Netflix’in Eğlence Akışı Dünyasını Kazanmak İçin Verileri Kullanmasının 5 Yolu

Akış devi Netflix, akışlı eğlence listelerine sürekli olarak hükmediyor. Netflix’te izlenecek dizilere bakarsak, gişelerde ve listelerde yüksek hasılat elde ediyorlar. 2021 gerçekten Netflix’in yükseldiği yıl oldu, ama nasıl?

Rakiplerinden farklı olan hiçbir zaman satın alınabilirlik, marka veya arayüz olmadı. Ayrıca piyasaya erken gelmesi de değildi. Ancak asıl sebep, verilerin doğru kullanımında yatmaktadır.

Veri kullanımıyla, deneyimi geliştirmeye katkıda bulunan kaydırmalar, tıklamalar, bölgeler, seçimler vb. gibi bilgileri kastediyoruz. Bu yazıda, verileri doğru şekilde kullanarak Netflix’in liderliği aldığı 5 yoldan bahsedeceğiz. Çoğu zaman, insanlar neden bu kadar çok veri kaydettiğini sorguluyor, bu yüzden burada, bu makalede ortak bir cevap bulacaksınız.

1. Kişiselleştirilmiş Öneriler

Veri çok geniş bir kelime, yani Netflix’e sunacak çok şey var. Tek bir veri parçası izlediğiniz özellikler, listenize ekledikleriniz veya sadece hakkında arama yaptığınız özelliklerdir. Tüm bu seçenekler, Netflix’e kişiselleştirilmiş önerilerde bulunma gücü verir.

Yalnızca türe veya film/TV şovuna dayalı içerik kategorileri göstermez. Bunun yerine izleme geçmişinizi, aramalarınızı, favorilerinizi vb. içerir ve bu bilgileri kullanıma sunar. Bu, kişinin “Aklımı okuyorsun!” demesine neden olur. tek yaptıkları verilerinizi okumaktı.

Bu, kullanıcıyı kaydırma ve arama zahmetinden kurtardığı için en çok arzu edilen özelliktir. Her ne kadar bir hesapta birden fazla kişi yayın yapıyorsa bu özellik bozulur. Bu, önerileri alt üst eder, ancak bu yüzden her şeyden önce ayrı ekranlar vardır.

2. Trend Nedir?

Günlük konuşmalarda en alakalı olmak istersiniz, değil mi? Neyin trend olduğu konusunda güncel olduğunuzda bu olabilir. Netflix, size Trend olan bir öneri sunmak için sosyal medyayı takip eder.

Netflix birçok sosyal aktiviteyi araştırır ve dünyadaki gelişmeleri takip eder. Bu yüzden kendisini trend olan tekrarları zorlamaya hazırlıyor. Örneğin, yakın zamanda Spiderman: No Way Home sinemalarda gösterime girdi. Netflix, lansmanından sadece birkaç hafta önce Spiderman: Far from Home platformunda yayınlamaya başladı.

Bu, seyirciyi deli gibi kükredi ve izlenme oranını yükseltti. En üstte her zaman en iyi trend içeriğine sahip bir “Neler var” çubuğu bulacaksınız. Squid Game’i hala bu kategoride bulmanız bile mümkün.

Bu bölümün amacı, neyin trend olduğu konusundaki bilginizi geliştirmek ve sizi dünyadaki akış hakkında güncel tutmaktır. Trend olduğu için, her şeyden önce kaliteli içerik olduğunu bilirsiniz. The Queen’s Gambit, Stranger Things, Birdbox ve daha fazlası gibi bildiğiniz tüm popüler şovlar bu kategoride viral oldu.

3. Orijinal İçerik Verileri

Netflix’in sadece film izlemek için bir akış hizmeti olmaktan, kendi içeriklerini üretmeye nasıl dönüştüğünü biliyoruz. Netflix Orijinal Prodüksiyon, Squid Game, Money Heist, The Queen’s Gambit, Red Notice, vb. gibi efsanevi özellikleri ve daha fazlasını doğurdu. Peki bu özellikler verileri nasıl birleştirir?

İçerik güçlerini yukarıdan aşağıya analiz ederler. Netflix, favori anlarınızı analiz etmek için duraklatma, oynatma ve geri sarma verilerini bile kullanır. Bu, hayranları tarafından atlanmak yerine sevilen sekanslarla gelecekteki yapımları şekillendirmelerine yardımcı oluyor.

Pazarlama dehası Neil Patel, blogunda Netflix’in analitik kullanımını övdü.Sıradan olmayanlara, Netflix’in metrikleri görüntülemelerle sınırlı görünebilir. Ayrıca House of Cards’ın Netflix’in “müşterilerin bundan keyif alacağına inandığı” için seçildiğine de inanabilirlerdi. Ama bundan çok daha fazlası var. 100 milyon dolarlık program, yalnızca ilgi çekici hikayesi temelinde onaylanmadı. Karar, istatistiklerin önemli bir rol oynadığı görülen bir dizi düşünceye dayanıyordu.”

4. Pazarlama Verileri

Dünyadaki hemen hemen her pazarlamacı, Netflix’in pazarlama stratejisinin müşteri odaklı olduğunu bilir. Trendleri ve kullanıcı tepkilerini gözlemleyerek sosyal sitelerde çok aktif bulunmalarının nedeni budur. Bu veriler, her bir kişi için kullanıcı deneyimini farklı şekilde şekillendirmelerine yardımcı olur.

Örneğin, Netflix ana sayfanızı başka birinin yanında açabilirsiniz ve aynı özelliklerin kullanımda farklı resimleri olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, Red Notice’in kapağına bakıyorsanız, biri Ryan Reynolds’un, diğeri Dwayne Johnson veya Gal Gadot’un vb. bir resmini görebilir.

Netflix, hangisinin daha yüksek tıklama aldığını görmek için resimler üzerinde A/B testi bile yapar. Bunu şovları için test ettiler Gracie ve Frankie ve Bayan Fonda’nın olmadığı resimde daha fazla tıklama olduğunu buldu. Netflix’in veriye dayalı kararları nasıl aldığını ve deneyimi nasıl daha da geliştirdiğini göstermeye gidiyor.

Bu tür A/B testinin işletmeler için harika sonuçlar ürettiği kanıtlanmıştır ve deneyimi sürekli olarak iyileştirmek için kullanılabilir.

5. Paranın Karşılığı

Verilerin doğru kullanımı, şirketin nakit inek departmanının kendisidir. Netflix’in sadece müşteriyi elde tutmadan yılda 1 milyar dolar kâr bildirdiği bu algoritmadır. Veriler ayrıca, bir fiyat artışının ne zaman isteneceğine karar vermelerine de yardımcı oluyor.

Veriler, Netflix’in sürekli olarak harika içerikler ürettiği ve izleyicilerin memnuniyetini kazandığı gerçeğini destekliyor. Tıklama kazandıran verilerden elde edilen kazançlar, deneyimi daha da iyileştirmek için yeniden yatırılır. Hizmetin fiyat etiketine mükemmel bir şekilde uyuyor ve kullanıcılar Netflix’in böyle bir fiyata fazla yayın yaptığını düşünüyor.

Çözüm

İnternet dünyasının geleceği, veri bilimcilerine ve analistlerine daha fazla güvenir ve bunun nedenini görebiliriz. Yakında, veri bilimcileri bir işletmenin pazarlanması ve büyümesi için birincil gereksinim olacak. Netflix gibi şirketler uzun süredir büyük veri alanına bu adımı atmış ve hakimiyet kurmuş durumda.

Netflix sürekli olarak yeni teknolojiler, analizler ve değer odaklı değişim yoluyla kendini geliştirmeye çalışır. 2022’ye büyük bir patlama ile giriyor, yeni hitler, özel ürünler, yeni veri analitiği ve çok daha fazlasını içeriyor.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir