Müşteri Adayı Dağıtımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kurşun dağıtımı nedir? İşletmenizi pazarlamanın en iyi yolları nelerdir? Müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Bunlar bir işe başlarken akla gelen bazı sorular. Bu kadar çok dijital pazarlama seçeneği mevcutken, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bu nedenle birçok işletme sahibi, markalarını potansiyel müşterilere bankayı bozmadan tanıtmak için müşteri adayı dağıtımını seçiyor.

Ama tam olarak ne işe yarıyor kurşun dağıtımı yol açmak?

Kurşun Dağıtımı Nedir?

Müşteri adayı dağıtımı, nitelikli müşteri adaylarını bir satış temsilcisine veya bir müşteri adayına dağıtma işlemidir. Müşteri adayı dağıtımı, pazarlamacıların yüksek amaçlı müşteri adaylarına odaklanmasına ve dönüşmesi muhtemel olmayan müşteri adaylarını iletmesine olanak tanır.

Kurşun Dağıtımı Nasıl Çalışır?

Müşteri adayı dağıtım yazılımı, kullanıcı tercihleri ​​ve demografik bilgiler dahil olmak üzere yeni web sitesi ziyaretçilerinden veri toplar.

Pazarlama ekibiniz bu müşteri adaylarını inceler ve hangilerinin büyük olasılıkla dönüşüm sağlayacağını belirler. Bu müşteri adayları daha sonra satış temsilcilerine veya şirketinizdeki başka bir departmana dağıtılır ve bu departman daha sonra bu müşteri adaylarını takip etmekten sorumludur. Daha sonra satışın kapatılması amacıyla potansiyel müşterilerle iletişime geçilir.

Bir satış kapatıldığında, müşteri adayı dağıtım yazılımı, müşterinin iletişim bilgilerini pazarlama ekibinize gönderir. Bu sayede pazarlama ekibiniz müşteriyi takip edebilir ve satış sonrasında da ilişkiyi sürdürebilir.

Müşteri adayı dağıtımının nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için, olası satış oluşturmadan müşteri adayı dağıtımına kadar tüm süreci anlamalısınız.

1. Kurşun üretimi

Potansiyel müşteri yaratma, potansiyel müşterileri işletmenize çekme sürecidir. Süreç, müşteri adayları oluşturmaya ve bunları satışa dönüştürmeye odaklanır.

Potansiyel müşteri yaratma, potansiyel müşterileri belirlemeyi ve onları alıcı olmaya ikna etmeyi amaçlar.

Olası satışlar çeşitli kaynaklar aracılığıyla oluşturulabilirken, olası satış oluşturma için son derece etkili üç kanal vardır: web trafiği, e-posta pazarlaması ve sosyal medya.

Web trafiği, arama motorlarından ve diğer web sitelerinden web sitenize yönlendirilen ziyaretçi sayısını ifade eder. E-posta pazarlaması, müşterilerinize teklifler veya indirimler içeren e-postalar gönderdiğiniz zamandır. Sosyal medya, sanal topluluklar ve ağlardan oluşan Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi platformları ifade eder.

Bu kanalların üçü de olası satış üretimi için kullanılabilir. Ancak, ne tür bir müşteriyi çekmeye çalıştığınıza bağlı olarak her müşteri adayı için doğru kanalı seçmek önemlidir.

2. Kurşun Yakalama

Misafirler web sitenize kişisel verilerini girdikten sonra, hepsini yakaladığınızdan emin olmak istersiniz. Müşteri adayı yakalama burada devreye girer. Konuklardan bilgilerini istemek için bir müşteri adayı yakalama formu kullanabilirsiniz.

Yapabiliyorsanız, adlarını, e-posta adreslerini ve telefon numaralarını almalısınız. Potansiyel müşteri yakalama formları, potansiyel müşteri oluşturmanın en etkili yollarından biridir.

3. Lider Kalifikasyonu

Potansiyel müşterileri topladıktan sonra, onları filtrelemeniz ve nitelendirmeniz gerekir. Bu, en iyi potansiyel müşterileri ve müşteriye dönüşme olasılığı düşük olanları hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bunu yapmanın en iyi yolu bir müşteri adayı yeterlilik formu kullanmaktır. Potansiyel müşteri yeterlilik formu, potansiyel bir müşteri ve ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir, böylece onları doğru temsilciye veya temsilciye iletebilirsiniz.

Potansiyel müşteri yeterlilik formları, misafirleri bütçeleri, istenen sonuç ve mevcut sıkıntı noktaları gibi ayrıntılar için yönlendirmelidir.

Örneğin, sağlıkla ilgili hizmetler sunan bir web sitesini düşünün. Birisi “10 kilo vermek istiyorum” girerse, bu ipucunu fitness uzmanınıza çabucak iletebilirsiniz. Ancak, “Mümkün olduğunca çabuk 10 kilo vermek istiyorum” diye girerlerse, bu ipucunu beslenme uzmanınıza iletebilirsiniz. Müşteri adayları, yanıt verdikleri iletişim türüne göre nitelenebilir.

4. Kurşun Dağıtımı

Potansiyel müşterileri belirledikten sonra, bunların doğru kişilere yönlendirildiğinden emin olmalısınız. Müşteri adayı dağıtımının devreye girdiği yer burasıdır. Müşteri adayınız vasıfsız bir temsilciye veya temsilciye gönderilirse, onların dönüşmesi pek olası değildir.

Lead dağıtımı, manuel olarak veya otomatik lead dağıtım yazılımı kullanılarak yapılabilir. Aşağıdakiler, işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan üç müşteri adayı dağıtım stratejisidir.

Manuel kurşun dağıtım sistemi

Elle dağıtım sistemi, olası satışları dağıtmanın en basit yoludur. Müşteri adayları bir veritabanına yerleştirilir ve satış temsilcileri bunları ilk gelen ilk hizmet esasına göre seçer.

Otomatik kurşun dağıtım sistemi

Otomatik bir müşteri adayı dağıtım sistemi, kriterlerinizi karşılayan müşteri adaylarını dağıtır.

Örneğin belirli bir eşiğin altındaki müşteri adaylarını satış ekibine iletmeye karar verebilirsiniz. Otomatik bir müşteri adayı dağıtım sistemi kurmanın en iyi yolu, bir karar vermek için gereken bir müşteri adayıyla ilgili tüm bilgileri toplamaktır.

Bu verilere sahip olduğunuzda, kriterlerinizi karşılayan parametreleri ayarlamak için kullanabilirsiniz. Bir pazarlama otomasyon platformunuz varsa, hangi müşteri adaylarının nereye gitmesi gerektiğine karar vermek için belirlenen kriterleri kullanabilirsiniz.

Satış hunisi aracılığıyla her bir olası satışın ilerlemesini izlemek için bir pazarlama otomasyon platformu da kullanabilirsiniz.

Hibrit kurşun dağıtım sistemi

Hibrit bir müşteri adayı dağıtım sistemi, manuel ve otomatik müşteri adayı dağıtımının bir karışımıdır. Hibrit dağıtım stratejisi ile, olası satışlar analiz edilir ve yönlendirme kriterlerine göre satış temsilcilerine gönderilir. Temsilciler daha sonra olası satışları alır ve çalışmaya başlar.

Kurşun Dağıtımının Faydaları Nelerdir?

Bir müşteri adayı dağıtım stratejisi benimsemek, satışları artırmanıza ve işinizi ölçeklendirmenize yardımcı olabilir. İşte nedeni:

  • Yapabilirsiniz daha fazla satış kapatın. Müşteri adayı dağıtımı, pazarlama ekibinizin üstesinden gelemeyeceği müşteri adaylarının peşinden gitmenizi sağlar. Bu, daha fazla satış kapatmanıza ve gelirinizi artırmanıza olanak tanır.
  • İşletmenizi ölçeklendirebilirsiniz. Müşteri adayı dağıtımı, işinizi hızlı bir şekilde ölçeklendirmenize olanak tanır. Satış hunisinin ilk aşamalarındayken olası satışları takip etmenize yardımcı olması için satış görevlileri ve ortaklar tutabilir, bu da size dönüşüm oranlarınızı artırma fırsatı sunar.

Müşteri Adayı Dağıtımını Sizin İçin Çalıştırın

Artık kurşun dağıtımı nedir sorusunun cevabını biliyorsunuz. Bir işiniz varsa ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamanız gerekiyorsa, kurşun dağıtımı en iyi yoldur.

İlk başta şüpheci olsanız bile, müşteri adayı dağıtımının bir işletmeyi pazarlarken ve olası satışları dönüştürürken etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sınırsız bir potansiyel müşteri havuzuna ulaşmak için bu stratejiyi kullanabilirsiniz. Bu basit bir uygulamadır, ancak her türden işletme için çok etkili olabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir