Katalitik Konvertör Nasıl Yapılır ?

Katalitik konvertörler, aracınızın motorunun ürettiği gürültüyü azaltmak için kullanılır. Ayrıca, sık seyahat eden biriyseniz ve gideceğiniz yere giderken arabanızın motorunun sesini azaltmak istiyorsanız da kullanışlıdır.

Ne yazık ki, herkes katalitik konvertörlerini nasıl değiştireceğini bilmiyor. Aracınızın düzgün çalışmasını sağlamak için verimli ve güvenli bir katalitik konvertörün mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi gerekir. Neyse ki, yola geri dönebilmeniz için arabanızı hızlı bir şekilde tamir etmenin kolay ve hesaplı bir yolu var. Onarım işlemi, katalitik konvertörünüzü değiştirmekle aynıdır. Sadece birkaç adımla biraz farklı. Bir kedi dönüştürücüsünün nasıl bağırsaklanacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Katalitik konvertör hasar gördüğünde değiştirilmelidir. Bununla birlikte, birçok kişi hasarlı bir katalitik konvertörün nasıl değiştirileceğini bilmediğinden, katalitik konvertörü hasarlı ve havamızı kirleterek etrafta dolaşmaya devam ediyorlar. Neyse ki, aracınızın katalitik konvertörüne düzgün bir şekilde bakmanıza yardımcı olacak bir katalitik konvertörün nasıl boşaltılacağına dair bazı ipuçları var.

  • Kırık parçanın araçtan nasıl çıkarılacağı ve başka bir parçaya nasıl takılacağı hakkında bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın. Aracınızın diğer parçalarına zarar vermemek için çalışmaya başlamadan önce değiştirilmesi gereken parçaları da okumalısınız.
  • Katalitik konvertörü araç çalışırken asla araçtan çıkarmamalısınız. Bu cazip gelse de çok tehlikelidir ve arabanızın motoruna kolayca zarar verebilir veya yangına neden olabilirsiniz. Yani arızalı katalitik konvertörünüzden kurtulmak istiyorsanız aracınızı güvenli bir yere park edene kadar beklemeniz gerekecek.
  • Yeni bir katalitik konvertör takarken, yenisini takmadan önce eskisinin tamamen kaldırıldığından emin olun. Bu, eski dönüştürücünün içinde yenisine potansiyel olarak zarar verebilecek hiçbir parça kalmamasını sağlayacaktır. İçeride kalmış parçalar varsa bunlar aracın farklı bir parçasına takıldığında sorunlara neden olabilir ve performansın düşmesine hatta motorun yanmasına neden olabilir.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, yenisini takmadan önce eski konvertörün tüm parçalarının bağlantısının kesildiğinden emin olun. Bu, eski katalitik konvertörü sökerken aracınızın diğer parçalarına zarar vermenizi önleyecektir.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, konvertör ile motor arasında iyi bir sızdırmazlık olduğundan emin olun. Mühür yoksa, arabanız iyi performans göstermeyebilir ve hatta motorda yangına neden olabilir. Ayrıca, iki parça arasında iyi bir sızdırmazlık olduğundan emin olmak için kaliteli bir sızdırmazlık maddesi kullandığınızdan emin olun.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, hasar görmeden önceki konumuna takıldığından emin olun. Ayrıca, sürüşe başladığınızda düşmemeleri için tüm cıvataların düzgün şekilde sıkıldığından emin olun. Sürüş sırasında düşerlerse, bu, aracınız için sorunlara neden olabilir ve hatta o sırada hem kendiniz hem de yoldaki diğer insanlar için çok tehlikeli olabilecek bir kazaya neden olabilir.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, cıvataları sıkarken doğru miktarda tork kullandığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, cıvatanın delikten çıkması ve katalitik konvertörünüze ve/veya arabanızın diğer parçalarına zarar vermesine ve hatta tahrip olmasına neden olabilir. Ayrıca, sürüşe başlamadan önce tüm cıvataların düzgün şekilde sıkıldığından emin olun, böylece gevşeyip arabanız veya yoldaki herhangi biri için sorun yaratma şansları olmaz.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, eski veya yeni parçalara zarar verebileceğinden herhangi bir cıvatayı aşırı sıkmadığınızdan emin olun. Ayrıca, zamanla gevşeyip performansta bir arızaya veya motorda yangına neden olmayacak şekilde tüm cıvataların düzgün şekilde sıkıldığından emin olun.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, sıkmak için doğru boyutta cıvata kullandığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, bu, sökmeye çalıştığınızda cıvatanın kırılmasına ve hatta arabanın diğer parçasına zarar vermesine neden olabilir. Ayrıca, sürüşe başlamadan önce tüm cıvataların düzgün şekilde sıkıldığından emin olun, böylece gevşeyip arabanız veya yolda sizinle birlikte olan herhangi biri için sorun yaratma şansları olmaz.
  • Aracınıza yeni bir katalitik konvertör takarken, sürüşe başlamadan önce tüm cıvataların düzgün şekilde sıkıldığından emin olun, böylece gevşeyip arabanız veya yolda sizinle birlikte olan herhangi biri için sorun yaratma şansları olmaz. zaman.

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvertör, arabanızın egzozundaki zararlı organik bileşikleri (hidrokarbonlar gibi) parçalayan kimyasal bir katalizör içeren bir ekipman parçasıdır. Arabanızın egzoz borusundan çıkan egzoz, çok miktarda nitrojen oksit (NOx) ve diğer zararlı kirleticiler içerir. Katalitik konvertör bu kirleticileri parçalayamazsa atmosfere salınırlar. Kötü çalışan bir katalitik konvertörden kaynaklanan emisyonlar oldukça gürültülü, kirli ve aracınızın içi ve çevre için sağlıksız olabilir.

Katalitik Konvertörünüzü Nasıl Değiştirirsiniz?

1. Katalitik konvertörünüzü tutan iki cıvatayı arabanıza doğru çekin. Katalitik konvertörünüze zarar verebileceğinden cıvataları aşırı sıkmadığınızdan emin olun.

2. Arabanızın egzozu temizlenene kadar bekleyin. Bu, katalitik konvertörünüzü ne zaman çıkarmanız ve yenisiyle değiştirmeniz gerektiğini size bildirir. (Egzoz borunuzdan egzoz çıkmadığında da küçük bir kağıt parçası kullanabilirsiniz.)

3. Eski katalitik konvertörü çıkarın ve bu makaledeki ve beraberinde gelen ambalajdaki talimatları izleyerek yenisini takın.

4. Susturucular veya egzoz boruları gibi egzoz sisteminizin önceki adımlarda çıkarılması nedeniyle hasar görmüş veya eksik olan diğer parçalarını değiştirin.

5. Yeni katalitik konvertörü takmak için, yeni katalitik konvertörünüzü arabanıza bağlayan iki cıvatayı sıkmak için bir tork anahtarı kullanın.

Çözüm

Bir katalitik konvertörü dizel dönüşümüne dönüştürmek, kalbin zayıflığı için değildir. Katalitik konvertörü sökmek ve çok daha büyük, daha sağlam ve daha az bakım gerektiren bir tane kurmak için kullanılan tekniklerin öğrenilmesi çoğu insan için son derece zordur. Gerçekte, bir dizel dönüştürücünün nasıl kurulacağını öğrenmekle ilgili değil, bileşenlerin nasıl kaynaklanacağını ve üretileceğini öğrenmekle ilgilidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir