Klavyem iPad’imde Neden Bölünüyor?

iPad’inizdeki sanal klavye ekranın çoğunu kaplıyor, ancak üzerinde hala biraz boş alan var. Öyleyse klavyeniz neden iPad’inizde bölünmüş durumda? Bir şey mi bozuldu? Bunun Apple tarafından bilinçli bir tasarım tercihi olduğu ve bir hata olmadığı ortaya çıktı. iPad’deki sanal klavye, yazmayı kolaylaştırmak için onu ikiye bölen yerleşik bir özelliğe sahiptir. iPad’inizi nasıl tuttuğunuza bağlı olarak klavyenin bir tarafı diğerinden daha görünür olacaktır. Cihazınızı yatay modda veya cihazın sol üst köşesindeki ana sayfa düğmesi ile tutuyorsanız bölmeyi görmezsiniz. Kişisel tercihlerinize göre dikkat dağıtıcı veya rahatsız edici bulursanız, bu özelliği nasıl etkinleştireceğiniz veya devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Klavyem iPad’imde Neden Bölünüyor?

Bölünmüş klavye, tüm tuşları iPad sanal klavyenize yerleştirdikten sonra kalan alanı optimize etmenin çok akıllı bir yoludur. iPad’inizi portre modunda tutarken, bölünmüş klavye her zaman ekranınızın altında görünür. Sanal klavyenin üst yarısı her zaman arkasında gizlidir. Ancak iPad’inizi yatay moda çevirdiğinizde, küçük bir yan panel açılır (yukarıda gösterilmiştir) ve sanal klavyenizin bir kısmını kaplar. Bu harika çünkü tüm bu ekstra tuşlar (Shift, Tab, Caps Lock vb.) için size daha fazla alan sağlıyor.

Bölünmüş Klavye

İOS’un ilk günlerinde Apple bir sorunla karşı karşıya kaldı. Klavye ekran alanının çoğunu kaplıyordu ve tek elle yazmak zordu. Bu sorunu çözmek için Apple, bölünmüş bir klavyeyi piyasaya sürdü. iOS 5 klavyenin iki kısma ayrıldığı yer: Ana tuşlar (harfler ve sayılar gibi) için üst kısım ve ikincil tuşlar (noktalama işaretleri vb.) için alt kısım. Bu özellik, iPad’inizi yatay modda kullanmanızı kolaylaştırır.

iPhone’da Klavyeyi Böl

Bu özellik tüm iPhone’larda kullanıma sunulmuştur ancak varsayılan olarak etkin değildir. Bu özelliği Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Bölünmüş Klavye’den etkinleştirebilirsiniz. Bir iPhone 4s veya daha yenisini kullanıyorsanız, bu seçeneği etkinleştirmeniz yeterlidir; telefonunuzun sanal klavyesinde bölünmüş bir klavye göreceksiniz.

iPad’de Klavyeyi Böl

Görünüşe göre bölünmüş klavye, iOS 8 veya iPad 2 veya daha düşük seri cihazlar gibi önceki sürümleri çalıştıran iPad’lerde mevcut değil. Ancak, bu özelliği iPad’inizde etkinleştirmenin bir yolu var. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Bölünmüş Klavye’den sanal klavyenizin üst yarısı için bölünmüş klavyeyi etkinleştirebilirsiniz.

iPad Pro’da Klavyeyi Böl

iOS 9, daha büyük ekran boyutuna sahip iPad’lerde bölünmüş klavyeleri kullanmanın yeni bir yolunu tanıttı. Ek olarak, klavyenin ekranın boyutuna otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan uyarlanabilir bir düzen özelliğine sahiptir. Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Anahtarla Denetim’e gitmeniz ve ardından uyarlanabilir düzen seçeneğini etkin olarak değiştirmeniz gerekir. İkinci seçenek, siz yazarken klavyeyi otomatik olarak ikiye böler.

iPad Sanal Klavye Bölmesini Etkinleştirme

 • Ana ekranda Ayarlar’a dokunun.
 • Sol sütundan Genel’i seçin.
 • Sağdaki menüden Erişilebilirlik’e dokunun.
 • Ekranın sol tarafındaki Görüş bölümünün altında Klavyeyi Böl’ü seçin.
 • iOS 9/10 için aşağıdaki resimde ve iOS 11/12 için aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi kişisel tercihlerinize göre rahatsız edici veya dikkat dağıtıcı bulursanız, etkinleştirmek için Bölünmüş Klavyeyi Etkinleştir’e veya kişisel tercihlerinize göre tekrar devre dışı bırakmak için Bölünmüş Klavyeyi Devre Dışı Bırak’a dokunun.

iPad Klavye Bölmesi Varsayılan Olarak Etkin mi?

 • Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın.
 • Aşağı kaydırın ve Genel üzerine dokunun.
 • En üstte, varsayılan olarak etkin olan Bölünmüş Klavye seçeneğini göreceksiniz.
 • Bölünmüş Klavye’nin etkinleştirilmesini istemiyorsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi üzerine dokunun ve kapatın:

İşiniz bittiğinde Bitti üzerine dokunun ve ardından ekranınızın sağ üst köşesindeki kapat düğmesine dokunarak Kontrol Merkezi’ni kapatın:

 • Bölünmüş Klavye’yi Ayarlar > Genel > Klavye > Bölünmüş Klavye’den de kapatabilirsiniz:

Geleceğin klavyesi: Apple’ın Sihirli Araç Çubuğu

 1. Mac’te Sistem Tercihleri’ni açın.
 2. Klavye simgesine tıklayın ve Klavye Sekmesini seçin.
 3. “Değiştirici Tuşlar” sekmesini seçin ve aşağıda verilen seçeneklerden birini seçin:
 4. Bir Windows PC’de, Denetim Masası’nı açın ve “Klavye” simgesine tıklayın > “Değiştirici Tuşlar” sekmesini seçin > Tercihinize göre herhangi bir seçeneğin işaretini kaldırın veya işaretleyin > Uygula düğmesine ve ardından Tamam’a tıklayın.
 5. Bu özelliği çok rahatsız edici veya rahatsız edici buluyorsanız, Mac veya Windows PC’nizden tamamen devre dışı bırakmak için yukarıda belirtilen adımlardan kapatın!
 6. iPad’de Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > öğesini açın ve Bölünmüş Klavye özelliğini kapatın.

Çözüm

Bir iPad’deki klavye, yalnızca cihazın uzun olduğu kadar geniştir. Yalnızca bir buçuk inç kullanılabilir alan olduğundan, iPad’i portre modunda tutarsanız yazmak zor olurdu. iPad’deki klavye bölme özelliği, cihazı yatay moda çevirdiğinizde başparmaklarınız için size daha fazla alan sağlar. Apple, iPad klavyesini, cihazı dikey moddan yatay moda çevirdiğinizde ikiye bölünecek şekilde tasarladı. Bu size başparmaklarınız için daha fazla alan sağlar ve yatay modda yazmayı önemli ölçüde kolaylaştırır. Klavye bölme özelliği ile daha hızlı yazmak için iki elinizi de kullanabilir veya portre modunda tek elle yazabilirsiniz. Klavye bölme özelliği, iOS 11 veya sonraki sürümleri çalıştıran tüm iPad’lerde varsayılan olarak etkindir. Bu özelliği beğenmediyseniz veya kendiniz denemek istiyorsanız, “Klavye” ayarlarının “Genel” bölümünden klavye bölmeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir