Meta Portal Go akıllı ekran incelemesi: Facebook tarafından desteklenen taşınabilir bir ekran

Facebook umutsuzca bir donanım şirketi olmak istiyor ve bir dereceye kadar bu misyonda başarılı görünüyor. Oculus Quest 2 , örneğin mükemmel bir sanal gerçeklik başlığıdır. Ancak, Facebook’un şu anda ana şirketi Meta’nın yaptığı tek donanım bu değil. Meta Portal Go, aile, arkadaşlar ve daha fazlasıyla görüntülü sohbeti kolaylaştıran taşınabilir bir akıllı ekran olarak tasarlanmıştır.

Portal Go, nispeten kolay bir tasarım, kullanımı kolay bir yazılım sunar ve ön kamera için bir kapak ile birlikte gelir. Bu nedenle, Facebook’un sizi her zaman izlemesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Ama kendinize bir Meta Portal Go almalısınız? Veya Google veya Amazon tabanlı bir şey mi arıyorsunuz? Bunu öğrenmek için Meta Portal Go’yu kullanıyorum.

Meta Portal Go tasarımı ve gösterimi

Meta Portal Go, genellikle samimi görünen ve her eve sığması gereken bir tasarım sunar. Cihazın yanları ve arkası kumaşla kaplı, ön tarafında ekranın çevresinde siyah bir çerçeve var. En üstte ses düğmeleri ve mikrofonu sessize almak ve kamerayı kapatmak için bir düğme bulacaksınız. Açılı bir ön kısmı olan bir kama şekline sahiptir – bu nedenle örneğin bir duvarın yanına yerleştirmek kolaydır.

Portal Go’da kamerayı açmanın aslında iki yolu vardır. Üstte düğme var, ayrıca kamera için fiziksel bir kapak var. Gerektiğinde ileri geri kaydırabilirsiniz. İyi çalışıyor ve izlenmekle ilgili tüm endişeleri ortadan kaldırmasa da en azından izlenmediğinizden emin olmanıza yardımcı oluyor .

Portal Go, cihazın altına uyan küçük, disk şeklindeki bir şarj cihazıyla şarj olur. İhtiyaç duyduğunuzda Portal Go’yu şarj cihazına yerleştirmek nispeten kolaydır. Ayrıca manyetik olarak takılmadığı veya takılmadığı için Portal Go’yu kaldırarak kolayca çıkarabilirsiniz. Arkasındaki tutamak sayesinde almak daha da kolaydır. Go’nun arkasında da bir güç düğmesi var, ancak muhtemelen fazla kullanmayacaksınız.

Genel olarak Portal Go’nun tasarımını beğeniyorum. 10 inçlik bir ekrana sahip akıllı bir ekran için geniş uçta. Bu ekran 1280 x 800 çözünürlüğe sahip, bu orada en ayrıntılı olanı değil – ama iyi görünüyor. Bu ekranda ara sıra video izleyebilirsiniz, ancak filmleri TV’de izlediğiniz kadar dikkatli izlemeyeceksiniz, bu yüzden ekranın iyi olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, keşke biraz daha parlak olabilseydi.

Meta Portal Go özellikleri ve yazılımı

İster müzik dinlemek, ister video izlemek, ister görüntülü sohbet yapmak isteyin, Portal Go’daki yazılımda gezinmek oldukça kolaydır. Yazılım genellikle görüntülü sohbeti öne ve ortaya yerleştirir ve favori kişilerinizi her zaman ana ekrana yerleştirmenize olanak tanır. Bu, zaten görüntülü sohbet için Facebook kullananlar için yararlıdır.

Birkaç dakikalık hareketsizlikten sonra Portal Go, ekran koruyucuyu, saati, pil durumunu ve hava durumunu gösteren bir ortam moduna geçer. Fotoğraflarınızın bu modda kullanılmasını seçebilir veya yalnızca farklı doğa görüntüleri arasında dönen varsayılan görüntüleri kullanabilirsiniz. Cihazı uyandırmak için ekrana dokunmanız yeterlidir. Ardından, kişileriniz ve uygulamalarınız arasında geçiş yapabileceksiniz.

Uygulama seçimi korkunç değil, ama şaşırtıcı değil. Zoom, Spotify ve daha fazlası gibi şeylere erişebileceksiniz. Ancak diğerleri, ana ekranda uygulama olarak görünen, yer imlerine eklenmiş web sayfalarıdır. Sınırlı uygulama seçiminden kurtulmanın iyi bir yolu, ancak yerel bir uygulamanın sahip olacağı kadar iyi çalışmıyor. Hızlı erişim için istediğiniz herhangi bir web sitesini sabitleyebilirsiniz, ki bu güzel.

Portal Go, oldukça iyi çalışan yerleşik bir tarayıcıya sahiptir. Web’de sorunsuz gezinebildim. Yerleşik klavye web’de gezinmenin en kolay yolu olmasa da, yine de bu beklenir.

Portal Go birçok Facebook hizmetiyle çalışırken şaşırtıcı bir şekilde hepsiyle çalışmıyor. Sadece Facebook beslemenize göz atamazsınız ve özel bir Instagram uygulaması yoktur. Bu, Facebook tarafından yapılan bir cihaz için biraz garip ve muhtemelen ilk önce sosyal medya için bu cihaza yönelmeyecek olsanız da, yine de ona erişebilmelisiniz.

Uyandırma sözcüğü olarak Hey Portal’ı kullanarak cihazı sesinizle de kontrol edebilirsiniz. İsteklerime çok hızlı yanıt verecek cihazı buldum ve en yetenekli asistan olmasa da yapabilecekleri için iyi çalışıyor. Yine de Alexa’yı destekler, böylece Portal’ın asistanının yapamayacağı her şeyi kontrol etmek için Alexa’yı kullanabilirsiniz.

Meta Portal Go hoparlörler ve kamera

Tabii ki, Portal Go’nun belki de en önemli yönlerinden biri kamera kalitesidir. Portal Go’daki kamera 12 megapiksel kameradır. Bununla birlikte, donanımından daha iyi, yazılımıdır. Çerçevede hareket ettikçe kaydırma ve yakınlaştırma yapabilir, örneğin yemek pişirirken bile önde ve ortada kalmanıza yardımcı olur. Oldukça iyi çalışıyor ve Apple’ın Center Stage özelliğine benzer şekilde çalışıyor . Renkler genellikle nispeten canlıdır, ayrıntılar ise keskindir.

Hoparlörler de sağlam. Nispeten yüksek olabilir ve özellikle daha rahat müzik dinleme için genel olarak nispeten derin bir ses profili sunabilirler. Ancak Apple Music’i desteklemediği için müzik için pek kullanmadım.

Meta Portal Go pili

Meta Portal Go, şarj edilmesi gerekene kadar makul bir süre dayanabilir, ancak kullanmadığınız zamanlarda yine de tabanında tutmak isteyeceksiniz. Gün boyunca alıp yanınızda taşıyabilirsiniz, ancak sürekli kullanımda meyve suyu bitmeden önce iki günden fazla sürmez. Cihazı gece yuvasında tutarsanız, tamamen iyi durumda olmalısınız.

Facebook korkusu

Bu cihaz artık “Facebook Portal Go” yerine “Meta Portal Go” olarak adlandırılıyor. Ama yine de çok fazla bir Facebook ürünü. Bu bazılarını endişelendirebilir ve haklı olarak öyle.

Neyse ki, en azından bu endişelerin bir kısmı Meta tarafından ele alındı . Kamera için fiziksel bir kapak var, yani Facebook’un sizi izlemediğini bilirsiniz. Mikrofonun sesini kapatma düğmesine kısmen güvenmeniz gerekse de, hiç yoktan iyidir.

Sonuçlar

Meta Portal Go, birçok şeyi doğru yapan sağlam bir akıllı ekrandır. Görüntülü sohbet oldukça iyi çalışıyor, yazılımda gezinmek kolay ve cihazın sesi oldukça iyi. Mükemmel değil. Piyasadaki en akıllı cihaz değil ve Alexa ile çalışırken Google veya Apple ekosistemlerindeyseniz şansınız kalmadı. Ancak Alexa kullanıyorsanız ve hayatınızda biraz daha Facebook istiyorsanız, Meta Portal Go sağlam bir seçenektir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir