Mobilde Roblox Oyunu Nasıl Yapılır?

Roblox, 24 milyondan fazla kullanıcısıyla gezegendeki en popüler oyun platformlarından biridir. Roblox’un popülaritesi, tamamen mobil cihazlarda oynanabilir olmasından ve hareket halindeyken arkadaşlarınızla oynamanın kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Akıllı telefonunuz varsa artık Roblox oyunlarını her yerde oynayabilirsiniz. İster hareket halinde olun, ister arkadaşlarınızı en son etkinliklerden haberdar etmek isteyin, mobil cihazlarda bir Roblox oyunu her şeyi bilmek için mükemmel bir yoldur. Kabul edelim: Parmaklarınız kaşınmaya başlamadan önce ancak bu kadar çok oyun oynayabilirsiniz. Peki ne bekliyorsun? Mobilde kendi Roblox oyununuzu yapmaya başlayalım.

  1. Oyunu indirin, ücretsiz
  2. Unity 3D’yi indirin ve açın.
  3. Yapmak istediğiniz oyunu oyun kitaplığında açın, ardından Unity’ye aktarın.
  4. Unity’de yeni bir proje oluşturun ve oyununuzun mobil versiyonunu yapmak istiyorsanız platformu mobile ayarlayın. Varsayılan PC’dir ancak oyununuzun mobil cihazlarda çalışabilmesi için bunu değiştirmeniz gerekir.
  5. Unity panelinde Varlıklar sekmesini seçin, ardından pencerenin altındaki “Paketi İçe Aktar” düğmesine basın ve indirdiğiniz Roblox paket dosyanızı orada bulun ve projenize de aktarın (Başka herhangi bir dosya biçimini de kullanabilirsiniz). Daha sonra bu adımda tüm dosyaların başarılı bir şekilde kaydedilmesi için “Kaydet” düğmesine tıklayın veya “Tamam” düğmesine basın (Biraz zaman alacaktır). Başarıyla tamamlandığında, yeni oluşturulan projenizi, oluşturulan tüm varlıklarla birlikte görebilirsiniz.
  6. Hiyerarşi panelinde “Oyun” nesnesini seçin. Ayrıca yeni oluşturduğunuz nesneleri oyununuza eklemek için yeni bir boş oyun nesnesi oluşturabilir ve Unity panelinin üst menü çubuğundan “Bileşen Ekle” düğmesine basabilirsiniz.
  7. Daha sonra oyununuzun mobil ekranda daha iyi görünmesi için bazı ayarları değiştirebilirsiniz (örneğin çözünürlük, kare hızı vb.) (Biraz zaman alacaktır). Bu adım tamamlandığında, yeni projeniz tüm değişiklikleri başarıyla yapılmış olarak mobil cihazlarda çalışmaya hazır olacaktır.
  8. HUD, menüler, düğmeler vb. gibi bazı bileşenleri, bileşen ağacından seçip sahne görünümünüze sürükleyerek veya Denetçi panelinden seçip eklemek istediğiniz Oyun Nesnesine sürükleyerek oyununuza ekleyin veya sadece üzerlerine çift tıklayarak.
  9. Unity panelinin menü çubuğundan “Play Mode” seçeneğini seçin ve oyununuzu tüm değişiklikleri başarıyla yapmış olarak mobil cihazlarda çalıştırmak için “Run” butonuna basın.
  10. Oyununuzu yapmayı bitirdiyseniz, Unity panelindeki “Oluştur” menü düğmesini seçip pencerenin altındaki “Dışa Aktar” düğmesine tıklayarak veya Oluştur > Yapı Ayarları’nı seçerek oyunu standart bir Roblox oyunu olarak dışa aktarabilirsiniz. > Yeni oluşturduğunuz oyununuzu yeni dışa aktarılan oyun dosyanızı orada bulabileceğiniz bir dışa aktarma klasörüne kaydetmek için Unity panelinin menü çubuğundan Çıktı Klasörüne Oluştur seçeneği (Biraz zaman alacaktır). Başarılı bir şekilde bittiğinde, yeni oluşturduğunuz dışa aktarılan oyun dosyanızı, dışa aktarma için seçtiğiniz çıktı klasöründe görebilirsiniz.

Roblox Oyunu Nedir?

Bir Roblox oyunu, hem oyuncular hem de gözlemciler tarafından paylaşılabilen ve beğenilebilen bir sanal dünya oyunudur. Oyuncular, oyun içi programlamayı kullanarak, çok çeşitli farklı yazılım ve donanımları kullanarak kendi oyunlarını oluşturabilirler. Bu oyunlar daha sonra halkın oynamasına açıktır. Roblox’a giriş yaptığınızda, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı oyunla karşılaşacaksınız. Bu oyunlar çevrimiçi ve çevrimdışı oynanabilir ve oturum açmak için çevrimiçi bir oyuna tıklamak veya diğer oyuncularla bir sunucuya katılmak için yerel bir oyuna tıklamak kadar basit olabilir.

Hangi Roblox Oyunlarında Hangi Platformlar Var?

Roblox, platformlar arası bir oyun motorudur, yani hem web’de hem de mobilde indirilip oynanabilir. Oyunları bir platformdan diğerine taşımak da çok kolaydır.

Ağ:

Web, Roblox’un birincil platformudur ve en çok deneyime sahip olduğumuz platformdur. Hepimizin aşina olduğu ve çoğu insanın oynadığı şey bu. Web’in oyuncular için tarayıcı tabanlı bir ortamı vardır; bu, telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere tarayıcıya sahip herhangi bir cihazdan hesabınıza kolayca giriş yapabileceğiniz anlamına gelir!

Android Uygulaması:

Roblox’ta bir Android oyunu yaptıysanız, artık Google Play Store’da yayınlayabilirsiniz! Bu, diğer geliştiriciler tarafından yapılan oyunları indirebileceğiniz ve onları cebinize koyabileceğiniz resmi uygulama mağazamızdır! Oyununuzu yayınlamak istiyorsanız bir hesaba ihtiyacınız olacak ancak bu oyun oynamak için gerekli değil. Oyununuz geliştiricinin hesabı altında yayınlanacak, ancak kendi hesabınızı kullanarak oynayabilir ve indirebilirsiniz.

iOS Uygulaması:

iOS uygulaması, yalnızca Apple cihazlarında mevcut olması dışında Android uygulamasıyla aynıdır.

WebGL Oyunu:

Web tabanlı bir oyun yayınlamak istiyorsanız, bunun için bir seçeneğimiz var! Bu, tüm oyunlarınızı tarayıcınızdan çıkmak zorunda kalmadan oynamanıza izin veren yeni, deneysel bir oyun motorudur! Harika görünen ve mobil cihazlarda bilgisayarlarda olduğu kadar hızlı çalışan oyunlar yapabilirsiniz! Bu motorla çok oyunculu oyunlar bile oluşturabilirsiniz. Oynamak için yeni ve heyecan verici bir şey arıyorsanız harika bir seçenek.

Windows Mağazası Uygulaması:

Bir Windows Mağazası oyunu yayınlamak istiyorsanız, bunun için bir seçeneğimiz var! Roblox oyunlarını yeni mağazalarına getirmek için Microsoft ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Bu, en yeni eklemelerden biridir ve henüz emekleme aşamasındadır ancak Windows 10 bilgisayarınızda oyun oynamak istiyorsanız harika bir seçenek!

VR/AR Uygulaması:

Roblox, oyunları sanal gerçeklik veya AR’de deneyimlemenizi sağlayan bir sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamasına sahiptir. Bu platformlardan herhangi biri için oyunlar oluşturabilir ve ardından bunları VR veya AR uygulamasına yükleyebilirsiniz, böylece diğer insanlar da onları deneyimleyebilir! Bu, oyunlarınızı hayata geçirmenin harika bir yoludur ve başkalarının da aynısını yapacağını umuyoruz!

WebVR Oyunu:

Web tabanlı bir oyun yayınlamak istiyorsanız, bunun için bir seçeneğimiz var! Bu, tüm oyunlarınızı tarayıcınızdan çıkmak zorunda kalmadan oynamanıza izin veren yeni, deneysel bir oyun motorudur! Harika görünen ve mobil cihazlarda bilgisayarlarda olduğu kadar hızlı çalışan oyunlar yapabilirsiniz! Bu motoru daha da iyi hale getirmek için çalışıyoruz, bu yüzden daha fazla güncelleme için bizi izlemeye devam edin!

Çözüm

İşte burada – mobilde bir Roblox oyununun nasıl yapılacağı hakkında bilmeniz gereken her şey. Geliştirme ortamını kurmaktan oyununuzu oluşturmaya kadar süreç, mobil cihazlarda çok benzer. Tek yapmanız gereken bu adımları takip etmek ve kendi Roblox oyununuzu mobil cihazlarda yayınlama yolunda ilerlemiş olacaksınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir