Keman Yaprağı İnciri Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Yapılır?

keman yaprağı inciri, ficus lyrata, 45 cm’ye kadar büyüyen büyük, parlak, keman şeklinde yaprakları olan, uzun, yaprak dökmeyen bir ev bitkisidir. Bir orman görüntüsü oluşturmak için diğer bitkilerle birlikte yetiştirilebileceği veya kendi başına bir açıklama parçası olarak kullanılabileceği iç mekanlarda bir odak noktası oluşturmak için mükemmeldir. Doğal yaşam alanı, 15 metreye kadar büyüyebildiği tropikal orta ve batı Afrika’dır, ancak saksıda yetiştirilen bitkiler sadece 2-2,5 metreye kadar büyür, bu da bir odanın köşesine ilgi ve yükseklik eklemek için mükemmeldir.

Keman yaprağı incir bitkilerinin kediler ve köpekler için zehirli olduğunu ve özsuyunun tahriş edici olduğunu unutmayın, bu nedenle çocukların yolundan uzak tutun.

keman yaprağı incir nasıl yetiştirilir

Keman yaprağı incirini, cereyandan uzak, parlak ancak dolaylı ışık alan bir yerde büyütün. Düzenli olarak sulayın, ancak kompostun sadece nemli kalmasını sağlayarak aşırı sulamamaya dikkat edin. İlkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir sıvı gübre ile besleyin ve ihtiyaç duyduğunuzda sararmış yaprakları çıkarın. Keman yaprağı incirinizi hareket ettirmekten kaçının çünkü bu, bitkiyi şoka sokabilir ve yaprakların düşmesine neden olabilir.


keman yaprağı incir nerede yetiştirilir

Keman yaprağı şek. Getty görüntüleri.

Keman yaprağı incirinizi kışın bile sıcaklığın 15ºC’nin altına düşmeyeceği bir odaya yerleştirin. En iyi performansı, cereyandan uzak, parlak, dolaylı ışık alan bir noktada gösterir. Keman yaprağı inciriniz çok fazla ışık alıyorsa, yapraklarında kahverengi lekeler veya sararmış yapraklar fark edebilirsiniz. Daha gölgeli yerlerde bitki yavaş büyüyebilir.


Bir keman yaprağı inciri nasıl nakledilir

Bir keman yaprağının saksı değişimi şek.  Getty görüntüleri.

Bir keman yaprağının saksı değişimi şek. Getty görüntüleri.

Bir keman yaprağı incirini saksılamak için en iyi zaman ilkbahardır. Keman yaprağı incirleri, her üç yılda bir, biraz daha büyük bir saksıya nakledilmelidir. Bitkinizin saksıya bağlı olup olmadığını kontrol etmek için, köklerin drenaj deliklerinden çıkıp çıkmadığını görmek için saksının dibine bakın. Saksıya bağlı olmasa bile kompostu birkaç yılda bir değiştirmek iyi bir fikirdir.

Keman yaprağı incirinizi büyümesini kısıtlamak için hafifçe saksıya bağlı tutabilirsiniz, ancak saksı çok küçükse ve kompost kurursa bitkinizin devrildiğini görebilirsiniz. Saksıyı değiştirirken, bitkinizi dengeleyecek kadar büyük bir saksı seçin. Serbest akan, turba içermeyen ev bitki kompostuna tekrar dikin.


keman yaprağı inciri bakımı nasıl yapılır

Bir keman yaprağının yapraklarını temizleme şek.  Getty görüntüleri.

Bir keman yaprağının yapraklarını temizleme şek. Getty görüntüleri.

sulama
Keman yaprağı incirleri aşırı veya az sulandığında acı çeker, ancak az sulama tarafında hata yapmak daha iyidir. İlkbahar ve yaz aylarında, kompostun içine parmağınızı sokarak bitkinizin suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Kompostun üstteki birkaç cm’lik kısmı kuruysa su verin. Kışın sulamayı azaltın.

  • Yetersiz sulama belirtileri – sararan yapraklar, bodur veya çarpık büyüme, yapraklarda sarı lekeler
  • Aşırı sulama belirtileri – alt yapraklar sararır, yumuşak veya çürümüş gövdeler

yaprak bakımı
Neme ihtiyaç duydukları ve nemi yaprakları aracılığıyla emdikleri için keman yaprağı inciri düzenli olarak sisleyin. Tozu temizlemek için yaprakları nemli bir bezle temizleyin.

besleme
İlkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir kez sıvı gübre ile besleyin.

Budama
Bu bitki sadece hafif budama gerektirir. Yaprak sapının tabanındaki sarı veya ölü yaprakları kesin.


keman yaprağı inciri nasıl yayılır

Keman yaprağı incirini çoğaltmanın en iyi yolu, gövde çeliklerini almaktır, ancak bu sürecin birkaç ay sürebileceğini ve her zaman başarılı olmadığını unutmayın. En iyi başarı şansı için, bitki büyürken ilkbahar veya yaz aylarında kesimler yapın.

1. Tek yapraklı bir kesim seçin. Bir kurşun kalemden biraz daha kalın bir sap arayın
2. Temiz parçalar veya bir bıçak kullanarak bir düğümün hemen altını kesin
3. Kesimi, yaprak topraktan dışarı çıkacak şekilde nemli, turba içermeyen ev bitkisi kompostuna itin
4. Kesiminizi bir tepsiye koyuyorsanız, kesimin üzerine plastik bir torba veya bir kapak koyun. Alttan ısıtma ile kesim daha hızlı köklenir
5. İkinci bir yaprak büyüdüğünde, torbayı çıkarın ve 7 cm’lik küçük bir saksıya koyun.


Zararlılar ve hastalıklar

Kırmızı örümcek akarı, unlu bitler, pul böcekleri ve tripler gibi yaygın ev zararlılarına dikkat edin.

Yapraklarda ince dokuma ayrıca yaprakların alt taraflarındaki akarlar ve yumurtaların da kırmızı örümcek akarı olma olasılığı yüksektir. Bunlar kuru ortamlarda çoğalır, bu nedenle tencereyi çakılların hemen altına kadar su ile bir çakıl denemesinin üzerine koyarak nemi artırır veya buğulanmayı artırır.

Beyaz mumsu böcekler bitkinizin yapraklarının alt tarafında unlu böcekler olabilir. Etkilenen yaprakları çıkarın. Vakalar şiddetliyse, yağ asitleri içeren organik bir spreyle püskürtmeyi düşünebilirsiniz, ancak bu genellikle gerekli değildir.

Gümüş benekli donuk yapraklar üst tarafta veya siyahla noktalı, yaklaşık 2 mm uzunluğunda küçük böcekler olan tripler olabilir. Artan nem yardımcı olabilir, bu da bitkileri buğulamak veya çakıl ve suyla dolu tabakların üzerine dikmek anlamına gelir. Ölü yaprakları çıkarın ve yok edin. İstila şiddetliyse, organik bir spreyle püskürtün veya biyolojik kontroller uygulayın.

Saplarda ve yapraklarda bulunan küçük böcekler muhtemelen kabuklu böceklerdir. Bu özsuyu emen böcekler bir bitkinin gücünü azaltabilir. Onları tırnağınızla çıkarmayı veya gerekirse organik bir sprey sıkmayı deneyin.

Keman yaprağı inciri satın alma tavsiyesi

  • Tam boy keman yaprağı incir için yeriniz yoksa, yaklaşık 60-70 cm boyunda büyüyen bodur çeşit ‘Bambino’yu deneyin.
  • Satın almadan önce veya çevrimiçi satın alıyorsanız varışta her zaman bitkilerde hasar olup olmadığını kontrol edin. Kahverengi lekeler veya lekeler olmayan sağlıklı yapraklara bakın.
  • Satın almadan önce veya postayla geldiğinde bitkinizi zararlılara karşı kontrol edin.

keman yaprağı inciri nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir