Mac’te Ekranı nasıl Yazdırabileceğinizi mi arıyorsunuz?

Yakın zamanda Windows Platformundan iOS’a geçtiyseniz, Mac’te ekranı nasıl yazdıracağınızı veya Mac’te nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizi merak ediyor olmalısınız. PC’de ekran yazdırma, Tuş Vuruşları yardımıyla ekranın bir bölümünü yakalama veya Ekranınızın tamamını yakalama gibi çeşitli şekillerde ekranınızı yakalayabilirsiniz. Bu makalede, bunların hepsini bulacaksınız.

Ekran Tarzı.

Eğer macOS sahibiyseniz Shift+Command-3 tuşlarına birlikte basarak ekranı yakalayabilirsiniz. Yakalanan bu ekran, varsayılan olarak Mac’inizin masaüstüne PNG formatında kaydedilecektir.

Macbook’unuza bağlı ek ekranlarınız varsa, bu ekranlar ayrı ayrı bir görüntü olarak aynı anda yakalanacaktır.

Seçilen Ekran Bölümü Nasıl Yazdırılır.

Ekranın yalnızca bir bölümünü yakalamak istiyorsanız Shift+Command-4 tuşlarını birlikte kullanabilirsiniz. bununla, imleciniz, sol bir tıklama ile kolayca dışarı sürükleyebileceğiniz ve yakalamak istediğinizi seçebileceğiniz bir artı işareti seçim aracına dönüşecektir.

Mac’te izleme dörtgeninin veya farenin sol düğmesini bırakmanız yeterlidir ve çekim yapabilirsiniz.

Masaüstünüzün bir bölümünü veya belirli bir içeriğini yakalamak istiyorsanız, imleci bir soru şeklinde pencerenin üzerine getirmeniz ve ardından boşluk çubuğuna dokunmanız yeterlidir.

Pencere mavi bir gölgeye dönüşecek ve artı işareti bir kameraya dönüşecek. Çekim yapmak için İzleme Dörtgeninizin veya farenizin sol düğmesine tıklayın.

Not: Yukarıda açıklanan kısayollardan herhangi birinde kontrol tuşuna basarsanız, macOS yakalanan görüntüyü Mac’inizin Panosuna kopyalar. Bunu, görüntüleri görüntüleyebilen veya düzenleyebilen bir uygulamaya yapıştırmak istiyorsanız çok kullanışlıdır.

Öte yandan, bu tuş kısayolları yardımıyla alacağınız ekran görüntüleri doğrudan masaüstünüze kaydedilecektir.

MacOS Mojave, ekran görüntüsü alma yöntemlerinin çoğunu değiştirdiğinden, Mac’te ekran görüntüsü alma veya ekran yazdırma, herkesin en son macOS sürümüne sahip olmadığı için hala yoğun bir şekilde aranan bir sorudur.

Aşağıda, Mac’te ekran nasıl yazdırılır hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Pre-Mojave Komutları ile Mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır.

Yukarıda tuşlardan bahsettiğimiz gibi, bu tuşlara kendinizi daha çok alıştırmanız gerekiyor.

  1. komut+Üst Karakter+3
  2. Komut+Üst Karakter+4

Neden bu Komutlar? Çünkü bu komutların hatırlanması kolaydır ve elbette kavrama için uygundur. Aynı zamanda ekranınızı yakalamanın en hızlı yoludur ve seçiminize göre ekranın tamamını veya ekranınızın bir kısmını bir kerede yakalayabilir. Aynı anda birden fazla ekran kullanıyorsanız sorun olmaz çünkü bu komutla aynı anda birden fazla ekranın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

İkincisi, ekran görüntüsü almanın nüanslı bir yoludur. Tüm ekranı yakalamak yerine, isterseniz ekranınızın belirli bir alanını yakalamanızı sağlar. Bu kombinasyonu bir boşluk basılı tutarak takip ederseniz, yakalamak istediğiniz pencere ekranını seçmenize izin verecektir.

Bu komutlar Mac’te ekranı yazdırmanıza izin verirken, Mac’in tam teşekküllü özelliğinden ziyade, sonradan düşünülmüş gibi geliyor. Pek çok insan Mac’te Ekran Nasıl Yazdırılır’ı bilmek istediğinden, Apple’ın Mac OS Mojave’de Ekran Görüntüsü Nasıl Yapılır konusunu daha net hale getirmeye karar vermesi hiç de şaşırtıcı değil.

Post-Mojave Komutları ile Mac’te Ekran Nasıl Yazdırılır.

Yukarıda bahsedilen komutlar hala Mojave kullanıcıları için çalışıyor, ancak şimdi onlar için, Mac’te Ekran Nasıl Yazdırılır’ın mevcut biçimiyle çok uyumlu olan başka bir seçenek daha var.

Big Sur, Catalina veya Mojave kullanıcısıysanız, ekran yakalama Menüsünü getirmek için Command+Shift+5’i kullanabilirsiniz.

Bundan;

  1. Tüm ekranı yakalayabilirsiniz.
  2. Seçilen bir pencereyi yakalayabilirsiniz.
  3. Seçilen bir kısmı yakalayabilirsiniz.
  4. Tüm ekranı kaydedebilirsiniz.
  5. Seçilen kısmı kaydedebilirsiniz.

Macbook’unuzun video ve ekran görüntülerinin nereye kaydedileceğini seçmenize izin veren bir seçenek de vardır. Menünün sağ tarafında bulunur.

Üçüncü Taraf Uygulamaları.

Mac'te ekran nasıl yazdırılır

Mac’iniz için gerçekten biraz daha fazlasını yapabilen ekran alıntısı aracı arıyorsanız, ekranınızı Mac’te yazdırmak için üçüncü taraf bir Uygulamaya ihtiyacınız olabilir.

Bu amaç için en iyi uygulamalardan biri, Cleanshot X’tir. Bu uygulamanın araç takımı içinde neredeyse 50’den fazla farklı değişiklik içerir, bu aslında onu Mac’inizde ekran yakalamak için mükemmel bir araç haline getirir.

Bu uygulamayı bir alan, pencere, tam ekran kayıt videosu veya hatta kayan bir içerik olsun, ekran görüntüsü almak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca tüm masaüstü dağınıklığını gizlemeyi seçebilir ve masaüstü bildirimini tek bir tıklamayla devre dışı bırakabilirsiniz. Ekran görüntünüzü aldıktan sonra, açılan başka bir bindirme penceresinden açın ve ardından düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca bulanıklığa özel parçalar, açıklama veya çizim de ekleyebilirsiniz; bu temiz görüntü X, istediğiniz her şeyi sanal olarak özelleştirmenize yardımcı olur.

Zamanlayıcı burada bahsetmek için en havalı özelliklerden biridir. Dahili bulutta, sabitlemede ve tabii ki ekran görüntüsünde yardımcı olabilir.

Sel-timer, bir şeyi gecikmeli olarak yakalamanıza yardımcı olur. Bu aslında doğru anınızı yakalamanıza yardımcı olur. Ekranınızda görünmesini istiyorsanız ekran görüntüsünü masaüstüne sabitleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için diğer makalelerimize göz atın. Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa bize bildirin.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir