Mac’te Görev Yöneticisini Bulma ve Kullanma

Windows gazisi misiniz? Eğer öyleyse, Görev Yöneticisine aşina olmanız ve onu bellek kullanımını kontrol etmek veya donmuş uygulamalarla ilgilenmek için kullanmanız gerekir. Mac kullanıcıları için bu görevler Activity Monitor adlı bir yardımcı programa aittir. 2000’den beri Activity Monitor, Mac’lerin her sürümüyle önceden yüklenmiş olarak gelir.

Günlük Mac sorunlarıyla hızlı bir şekilde ilgilenmek ve sisteminizin performansını artırmak istiyorsanız, birkaç tane bilmek ihtiyatlı olur. Görev Yöneticisi ipuçları Mac için kullanışlı olacak. Mac’te Görev Yöneticisini nasıl bulacağınızı ve kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Activity Monitor Nerede Bulunur ve Açılır?

Mac’teki Activity Monitor, Windows’taki Görev Yöneticisinin eşdeğeridir ve /Applications/Utilities/ klasöründe bulunur. Başlatmanın birkaç yolu vardır ve en basit yöntemlerden biri Spotlight kullanmaktır.

Spotlight’ı kullanarak Command + Spacebar tuşlarına basarak Mac’te Görev Yöneticisine erişebilirsiniz. Buna bastığınızda, Spotlight arama alanı görünecek ve ‘Activity Monitor’ girebilirsiniz. Açıldığında Activity Monitor’ü seçmeniz gerekiyor ve ardından uygulama başlatılacak.

Sanmak Spot ışığı çalışmıyor veya Activity Monitor’ü başka bir şekilde açmak istiyorsunuz. Bu durumda Dock’ta bulunan Finder simgesine tıklayabilir > beliren pencerenin yan menüsünden Uygulamalar’ı seçebilir > Uygulamalar klasöründe Yardımcı Programlar klasörünü seçip açabilirsiniz. Ardından, Activity Monitor simgesine çift tıklamanız ve başlatmanız gerekir.

Bunun Görev Yöneticisini açmanın uzun bir yolu olduğunu düşünüyorsanız, onu Dock’a sabitleyebilirsiniz. Sabitledikten sonra, simgeye tıklayarak Activity Monitor’e erişebilirsiniz. Yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi birini kullanarak Activity Monitor’ü açmanız ve ardından Dock’taki simgesine sağ tıklamanız gerekir. Menüde Seçenekler’i seçin ve Dock’ta Tut’a tıklayın. Bundan sonra, doğrudan Dock’tan erişebilirsiniz.

Etkinlik İzleyiciyi Kullanma

Activity Monitor önemli bir araçtır ve görevlerinizi basitleştirmek için birkaç şekilde kullanabilirsiniz. Burada Activity Monitor ile yapabileceğiniz birkaç şey var.

Sistem parametrelerinin takibi ve izlenmesi

Activity Monitor’ü açtıktan sonra beş sekmeye erişeceksiniz. Bu sekmeler Ağ, Disk, Enerji, Bellek ve CPU sekmesidir. Kullanıcılar, bu görevlerin her birine ilişkin verileri değerlendirerek, hangi işlemlerin Mac’lerinin performansını etkilediğini belirleyebilirler.

CPU sekmesinde, işlemci etkinliğinin süreçleri nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Mac’teki uygulamalar tarafından ne kadar RAM kullanıldığını Bellek bölmesinde görebilirsiniz. Genel enerji kullanımını ve her bir uygulama tarafından ne kadar enerji kullanıldığını görmek istiyorsanız, Enerji sekmesine dokunmanız gerekir. Ağ bölmesinde, en fazla veriyi gönderme ve alma işlemlerini tanımlayabilirsiniz. Her uygulamanın veya işlemin diskinizden okuduğu ve diske yazdığı veri miktarını görmek istiyorsanız Disk sekmesine tıklamanız gerekir.

Bir işlem veya uygulama hakkında ek bilgileri görüntüleme

Activity Monitor’de, Mac’inizdeki tüm işlemler ve uygulamalar hakkında ek bilgileri kontrol edebilirsiniz. İlgilendiğiniz işleme veya uygulamaya tıklayarak > Activity Monitor’ün sol üst köşesindeki “i” düğmesine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz > işlemler veya uygulamalarla ilgili ek bilgileri gösteren bir açılır pencere bulacaksınız.

Activity Monitor, pek çok şey hakkında fikir edinmenize ve sisteminizin en iyi performansını gösterebilmesi için değişiklik yapmanıza olanak tanır. Süreci açmak ve geçmek veya ne kadar bellek veya veri tükettikleri, kullanıcıların herhangi bir sorunu teşhis etmesini ve çözmesini kolaylaştırır.

Activity Monitor’ü kullanarak donmuş uygulamalardan çıkmaya zorlama

Uygulamalar veya programlar donmuşsa ve bunlardan çıkamıyorsanız, bunları kapatmak için Activity Monitor’ü kullanın. Etkinlik İzleyicisi’ni açıp Çıkmaya Zorlamak istediğiniz uygulamalara tıklayarak Görev Yöneticisi’nden bir uygulamadan çıkmaya zorlayabilirsiniz. Ardından, X düğmesine tıklamanız gerekir ve işlemden çıkmak isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere gördüğünüzde, Çık’a tıklayın ve donmuş uygulamaları kapatın. Uygulama hala açıksa, işlemi sonlandırmak için Çıkmaya Zorla’ya tıklamanız gerekir.

Alt çizgi

Mac’inizdeki Görev Yöneticisini bu şekilde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Mac’inizde çalışırken donmuş uygulama ve programların sizi rahatsız etmemesini sağlarken birçok sorunu teşhis etmenize ve çözmenize yardımcı olabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir