik bir yayılma ile 30m yüksekliğe kolayca ulaşabilir.

Yaban hayatı için değer

Ağaçta karaçam konileri. Getty Resimleri

Karaçam, çeşitli yaban hayatı için değerli bir ağaçtır. Koniler, tohum yiyen kuşların yanı sıra memeliler, özellikle sincaplar ve fareler için yiyecek sağlar. Derin çatlaklı kabuk, birçok böcek için barınak sağlar. Birçok güvenin tırtılları yapraklarla beslenir.


karaçam nereye ekilir

Büyük bir ağaca dönüşmesi için bol miktarda alanın olduğu bir yere karaçam dikin. Karaçam, drenajı iyi olduğu sürece çok çeşitli topraklarda yetişir. Su basmasına eğilimli toprak ve sıcak, kuru ortamlardan kaçının.


karaçam nasıl ekilir

İdeal olarak, karaçamı Kasım’dan Mart’a kadar dinlenme mevsiminde satın alın ve dikin, çünkü bitkiler aktif büyümede değilken ve ayrıca çıplak köklü (tarlada yetiştirilen) bitkiler mevcutken daha iyi gelişir. Bunlar saksıda yetiştirilen bitkilerden daha ucuzdur ve plastik saksılar olmadan çevre için daha iyidir. Rüzgarlı alanlara daha büyük ağaçlar dikiyorsanız, 45º açılı kısa bir kazıkla destekleyin. İlk yıl için kuru hava dönemlerinde köklerin üzerini yontulmuş kabuk ve su ile malçlayın.

Buna benzer daha fazla


karaçam nasıl budanır

Karaçam doğal olarak bir ağaç formu geliştirir ve budamaya ihtiyaç duymaz.


Zararlılar ve hastalıklar

Karaçam kanseri ve karaçam kabuğu böceği dahil olmak üzere çeşitli zararlılar ve hastalıklar karaçamları etkiler. Hastalık fitoptora ramorum diğer ağaç türlerini, özellikle meşeyi de enfekte edecek şekilde yayıldığı için çok ciddidir. Semptomlar, iğnelerin dökülmesini içerir, bu nedenle ağaç seyrekleşir ve sağlıksız görünür ve genellikle ana gövdede gelişen kanayan kanserler. Etkilenen ağaçlar imha edilmelidir.

Karaçam satın alma tavsiyesi

 • Karaçam, çevrimiçi fidanlıklardan ve riskten korunma uzmanlarından edinilebilir
 • Kasım’dan Mart’a kadar çıplak köklü karaçam satın almak, bitkiler nispeten hafif olduğundan, paketlenmesi ve taşınması kolay olduğundan, çevrimiçi satın almanın en kolay yoludur.
 • Saksıda yetiştirilen karaçam daha maliyetlidir

karaçam nereden alınır

 • Posta siparişi Ağaçları
 • Thompson ve Morgan
 • Ashridge Ağaçları
 • About admin

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir