Mac için Outlook’ta Bir E-posta Nasıl Geri Çağırılır

E-posta, 21. yüzyılda en yaygın iletişim biçimidir. Aynı zamanda en yaygın bilgi sızıntısı ve veri kaybı biçimlerinden biridir. Milyonlarca şirket, eğitim kurumu ve birey e-postayı birincil iletişim araçları olarak kullanıyor. E-posta hesaplarını yönetiyorsanız, e-posta gelen kutunuzun en üstünde olmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Neyse ki Outlook ile Mac için Outlook’ta e-postaları geri çağırmak kolaydır. Outlook’ta bir e-postayı geri çağırma, bir e-postayı Gelen Kutunuzdan geçici olarak kaldırma ve gelen kutunuzun geri kalanından gizleme eylemidir. E-posta kaldırıldıktan sonra, daha sonraki bir tarihte geri alabilirsiniz. Bu makale, Mac için Outlook’ta e-postaları nasıl geri çağıracağınızı öğretecektir.

Outlook Mac’te Bir E-posta Nasıl Geri Çağırılır?

 1. Mac için Outlook’u açın.
 2. Gelen kutunuzun altındaki Yıldızlı sekmesini tıklayın.
 3. Geri çağırmak istediğiniz e-postaya sağ tıklayın ve Kitaplıktan Geri Çağır’ı seçin.
 4. Şimdi, bu mesajı kaldırmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir açılır pencere göreceksiniz. Evet’i tıkladığınızda e-posta Gelen Kutunuzdan kaldırılacak ve Giden Kutusu klasörünüze yerleştirilecektir.
 5. Mac için Outlook’ta bir e-postayı almak için Giden Kutusu klasöründeki herhangi bir öğeye tıklamanız yeterlidir; e-posta otomatik olarak gelen kutunuza geri taşınacaktır! Bir mesaj otomatik olarak alınmazsa, o mesajı açmanız ve Araçlar > Seçenekler > Posta > Görüntüleme Seçenekleri’ne tıklamanız yeterlidir. Okunmamış Öğeleri Kurtar seçeneğini işaretleyin (dört seçeneği de işaretlemeniz gerekebilir) ve Tamam’ı tıklayın.
 6. Artık e-postayı Mac için Outlook’ta yeniden görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 7. Daha önce Gelen Kutunuzdan kaldırdığınız bir e-postayı hızlı bir şekilde almak için Giden Kutusu klasörünü tıklayın ve almak istediğiniz mesajı seçin.
 8. Araçlar > Seçenekler > Posta > Görüntüleme Seçenekleri’ne tıklayın ve Okunmamış Öğeleri Kurtar’ı işaretleyin (dört seçeneği de işaretlemeniz gerekebilir) ve Tamam’a tıklayın.
 9. Bu mesajı kurtarmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran yeni bir açılır pencere açılacaktır. Evet’i tıkladığınızda e-posta otomatik olarak gelen kutunuza geri taşınacaktır!

Outlook E-posta Hesaplarını Ayarlayın

 • Mac için Outlook’u açın ve Dosya menüsünü açmak için Dosya menüsünü tıklayın.
 • Dosya menüsünden Seçenekler’e tıklayın.
 • Mac için Outlook’ta tüm Outlook e-posta hesaplarınızın bir listesini görüntülemek için Hesaplar’a tıklayın.
 • Bir e-posta formunu geri çağırmak istediğiniz hesabı seçin ve yeşil renkle vurgulamak için üzerine tıklayın.
 • Mac için Outlook’ta bir e-posta iletisi gönderdiğinizde varsayılan olarak sizden e-posta aldıklarından emin olmak için yeni veya mevcut bir kullanıcı grubu eklemek için Diğer > Alıcılar > Alıcı veya Alıcı Grupları Ekle’yi tıklayın.
 • Yeni bir grup ekliyorsanız, yeni alıcı grubunuzun adını girin ve Grup Ekle’yi tıklayın. Mevcut bir grup ekliyorsanız, alıcı grubunuz için bir ad girin ve Kaydet’e tıklayın. Ad, Grup alanında görünecektir. Ayrıca, ekranınızın altındaki Yeniden Adlandır düğmesini kullanarak, kutuya yeni harfler yazarak ve adınızı güncellemek için Geri Dön düğmesine basarak adını doğrudan değiştirebilirsiniz.

Mac için Outlook’ta Bir E-posta Nasıl Geri Çağırılır

 1. E-posta hesabınızı açın. Mac için Outlook için Dock’tan “Posta” simgesini seçin.
 2. E-posta hesabınıza girdikten sonra, geri çağırmak istediğiniz e-postayı bulun. Üzerine tıklayın ve diğer tüm e-postalarınızın altına gelene kadar gelen kutunuzun altına sürükleyin.
 3. Bu e-posta seçiliyken, gelen kutunuzun sağ üst köşesindeki “Seçenekler” düğmesini kullanın ve “Gelen Kutusundan Kaldır”ı seçin.
 4. Hepsi bu kadar! E-postanız birkaç saniyeliğine gelen kutunuzdan kaybolacaktır (süre, kaç e-postanız olduğuna bağlıdır). Gelen kutunuza bakmak için geri döndüğünüzde, e-postanın oradan kaldırıldığını ve artık hiçbir şekilde görünmediğini göreceksiniz. Çoğu durumda, bu, bir başkası tekrar yapmadan önce (eğer kendileri silmediyse) o mesajı Google’dan veya başka bir yerde sakladığı yerden almanız için yeterli bir süre olacaktır. Biraz daha kontrol istiyorsanız, e-postayı “Okundu Olarak İşaretle”yi de seçebilirsiniz.

Outlook’tan İstenmeyen E-postaları Kaldırın

 • Mac için Outlook’u açın ve geri çağırmak istediğiniz e-postayı seçin.
 • E-postayı sağ tıklayın ve okunmadı olarak işaretlemek için “Okunmadı Olarak İşaretle”yi seçin.
 • Şimdi, “Okundu Olarak İşaretle”yi vurgulamak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanın ve Enter’a basın.
 • “Okundu Olarak İşaretle”yi tıkladıktan sonra görünen açılır menüden “Okunmadı Olarak İşaretle”yi seçin.
 • Gelen kutunuzdaki tüm okunmamış öğeleri işaretle’yi tıkladıktan sonra görünen açılır menüden “Arşivden Çıkar”ı seçin.
 • Artık, arşivlenmiş tüm e-postalarınızı veya mesajlarınızı (Outlook’u nasıl kurduğunuza bağlı olarak) içeren Arşivlenmiş Öğeler adlı e-posta listenizde yeni bir seçenek göreceksiniz. Yukarıda gösterildiği gibi, bu seçenek gelen kutusu listenizin en altında (Arşivlenmiş Öğeler altında) bulunabilir. Tıklamak, aşağıda gösterildiği gibi, arşivlenen tüm e-postalarınızı otomatik olarak ayrı bir pencerede görüntüler.
 • Geri çağırmak istediğiniz e-postayı seçin ve ekranın sol tarafında bulunan “Arşivi Aç” seçeneğine tıklayın.
 • Yukarıda gösterildiği gibi, Outlook şimdi tüm arşivlenmiş e-postalarınızı okunması kolay bir biçimde gösteren yeni bir pencere görüntüleyecektir. Arşivlediğiniz zamanki gibi görüntülemek için bu penceredeki herhangi bir e-postayı tıklayabilirsiniz.
 • Arşivlenen e-postalarınıza daha sonra erişmek için e-postayı seçin ve normal gelen kutusu listenize geri dönmek ve e-postanızı oradan almak için tekrar “Arşivi Aç”ı tıklayın. Ayrıca, her arşiv penceresinin altındaki “Arşivden Çıkarılan Tüm Öğeleri Sil” seçeneğine tıklayarak veya bu pencerede doğrudan ilgili adları üzerinde bulunan “Seçili Öğeleri Sil” seçeneğine tıklayarak (yukarıda gösterildiği gibi) arşivlenmiş mesajları bu pencereden silebilirsiniz.

Klasörler ve Etiketler Oluşturun

 • Öncelikle, e-postanızı saklamak için bir klasör oluşturmanız gerekir. Klasör, tüm e-postalarınızın evi olacaktır. Yönettiğiniz her e-posta hesabı türü için bir klasör oluşturmanız önemlidir.
 • Ardından, yeni bir klasör oluşturmak için Dosya menüsündeki “Yeni Klasör” seçeneğini kullanın. Yeni klasöre bir ad verin ve sizin için anlamlı olan herhangi bir ad verin.
 • Yeni bir klasör oluşturduktan sonra onu seçin ve bu klasör için bir etiket oluşturmak için “Dosya” menüsündeki “Yeni Etiket”e tıklayın. Bu etikete sizin için anlamlı olan herhangi bir ad verin. Etiketler, daha sonra gelen kutunuzda arama yapma zamanı geldiğinde çok kullanışlıdır çünkü Outlook, bilgisayarınızdaki iletilerde arama yaparken tüm klasörlerinizi ve etiketlerinizi arayacaktır.
 • Son olarak, “Görünüm/Klasör Seçenekleri” menüsündeki “Etiket” açılır listesinden yeni oluşturulan etiketi seçin. Yeni etiketi kaydetmek için “Tamam”a tıklayın.

Çözüm

Gördüğünüz gibi, Mac için Outlook’ta e-postaları geri çağırmak kolaydır. Bu kullanışlı ipucu ile gelen kutunuzdaki e-postaları kolayca geri çağırabilirsiniz. Ayrıca, Outlook’un gücü sayesinde birden fazla e-posta hesabı oluşturabilir ve istenmeyen e-postaları gelen kutunuzdan kolayca kaldırabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir