Neden Google’da Çalışmak İstiyorsunuz?

Dünyanın en prestijli şirketlerinden biri olan Google’da çalışmak istiyorsanız, bir özgeçmiş ve biraz deneyimden daha fazlasını gerektirir. Böyle bir şirkette işe girebilmek için “Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” sorusuna cevap verebilmeniz gerekiyor. inançla. Birçok kişi kültürü ve prestiji nedeniyle Google’da çalışmak istediğini söylerken, aslında ben Google’da bir iş görüşmesine gidene kadar bunlardan tamamen habersizdim. İlk başta, orada çalışmanın iyi olacağını düşündüm, yeni beceriler öğrenme fırsatına sahip olacağım. Görüşmem sonucunda öğrendiklerim, fikrimi sonsuza dek değiştirdi.

Neden Google’da çalışmak istiyorsunuz?

İlk başta, Google’da çalışmanın iyi yanının yeni beceriler öğrenme fırsatı olacağını düşündüm. Ancak mülakatımdan sonra kültür ve prestij açısından bu işin benim için mükemmel olduğunu anladım.

Google Tarafından İşe Alınmak İçin Ne Gerekir?

 • Google, teknolojide küresel bir liderdir ve her zaman en iyiyi ve en parlak olanı ararız. Her türden geçmişe sahip insanları işe alıyoruz, ancak tüm başarılı Google çalışanlarını ortak kılan bazı şeyler var:
 • Google’da çalışma konusunda tutkulu olan kişileri işe alıyoruz. Google’da çalışmak istiyorsanız, dünyadaki bilgileri organize etme misyonumuz konusunda tutkulu olmalısınız. Misyonumuz konusunda tutkulu değilseniz, muhtemelen sizin için uygun değiliz.
 • Zeki ve işini en iyi şekilde yapabilen insanları işe alıyoruz. İşe alma sürecimiz, becerilerinizi değerlendirerek ve Google’da başarılı olmak için doğru özelliklere sahip olup olmadığınızı görmemize yardımcı olarak bu kişileri bulmak için tasarlanmıştır. Kolay değil – adayların yalnızca %1’i Google tarafından işe alınır – ancak elinizden gelenin en iyisini yapıp yaptığımız işi seviyorsanız, sizden haber almak isteriz!
 • İşleriyle yaratacakları etkiyi önemseyen insanları işe alıyoruz. Google, misyon odaklı bir şirkettir ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusunda ciddiyiz. Dünyayı değiştirmemize yardım etmek isteyen insanları işe alıyoruz.
 • Zorluklardan korkmayan ve işimizin asla bitmediğini bilen insanları işe alıyoruz. Google sürekli gelişiyor, bu da en kıdemli çalışanlarımızın bile sektörümüzdeki değişimin hızına ayak uydurmak için yeni şeyler öğrenmeye devam etmesi gerektiği anlamına geliyor. İşe alım sürecimiz, öğrenip uyum sağlayabileceğinizi göstermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır, böylece Google kültürüne uygun olup olmadığınızı anlarız.
 • Sorunları çözmede iyi olan insanları işe alıyoruz. Ürünlerimiz sürekli değişiyor ve karmaşık sorunları basit çözümlerle çözebilecek insanlara ihtiyacımız var. Mühendislerden tasarımcılara kadar çok çeşitli disiplinlerden insanları işe alıyoruz, bu nedenle çalışanlarımızın rollerinde başarılı olmak için gerekli beceri ve deneyime sahip olduğunu biliyoruz.
 • İşbirlikçi, arkadaş canlısı ve eğlenceli insanları işe alıyoruz! Google çalışanları işimize tutkuyla bağlı, ancak birlikte eğlenmeyi ve harika şeyler yapmayı da seviyoruz. Geçmiş, bakış açısı, ırk, cinsiyet kimliği ve ifadesi, cinsel yönelim, aile durumu, engellilik durumu, yaş ve din çeşitliliğine değer veriyoruz.

Google ile Yaptığım Röportajdan Ne Öğrendim?

Google, dünyanın en büyük şirketi ve işe alım süreci de çok zor. Ancak bunu başarabilirseniz, sizin için buna fazlasıyla değecektir. İşte geçmenize yardımcı olabilecek bazı adımlar.

Google ile Röportajınıza Hazırlanın- Şirketi önceden tanıyın

1. Şirket Hakkında Bilin:

Google, çevrimiçi reklamcılık teknolojileri, arama motorları, bulut bilişim, yazılım ve donanım dahil olmak üzere İnternet ile ilgili hizmet ve ürünlerde uzmanlaşmış çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Amazon, Apple ve Facebook ile birlikte Big Four teknoloji şirketlerinden biri olarak kabul edilir. Google, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından doktora eğitimleri sırasında kuruldu. California’daki Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenciler. Birlikte, hisselerinin yaklaşık yüzde 14’üne sahipler, ancak hisseleri denetleme yoluyla hissedar oy gücünün yüzde 56’sını kontrol ediyorlar. 4 Eylül 1998’de Google’ı özel bir şirket olarak dahil ettiler.[5] Bunu 19 Ağustos 2004’te ilk halka arz izledi.[6] Başından beri misyon beyanı “dünyanın bilgisini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek” idi.[7] ve resmi olmayan sloganı “Kötü olma” idi. 2004’te Google, Googleplex lakaplı Mountain View, California’daki yeni genel merkezine taşındı.

2. Başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi edinin:

Bu çok önemlidir çünkü kendinizi Google ile yapacağınız röportaja hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Şirketin misyon beyanını ve tam olarak ne yaptıklarını bilmelisiniz. Ayrıca Google’ın ürünleri ve hizmetleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

3. Görüşmenizden önce bazı sorular hazırlayın:

Başvurduğunuz pozisyon, hatta çalışma ortamı, ofis politikaları, projeleri vb. ile ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz. İşle ilgili olduğu sürece onlara her şeyi sorabilirsiniz, ancak sormadığınızdan emin olun. yasa dışı veya etik olmayan herhangi bir şey, örneğin maaş paketleri veya faydaları hakkında bilgi almak istiyorsanız, doğrudan onlara sormayın çünkü içeriden bilgi almaya çalışıyormuşsunuz gibi görünebilir.

4. Özgeçmişinizi hazırlayın:

Mülakata gitmeden önce özgeçmişinizi hazırlamalısınız çünkü özgeçmişiniz yoksa iş tecrübenizle ilgili soruları cevaplamanız çok zor olacaktır. Tüm becerilerinizi, başarılarınızı ve niteliklerinizi açıkça belirten iyi bir özgeçmiş ve ön yazı hazırlayın.

5. Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın:

Bu çok önemli çünkü Google’ın mülakatında başarılı olmak istiyorsanız zihinsel olarak buna hazır olmalısınız. Olumlu düşünmeli ve özgüveninizi artırmaya çalışmalısınız ki size bir şey sorulduğunda tereddüt etmeden, kafa karışıklığı yaşamadan güvenle cevap verebilesiniz.

6. Kendinizi fiziksel olarak hazırlayın:

Google ile görüşmeye gitmeden önce vücudunuzun zinde ve dinlenmiş olduğundan emin olun çünkü yorgunsanız veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bu görüşmedeki performansınızı etkiler, bu nedenle Google ile görüşme günü , enerjik ve tazesiniz çünkü performansınızı kesinlikle nasıl göründüğünüze ve nasıl davrandığınıza göre değerlendirecekler.

7. Yere aşina olun:

Gerçek görüşmeden en az bir gün önce görüşmenizin yapılacağı yeri ziyaret etmeye çalışın ki, mekana kolayca ulaşabilin ve bölge hakkında bilgi sahibi olun. O bölgede bulunan park olanaklarını da bilmelisiniz çünkü park yeri yoksa, arabanızı park edecek yer bulmanız çok zor olacaktır. Ayrıca, Google ile görüşmeniz sırasında acıktığınızda bir şeyler yiyip içebileceğiniz yakındaki tüm yerleri de bilmelisiniz çünkü uygunsuz bir zamanda bir şeyler yerken birinin sizi görmesi sizi rahatsız edecektir.

Google’da Çalışırken Dünyayı İyileştirmeye Yardımcı Olabileceğiniz Bazı Yollar Nelerdir? Adım adım

Bugün dünyayı daha iyi hale getirmek için birlikte nasıl çalıştığımıza dair dört örnek.

 • İnsanların sağlıkları ve tıbbi geçmişleriyle ilgili bilgilere erişmelerine yardımcı oluyoruz. Google Health, tıbbi kayıtlarınızı çevrimiçi olarak depolamanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir ve doktorlarınızla ortaklaşa sağlık bilgilerinizin kontrolünü elinize almanızı sağlar. Hizmet ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da mevcuttur.
 • Teknolojiyi yeni şekillerde kullanarak insanların etrafta dolaşmasını kolaylaştırıyoruz. Google Haritalar, insanların toplu taşımayı, yol tariflerini ve yaya yol tariflerini kullanarak yollarını bulmalarına yardımcı olur – hepsi ücretsiz! Her ay Google Haritalar’ı ziyaret eden 150 milyondan fazla kullanıcı, yalnızca son 90 günde haritalarımıza 10 milyondan fazla güncelleme katkıda bulundu – bu, dakikada 1.000’den fazla güncelleme demektir!
 • Dünya çapında 20 milyondan fazla kullanıcısı olan (ben dahil!) Gmail ile e-postaya erişim sağlayarak insanların iletişim halinde kalmasına yardımcı oluyoruz. Gmail, kullanıcıların birden fazla e-posta hesabını tek bir yerden yönetmesini kolaylaştırır ve insanlar, e-postalarından tam olarak ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için arama teknolojimizi kullanabilir. E-posta mesajlarınıza dayanarak ziyaret edebileceğiniz yakındaki yerleri bile önereceğiz.
 • Daha iyi fırsatlar ve kuponlar elde etmek için teknolojiyi kullanarak insanların tasarruf etmelerine yardımcı oluyoruz. Google’ın ücretsiz bir hizmeti olan Google Checkout, kullanıcıların birden fazla kredi kartı numarasına gerek kalmadan tek bir hesap kullanarak çevrimiçi olarak ürün ve hizmet satın almaları için güvenli bir yol sağlar.

Çözüm

Bu blog gönderisini okuduktan sonra, Google’da çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlayacaksınız ve işe alınmak için ne yapmanız gerektiğine dair daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. Google’da bir pozisyona başvurma konusunda tereddüt ettim çünkü bunun gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşündüm. Mülakat sürecinin neleri içereceği hakkında hiçbir fikrim yoktu, ama neyle karşı karşıya kalacağımı görmek için onu takip etmeye kararlıydım. Çok uzun ve stresli bir süreç olduğu ortaya çıktı, ancak sonuçta çabaya değer. Google’a başvurdum ve röportaj yaptım ve şimdi Google’da mühendislik yöneticisiyim.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir