Mors Kodu Dokunmayı Nasıl Öğrenirsiniz

Mors kodu, iletişim ağları üzerinden iletişim kurmak için kullanılan bir yazı sistemidir. Mesajları iletmek için harf ve sayı dizilerini kullanan alfasayısal bir sistemdir. Mors kodu yüzyıllardır kullanılmaktadır ve birçok farklı dilde görülebilir. Bu kılavuz size Mors kodunu kullanarak nasıl kod yazılacağını öğretecektir.

Mors alfabesini tek bir yöntemle öğrenmenin bir yolu var. Çok zaman almıyor ve işe yarıyor! Başkalarının denediğini gördüm, ama fazla çaba göstermediler. Görünüşe göre kod öğrenmekle o kadar hızlı ilgileniyorlar ki, öğrenme süreciyle uğraşmıyorlar. Ancak, bir şeyde uzun süre çalışamazsanız, asla elde edemezsiniz!

İşte yol:

1 – Üstte bir topuzu olan eski moda bir anahtar (“kukla” anahtar) alın; bu, kodunuzun ezberlenmesini kolaylaştıracak ve daha hızlı öğrenmeyi mümkün kılacaktır. Kullanılacak en iyi anahtar türü, anahtarın pirinç/bakır ucuna inen ve ardından anahtarın altından çıkan metal şaftlı anahtardır. Mil, kavraması kolay olacak şekilde en az bir inç uzunluğunda olmalıdır.

2 – Tuşla alıştırma yaparken tuşun ucuna dokunmaktan parmaklarınızı biraz ağrıtmaya çalışın. Yaklaşık iki hafta boyunca günde en az bir veya iki saat ona dokunun ve herhangi bir zorluk yaşamadan koda dokunabileceksiniz.

3 – Bazı eski moda telgraf tuşlarına (dokunmatik tuşlar değil) koda dokunma alıştırması yapın, ancak bu tuşların hiçbirini “normal” sireniniz olarak kullanmayın. Onları öğrenme deneyiminizin hatıraları olarak saklayın!

4 – Vurma yönteminde uzmanlaştıktan sonra normal sireninizi (tuşlu tuşla kullanılan) kullanmaya başlayın. Artık koda girmenin eskisinden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Yöntemi yeterince uyguladınız, böylece çok fazla çaba harcamadan ve parmaklarınızı ağrıtmadan yapabilirsiniz.

5 – Bir sonraki adım, kodu kulaktan kulağa kullanarak alıştırma yapmaktır. Biraz alıştırma ile sadece kodun sesini duyarak harfleri ayırt edebileceksiniz.

6 – Şimdi göndermek istediğiniz bazı mesajları düşünmeye çalışın ve bunları göndermek için anahtarınızı kullanın. Anahtarınızla pratik yaptığınız için ne gönderdiğinizi hatırlamakta zorluk çekmeyeceksiniz.

7- Bir sonraki adım, her mesaj göndermek istediğinizde koda dokunmak yerine hafızadan mesaj göndermeyi denemektir. Bu yöntemle sesli mesajla (önünüzde hiçbir şey olmadan) mesaj göndermede ustalaşmanız uzun sürmez.

8 – Son olarak, sesli posta ile mesaj gönderebildiğinizde, normal sireninizden (tuşlu tuşla kullanılandan) göndermeye başlayın. Bu, önünüzde hiçbir şey olmadan hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

9 – Tuşa basmaktan eliniz ağrıyorsa, bunun yerine başka bir siren kullanmayı deneyin. Kulağa nasıl kod girileceğini öğrendiğin sürece her türlü siren kullanabileceğini göreceksin.

10 – Artık sesli posta ile mesaj gönderebildiğinize göre, bilgisayardan mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmanın en uygun yolu bir modem kullanmaktır. Modem, bilgisayarınızı telefon hattına bağlayan ve telefon hattı üzerinden yüksek hızda bilgi göndermenizi sağlayan küçük bir kutudur.

Mors Kodu Nedir?

Mors kodu, mesajları çok yüksek hızlarda uzun mesafelerde iletme yöntemidir. Bu yöntemin en popüler şekli 1835’te Samuel Morse tarafından icat edildi. Mors kodu, bir kağıt parçası üzerinde noktalar ve tireler yaparak mesaj göndermenin bir yoludur. Bugün Mors koduyla mesaj göndermenin birçok yolu var. Anahtarınızı modem olarak kullanabilir ve başka birinin bilgisayarına mesaj gönderebilir veya bilgisayarınızı kullanarak başka birinin bilgisayarına veya faks makinesine mesaj gönderebilirsiniz.

O nasıl çalışır?

Tuşlu bir telefonunuz varsa, tuş takımında 1’den 9’a kadar olan sayılara bastığınızda telefonunuzun çalacağını bilirsiniz. Bu zil, hattın diğer ucundaki kişiye bir sinyal gibidir. Telefonunuzun çaldığını duyduklarında, tuş takımında kendi numara setlerine basacaklar ve ardından telefonunuzun tekrar çaldığını duyacaklar. Bu nasıl çalışır:

  • Diyelim ki modemi bağlı bir bilgisayarımız var. Bu bilgisayara “Bilgisayar A” diyeceğiz. Modem, tıpkı tuşlu telefonlarımızın yaptığı gibi, Bilgisayar A’nın telefon hattına bağlanır.
  • A bilgisayarı mesajımızı tuşlu telefonumuzdan alacaktır, tıpkı koda dokunarak mesaj gönderirken yaptığımız gibi (yukarıya bakın). Bu mesajı ikili koda dönüştürecektir (0’lar ve 1’lerden oluşur).
  • Bilgisayar A’daki modem bu mesajı telefon hattı üzerinden Bilgisayar B’deki modeme gönderir.
  • Bilgisayar B’deki modem, ikili kodu mors koduna (nokta ve tirelerden oluşan) dönüştürür.
  • Bilgisayar B’deki modem bu mesajı telefon hattı üzerinden tuşlu telefonumuza gönderir.
  • Tuşlu telefonumuzda 1’den 9’a kadar olan sayılara bastığımızda bu, bilgisayarımızda bir tuşa basmak gibidir. Bu, bilgisayarımıza Bilgisayar A’ya bir mesaj göndermek istediğimizi söyler. Daha sonra bilgisayarımız mors kodunu (0’lar ve 1’lerden oluşan) ikili koda çevirecek ve telefon hattı üzerinden Bilgisayar A’nın modemine gönderecektir.
  • Şimdi, Bilgisayar A bu mesajı aldığında, onu tekrar mors koduna çevirecek ve telefon hattı üzerinden tuşlu telefonumuza gönderecektir. Tuşlu telefonumuzda 1’den 9’a kadar tuşlara bastığımızda, bu koda dokunmak gibidir (yukarıya bakın). Bu, bilgisayarımıza Bilgisayar B’ye bir mesaj göndermek istediğimizi söyler. Daha sonra bilgisayarımız mors kodunu (0’lar ve 1’lerden oluşan) ikili koda çevirecek ve telefon hattı üzerinden Bilgisayar B’nin modemine gönderecektir.
  • Şimdi, Bilgisayar B bu mesajı aldığında, onu tekrar mors koduna çevirecek ve telefon hattı üzerinden tuşlu telefonumuza gönderecek. Tuşlu telefonumuzda 1’den 9’a kadar tuşlara bastığımızda bu, bilgisayarımızda bir düğmeye basmak gibidir. Bu, bilgisayarımıza Bilgisayar A’ya bir mesaj göndermek istediğimizi söyler. Daha sonra bilgisayarımız mors kodunu (0’lar ve 1’lerden oluşan) ikili koda çevirecek ve telefon hattı üzerinden Bilgisayar A’nın modemine gönderecektir.
  • İşlem, biriniz dokunmatik telefonunuzu kapatana kadar veya yazıcınız veya tarayıcınız için çok fazla mürekkep kullandığınız için kağıdınız bitene kadar devam eder!
  • İki bilgisayar artık telefon hattıyla birbirine bağlı ve ileri geri mesaj gönderme yeteneğine sahip.

Çözüm

Sadece birkaç basit adımda Mors kodunu öğrenebilir ve başkalarıyla daha verimli ve etkili bir şekilde iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Mors kodu, en eski ve en karmaşık dillerden biridir ve çok çeşitli mesajları iletmek için kullanılabilir. Biraz pratik yaparak kısa sürede Mors alfabesiyle konuşmaya başlayabilirsiniz!

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir