Mobil Bağlantı Noktası Android Nasıl Kullanılır

İnternete bağlanmak için bir mobil erişim noktası kullanmıyorsanız, önemli güvenlik ve güvenlik özelliklerini kaçırıyorsunuz demektir. Mobil erişim noktaları, hareket halindeyken bağlantıda kalmak için harikadır, ancak evde internete erişmek için de kullanılabilirler. Ev veya ofis konumlarınızdan herhangi birinde internete bağlanmak için bir mobil erişim noktası kullanabilirsiniz. Ancak, bir mobil erişim noktası kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Mobil Bağlantı Noktası Android Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle, akıllı telefonunuzun mobil erişim noktasıyla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Mobil erişim noktasıyla uyumlu olduğundan emin olmak için telefonunuzda doğru SIM kartın olduğundan emin olun.
 • Akıllı telefonunuzun uyumlu olduğundan emin olduktan sonra, yine de bir mobil etkin noktayı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu bilgileri kullanım kılavuzunda veya telefonunuzdaki bir arama motorunu kullanarak bulabilirsiniz.
 • Bir mobil etkin noktayı nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra, tek yapmanız gereken onu internete bağlamak ve gezinmek!

Mobil Bağlantı Noktası Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 • Dışarıdayken çevrimiçi olmak için bir mobil erişim noktası kullanabilirsiniz.
 • Mobil erişim noktaları ayrıca, vahşi doğadayken veya uzak bir yere seyahat ederken telefonunuzun sinyal alımını kaybetmesini önlemenin harika bir yoludur.
 • Evde çocuklarınız varsa, güvenlik nedenleriyle mobil erişim noktasını nasıl kullanacaklarını bilmeleri önemlidir. Diğer cihazlara veya ev ağlarına erişmek isteyebilecek kişilere erişimleri olmadan istedikleri zaman telefonlarını internete bağlayabilir, web’de gezinebilir ve oyun oynayabilirler.
 • Bir akıllı telefonunuz varsa, onu mobil erişim noktası olarak da kullanabilirsiniz. Bu, telefonunuzda interneti kullanmak istediğinizde ancak evde veya işte kablosuz bağlantınız olmadığında harikadır.
 • Mobil erişim noktaları, seyahat ederken ve cep telefonu kapsama alanı dışındayken e-postaları kontrol etmek veya yol tarifi almak için internete bağlanmak istediğinizde de kullanışlıdır.

Tüm Hotspot Verilerinizi Kullandığınızda Ne Olur?

 1. Mobil erişim noktanızla işiniz bittiğinde, internet bağlantısını kesmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Genellikle ‘bağlantıyı kes’ veya ‘devam’ arasında seçim yapabilirsiniz.
 2. ‘Bağlantıyı kes’i seçerseniz, telefonunuzun internet bağlantısı olmayacak ve içinde depolanan tüm veriler kaybolacaktır.
 3. ‘Devam’ı seçerseniz, telefonunuz veri bitene kadar veya siz internet bağlantısını kesmeyi seçene kadar internet bağlantısını kullanmaya devam edecektir.
 4. Kafeler, restoranlar ve oteller gibi halka açık yerlerde bir mobil erişim noktası kullanırken, insanların kendi veri kullanımları için ödeme yapmadan telefonunuzu bir mobil erişim noktası olarak kullanıp kullanamayacaklarını sormaları yaygın bir uygulamadır! Bunun nedeni, bir mobil erişim noktası hizmetine erişim için genellikle aylık bir ücret ödedikleri için kendi veri kullanımlarının ücretlendirilmesini beklememeleridir. Ancak, bu yasa dışıdır ve insanların başını belaya sokabilir!

Mobil Bağlantı Noktamın Verilerinin Bittiğini Nasıl Anlarım?

 1. Mobil erişim noktanızda ne kadar veri kullanıldığını kontrol etmek için Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu’na gidin. Bu, son 24 saat içinde ne kadar veri kullanıldığını göstermeli ve bunların ne kadarının telefonunuzdaki uygulamalar ve oyunlar tarafından kullanıldığına dair bir genel bakış sağlamalıdır. Gösterilen sayılar megabayt (MB) cinsindendir. Ne kadar fazla MB kullanılırsa, verileri kullanmanın maliyeti o kadar artar.
 2. Tüm kullanımlarınızın kırmızı alanda olduğunu görüyorsanız veya cep telefonunuzdan veya operatörünüzden uyarılar alıyorsanız, muhtemelen çok fazla veri kullanıyorsunuzdur!
 3. Ayrıca Ayarlar > Mobil Ağ ve Veri Kullanımı > Mobil Veri Kullanımı bölümüne giderek mobil erişim noktanızda ne kadar veri kaldığını kontrol edebilirsiniz. Bu size 24 saat daha ne kadar internet erişimi kaldığını gösterecektir.

Veri Kullanımı İçin Ücretlendirildiğimi Nasıl Anlarım?

 1. Telefon faturanızda bir ücret görürseniz, bu muhtemelen bir dolaşım ücretidir. Bunun nedeni, kendi ülkeniz dışındayken verileri kullanmış olmanız ve bunun için ücret almış olmanızdır.
 2. Ayrıca Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu’na giderek telefonunuzun veri için ücretlendirilip ücretlendirilmediğini de kontrol edebilirsiniz. Bu, son 24 saat içinde ne kadar veri kullanıldığını göstermeli ve bunların ne kadarının telefonunuzdaki uygulamalar ve oyunlar tarafından kullanıldığına dair bir genel bakış sağlamalıdır. Gösterilen sayılar megabayt (MB) cinsindendir. Ne kadar fazla MB kullanılırsa, verileri kullanmanın maliyeti o kadar artar.
 3. Mobil erişim noktanızda ne kadar veri kullanıldığını kontrol etmek için Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu’na gidin. Bu, son 24 saat içinde ne kadar veri kullanıldığını göstermeli ve bunların ne kadarının telefonunuzdaki uygulamalar ve oyunlar tarafından kullanıldığına dair bir genel bakış sağlamalıdır. Gösterilen sayılar megabayt (MB) cinsindendir. Ne kadar fazla MB kullanılırsa, verileri kullanmanın maliyeti o kadar artar.

Mobil Bağlantı Noktamın Bağlı veya Bağlantısının Kesildiğini Nasıl Anlarım?

 1. Kafeler, restoranlar ve oteller gibi halka açık yerlerde bir mobil erişim noktası kullanırken, insanların kendi verilerini ödemeden telefonunuzu bir mobil erişim noktası olarak kullanıp kullanamayacaklarını sormaları yaygın bir uygulamadır. Bazı kişiler, otellerin interneti kullanmadıkları zamanlarda mobil erişim noktası kullandıkları için ücret aldığını bildirdi. Birisi mobil erişim noktanızı kullanmak isterse kibarca hayır demeli ve onlardan kendi verilerini satın almalarını istemelisiniz.
 2. Halka açık bir yerdeyseniz ve telefonunuz bir mobil erişim noktasına bağlıysa, diğer kişilerin sinyali kendi telefonlarında görmeleri olasıdır. Sinyalinizi görebilirlerse, denemek ve kullanmak için cazip olabilirler. Kibarca onlardan bunu yapmamalarını istemelisiniz, çünkü onlar da veri kullanımlarından tasarruf etmeye çalışıyor olabilirler.
 3. Telefonunuz bağlandığında ve bir mobil erişim noktası olarak kullanıldığında, Whatsapp veya Facebook gibi uygulamalardan, başkalarıyla bağlantı kurarken verilerinizi kullanmalarını isteyip istemediğinizi soran bildirimler alabilirsiniz. Her zaman burada ‘İzin Ver’ yazan seçeneğe tıklamalısınız, çünkü bu, bu uygulamaların verilerinizi yalnızca siz istiyorsanız kullanmasını sağlayacaktır.
 4. Mobil erişim noktasının bağlı veya bağlantısının kesilip kesilmediğini kontrol etmek için Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu’na gidin. Bu, son 24 saat içinde ne kadar veri kullanıldığını göstermeli ve bunların ne kadarının telefonunuzdaki uygulamalar ve oyunlar tarafından kullanıldığına dair bir genel bakış sağlamalıdır. Gösterilen sayılar megabayt (MB) cinsindendir. Ne kadar fazla MB kullanılırsa, verileri kullanmanın maliyeti o kadar artar.

Mobil Bağlantı Noktamın Sahip Olduğum Plandan Daha Fazla Veri Kullandığını Nasıl Anlarım?

 1. Mobil veri veya mobil Wi-Fi hotspot kullanıyorsanız ve telefonunuz hotspot’a bağlıysa, Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu’na giderek kullanımınızı kontrol etmelisiniz. Bu, son 24 saat içinde ne kadar veri kullanıldığını göstermeli ve bunların ne kadarının telefonunuzdaki uygulamalar ve oyunlar tarafından kullanıldığına dair bir genel bakış sağlamalıdır. Gösterilen sayılar megabayt (MB) cinsindendir. Ne kadar fazla MB kullanılırsa, verileri kullanmanın maliyeti o kadar artar.
 2. Belirli bir uygulamanın veya oyunun çok fazla veri kullanıp kullanmadığını kontrol etmek istiyorsanız Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu>Tüm Uygulamalar’a gidin. Bu, telefonunuzda çalışmakta olan tüm uygulamaları ve son kullanım raporunuzdan bu yana en çok veriyi hangilerinin kullandığını gösterir.
 3. Belirli bir uygulamanın veya oyunun çok fazla veri kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için Ayarlar>Veri Kullanımı>Kullanım Raporu>O Uygulama’ya gidin. Bu, telefonunuzda çalışmakta olan tüm uygulamaları ve son kullanım raporunuzdan bu yana en çok veriyi hangilerinin kullandığını gösterir.

Çözüm:

Telefonunuzu bir mobil erişim noktası olarak kullanırken mobil veri ve Wi-Fi erişim noktası kullanımınızı minimumda tutmayı unutmayın. Bu, ihtiyacınız olandan daha fazla veri tüketmemenizi ve mobil erişim noktanızın kullanımının telefonunuzun pilinin kalitesini etkilememesini sağlar.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir