MacOS Aygıtınızı Proxy’leri Kullanacak Şekilde Yapılandırma

Proxy sunucuları günümüzde birçok nedenden dolayı çokça kullanılıyor. En yaygın olanlardan ikisi gizlilik ve güvenliktir. İnternete bir proxy ile eriştiğinizde, bunu çevrimiçi olarak kimliğinizi maskelerken yapıyorsunuz. Bu izlemesi kolay koruma yöntemi, kişisel bilgilerinizin ağ üzerinden güvenliğini sağlamada uzun bir yol kat eder. Proxy’ler, yerel ağınız ve internet arasında aracı olarak çalışır ve ekstra bir koruma katmanıyla web sitelerine ve hizmetlere erişiminizi kolaylaştırır.

Apple’ın macOS işletim sistemi, Windows ve Linux’a karşı yığıldığında pazarda adil bir paya sahiptir, bu nedenle kullanıcılarının çevrimiçi gezinirken güvenlik önlemleri almak istemeleri doğaldır. Apple’ın işletim sistemi, sezgiselliği ve multimedya tarafındaki birçok avantajı sayesinde dünya çapındaki bilgisayar kullanıcıları arasında büyük bir kabul görüyor. Söylemek yeterli, macOS kullanıcılarının Apple ürünlerine bağlı kalmak için birçok nedeni var.

Bu kısa makalede, bu işletim sistemi ve proxy kullanırken çevrimiçi gizliliğimizi korumak için neler yapabileceğimiz hakkında biraz daha fazla şey öğreneceğiz. Bu konu kaçırmak isteyeceğiniz bir konu değil.

macOS Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinme

Apple, macOS geliştirmekten ve pazarlamaktan sorumlu şirkettir. İlk olarak 2001 yılında çok ünlü klasik Macintosh işletim sisteminin halefi olarak ortaya çıktı. Açık kaynaklı bileşenleri de kullanan tescilli bir kaynak modeline sahip bir Unix işletim sistemidir. Windows ve Linux gibi diğer popüler işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında macOS, ikinci masaüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi.

Apple’ın ürününü diğer işletim sistemlerinden ayıran bir şey, marka kimliğidir; şirket, işletim sisteminin ardışık sürümlerini sıklıkla büyük kedi türleri veya Kaliforniya’daki yerlerden sonra kodlar. Apple, yüksek kaliteli donanım ve yazılım sunan birinci sınıf bir üreticidir. Münhasırlık genellikle ürünleriyle ilişkili bir avantajdır. Apple’ın yazılımına her zaman başkaları erişemez ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için aynı markanın bir bilgisayarı gerekir.

macOS’un önemli bir avantajı, kullanım kolaylığıdır. Windows kadar kişiselleştirmeye sahip olmayabilir veya Linux ile aynı özgürlüğü sunmayabilir. Yine de yazılımı son derece güçlüdür, kullanımı ve anlaşılması kolaydır, sezgisel olarak tasarlanmıştır ve olağanüstü bir desteğe sahiptir. Grafik tasarımcıların, animatörlerin, video editörlerinin ve benzerlerinin yaratıcı dünyasında, tercih edilecek bir seçenektir.

Proxy Kullanımıyla Gizliliğinizi Koruma

Proxy sunucuları, coğrafi engellemeleri aşmak, kişisel bilgilerinizi korumak veya IP’nizi maskeleyerek başka biri gibi görünmek için paha biçilmez araçlardır. macOS cihazınızda bir proxy sunucusu ayarlarsanız, Safari ve komut dosyaları gibi web’de gezinme uygulamaları bunu kullanır. Bir uygulamanın kendi proxy ayarları varsa, bilgisayarınızda ayarlanmış birincil proxy sunucusunu geçersiz kılar.

Bir proxy, sizinle internet arasında bulunduğundan, tarayıcınız, uygulamalarınız, web siteleriniz ve kullandığınız bir hizmet olarak yazılım platformları arasında bir aracı görevi görür. Doğru ayarlarla bir proxy, önbelleğe alma teknolojisi sayesinde çevrimiçi deneyiminizi daha özel, güvenli ve daha hızlı hale getirebilir.

MacOS’ta Proxy Yapılandırma

macOS cihazınızda bir proxy’yi şu şekilde yapılandırabilirsiniz. Sonuç olarak, tam ayarlar ihtiyaçlarınıza ve sistemdeki izin düzeyine bağlı olacaktır. Otomatik Proxy Keşfi işlevi, bir proxy’yi algılamanıza ve otomatik olarak yapılandırmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, macOS cihazınızda bir proxy sunucusunu manuel olarak ayarlama adımlarını bulacaksınız.

  • Ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesine tıklayın.
  • Menü açıldığında, Sistem Tercihleri’ni seçin.
  • Yeni pencerede Ağ’ı seçin.
  • Ağ bölümüne girdikten sonra, pencerenin sağ alt köşesinde Gelişmiş yazan bir seçenek göreceksiniz. Üstüne tıkla.
  • Gelişmiş penceresinde Proxy’ler sekmesini seçmek isteyeceksiniz.
  • Şimdi sol tarafınızda oluşturmak istediğiniz proxy türünü seçeceksiniz. Sistemin her şeyi otomatik olarak araması ve yapılandırması için burada Otomatik Proxy Keşfi’ni kullanabilirsiniz. Bu durumda, basit bir web proxy’si (HTTP) oluşturacaksınız.
  • Metin kutusuna web proxy sunucunuzun adresini yazın.
  • Ardından, yanındaki metin kutusuna bağlantı noktası numarasını ekleyin.
  • Proxy’nin bir kullanıcı adı ve parolası varsa, onay kutusunu işaretleyin. Ardından, aşağıdaki metin kutularına kimlik bilgilerini yazın.
  • Son olarak, ayarları onaylamak için Tamam’a tıklayın.

Çözüm

macOS kullanıcılarının neden favori işletim sistemlerine bağlı kaldıklarını anlamak kolaydır. Kolaylığı ve optimize edilmiş özellikleri oldukça tatlı fırsatlar. Hangi işletim sisteminde olursanız olun, bir proxy sunucusunu yapılandırmak, günümüzün dijital çağında çevrimiçi olarak korunmaya devam etmek ve coğrafi blokajları atlamak için çok önemlidir. Bu makalede bahsedilen işlem, macOS cihazınızda bir tane ayarlarken çok yardımcı olacaktır. İdeal olarak, bir sağlayıcıdan özel bir konut vekili isteyeceksiniz. büyük miktarda proxy. adresinden daha fazla seçeneğe göz atmayı unutmayın. En İyiProxyFinder ihtiyaçlarınız için en iyisini bulmak için!

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir