Mac’te bir dosya nasıl sıkıştırılır?

Dosyaları Mac’inizde sıkıştırarak videoları, resimleri, klasörleri ve belgeleri daha küçük zip dosyalarına sıkıştırabilirsiniz. Ayrıca şifrelerle de koruyabilirsiniz. Şimdi, bir dosyayı mac’ta nasıl sıkıştıracağınızı merak ediyor olmalısınız, işte size uygun kılavuz.

Bu yazıda size mac’te bir dosyayı nasıl zipleyeceğinizi ve şifrelerinizi nasıl koruyacağınızı, sonuçta ortaya çıkan arşivi veya zip dosyasını sadece hedeflenen alıcının görüntüleyebileceğini göstereceğiz.

Adım adım.

Geleneksel bir dosya video, belge, resim, müzik dosyası veya diğer türdeki klasörleri sıkıştırılmış bir zip dosyasına dönüştürmek. Mac’te çok kolaydır;

 1. Sağ tıklayın VEYA ctrl klasörü veya dosyayı tıklayın.
 2. Sıkıştır’ı seçin.
 3. Biraz bekle.
 4. Orijinal dosya gibi aynı yerde yeni bir zip dosyası görünecektir.
 5. Burada, işlemin tamamlandığını belirten sistem uyarı sesini duyacaksınız.

Bu kadar. Bu zip dosyası bir arkadaşınıza e-posta ile gönderilemez veya ihtiyaç duyulana kadar saklayabilirsiniz. İsterseniz orijinal dosyayı da silebilirsiniz. Ancak, sıkıştırılmış dosyayı mevcut haliyle kullanamayacak veya görüntüleyemeyeceksiniz, bu nedenle önce sıkıştırmayı açmanız gerekecek.

Birden çok dosyayı sıkıştırın.

Birkaç klasörü veya dosyayı sıkıştırmak için Finder içinde veya masaüstünde shift + Cmd + N tuşlarına basarak yeni bir klasör oluşturun. Şimdi, zip’in çağrılmasını istediğiniz yere isim verebilirsiniz.

Şimdi, paçavra ve ardından olmak istediğiniz dosyaları zip’e bırakın. Dosyaların oraya kopyalanması için fare düğmesini bırakmadan önce Alt tuşunu basılı tutmanız gerektiğini unutmayın.

Bundan sonra Ctrl tuşunu basılı tutmanız ve ardından klasörü tıklamanız gerekir. Menüde bulunan sıkıştırma seçeneğini seçin. Ziplemenin tamamlandığını gördüğünüzde oluşturduğunuz klasörü çöp kutusuna sürükleyin.

Şimdi, Windows kullanıcısının zip dosyasını açtığını unutmayın, ayrıca Dot Files’ı da göreceksiniz.

Dosya adlarından önce noktalar veya buna benzer bir şey gelen klasörler ve dosyalar. Bu dosyalar Mac sistem dosyalarıdır ve bu dosyalar göz ardı edilebilir. Nokta dosyalarını kaldırmak için veya zip oluşturmadan önce FolderWasher gibi ücretsiz bir uygulama kullanabilirsiniz.

Dosyaları oluşturun ve kaydedin.

Sıkıştırılmış dosyalarınızın hedefini değiştirmek istiyorsanız, sıkıştırmayı yapan uygulamayı açarak bunu yapabilirsiniz. Arşiv Yardımcı Programı olarak bilinir. Spotlight araması yardımıyla bulunabilir.

 1. Arşiv Yardımcı Programını açın.
 2. Ekranın üst kısmında bulunan arşiv yardımcı programı açılır menüsünü tıklayın.
 3. Tercihleri ​​seçin.
 4. Arşivi Kaydet etiketli menüye dokunun.
 5. “BİLGİ” öğesini seçin.
 6. Yeni bir hedef seçin.

Not: Varsayılan olarak, zip dosyası orijinal dosya gibi aynı yerlere kaydedilecektir.

Sıkıştırılmış Dosyanızı açın.

Bu işlem çok kolaydır. Bir zip dosyasına çift tıklamanız yeterlidir, kendisi açılacaktır.

Zip dosyası orijinal konumunda olacak, ancak dosyanın sıkıştırılmamış kopyası yanında görünecektir.

Bir arşivi açmak istiyorsanız ve bu sıkıştırılmamışsa, örneğin bir rar dosyası, o zaman The Unarchiver’ı kaldırmanız gerekir. Bu uygulama App Store’dan ücretsizdir. Tıpkı yerleşik zip aracıyla aynı şekilde çalışır, arşiv dosyasına çift tıklamanız yeterlidir. Klasör ve dosyalar otomatik olarak aynı konuma çıkarılacaktır.

Arşiv içeriğinin önizlemesini görmek istiyorsanız, macOS Hızlı görünüm özelliğini kullanabilir ve ücretsiz Betterzip “Hızlı görünüm oluşturucu”yu yükleyebilirsiniz.

Zip’ten güvenli dosyaları çıkarın.

Bazı web tarayıcıları, güvenli olduğunu düşündükleri dosyaları siz indirdikten sonra otomatik olarak açabilir.

Safari durumunda, vaka dosyaları filmler, PDF’ler veya Jpeg gibi farklı görüntü dosyalarını içerir.

Zip'ten güvenli dosyaları çıkarın.

Yani, eğer Safari’deyseniz,

 1. Safari Açılır Menüsüne gidin.
 2. Tercihler’i açın.
 3. Genel sekmesinde seçin.
 4. İndirdikten sonra Güvenli dosyaları aç seçeneğini işaretleyin veya işaretini kaldırın.

Zip Dosyalarını parolayla koruyun.

Son fakat en az değil, bu süreç biraz daha zor. Ama sorun buna değer. Güvenli olmayan bir mesajlaşma sistemi üzerinden hassas bir belge veya dosya göndermek istiyorsanız. Ayrıca, zip dosyasını şifreleyebilirsiniz, böylece PC veya Mac’teki herkes, klasörü veya dosyayı görüntülemek veya kullanmak için şifreyi girmek zorunda kalır.

Ama aslında süreç o kadar korkutucu değil. Sadece terminalde birkaç dakika daha geçirmeniz gerekiyor. -e komutu, terminale dosyayı şifrelemesini söyleyecektir.

 1. Terminali açın.
 2. Adı yazın.

Bu makaleyi yararlı bulacağınızı umuyoruz. mac’in nasıl güncelleneceğiyle ilgili diğer makalemize göz atın. Bu konuyla ilgili başka bir yorumunuz veya sorunuz varsa bize bildirin. Yorumlarınızı bekliyorum.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir