Okul Bilgisayarı İçin Bazı Harika Hackler Nelerdir? Eğlenceli Bilgisayar Hilelerini Keşfedin

Yeterli beceriye sahipseniz, bilgisayarlar büyüleyici ve kullanımı eğlencelidir. Bazı kısayollar ve hack’ler işletim sistemine yerleştirilmiştir. Onları aramaya gitmedikçe onlar hakkında hiçbir şey bilemezsiniz.

Okul bilgisayar laboratuvarınızda yapabileceğiniz bazı basit numaralar var. Bu hack’ler, sizi başka türlü tehlikeli durumlardan kurtarmak için faydalı olacaktır.

Bu hayat hacklerinin birçoğu internette dolaşıyor, ancak çoğu sizin için yararlı değil. Buradaki hileler, bilgisayar kullanımınızı daha basit hale getirmede faydalı olacaktır.

1. Bilgisayarınızdan Uzakta Olduğunuzda Bilgisayarınızı Otomatik Olarak Kilitleme

Önemli bir kişisel proje üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. Daha sonra hızlı bir şekilde bir yere gitmeniz veya bacaklarınızı esnetmek için yürüyüşe çıkmanız gerekir.

Bilgisayarda bıraktığınız işin güvenli olduğundan emin olmanız gerekecektir. Odadan çıkar çıkmaz bilgisayarı kilitlemenin bir yoluna ihtiyacınız olacak.

Bunu yapmak için Dinamik kilit özelliğini kullanabilirsiniz. Bluetooth özellikli telefon ve bilgisayar gereklidir.

 • Öncelikle telefonunuzu Bluetooth ile bilgisayarınızla eşleştirin. Bu, Bluetooth ayarları seçeneği altında yapılabilir.
 • Eşleştirildikten sonra, ayarlarda hesaplara gidin. Hesap bölümünde oturum açın.
 • Dinamik kilidi etkinleştirmek için aşağı kaydırın ve dinamik kilit onay kutusunu işaretleyin.

Bu yapıldıktan sonra, telefon bilgisayarın Bluetooth menzili dışına çıktığında bilgisayarınızı otomatik olarak kilitleyebileceksiniz.

Bu şekilde, telefonunuzla her ayrıldığınızda, bilgisayar kilitlenir ve işiniz güvende olur. Bu özellik yalnızca güncellenmiş bir Windows 10 işletim sisteminde mevcut olabilir.

2. Depolama ve Belleğin Boşaltılması

Bilgisayarların bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri, bellek ve depolama yetenekleridir. Bir noktada, bununla ilgili sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz.

Geçici dosyaların veya kopyaların birikmesi nedeniyle oluşan bir eksiklik olabilir. Windows 10, tüm bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak harika bir depolama yöneticisiyle birlikte gelir.

 • Sistem ayarına gidin ve ardından depolama seçeneklerine erişin. Bir sonraki pencere, PC’nizdeki tüm sürücüleri size gösterecektir. Boş alan kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi istiyorsanız, istediğiniz sürücüye tıklayın.

Tüm bellek tahsisleri sizin için görüntülenecektir. Bu noktada, ihtiyacınız olmayan tüm dosyalardan kurtulabilirsiniz. Bu size daha fazla depolama alanı sağlayacaktır.

 • Yukarıdaki işlemi otomatik olarak yapmak için. Depolama ayarlarına gidin ve Depolama algısını etkinleştirin. Bu, pencerelerin uygulamalardan geçici dosyaları silmesine olanak tanır.

Ayrıca, bir aydan uzun süredir geri dönüşüm kutusunda bulunan verileri de silecektir. Bu, alanı boşaltacak ve bilgisayarınızın performansını artıracaktır.

3. Gece Işığı Özelliğini Ayarlama ve Programlama

Bilgisayar kullanımıyla bağlantılı en büyük endişelerden biri göz problemleridir. Özellikle geceleri bilgisayarı kullanırken gözlerinizde biraz ağrı fark etmiş olabilirsiniz.

Bu, ekranın ürettiği parlak renklerden kaynaklanır. Başlangıçta, mavi ışığı filtrelemek için akı kullanmanız gerekir. Windows güncellemesi, bu değişiklikleri yapmanıza ve hatta bunları zamanlamanıza olanak tanır.

 • Sistem ayarları altında ekrana gidin. ‘Gece lambası’ seçeneği için bir düğme göreceksiniz. Lütfen açın.

Ekranın renk sıcaklığının daha sıcak, daha göz dostu bir tona dönüştüğünü fark edeceksiniz. Gece ışığı ayarlarına gidip bunları kişiselleştirebilirsiniz.

Gece ışığını özel bir saatle programlayabilirsiniz. Ayrıca ayarın renk sıcaklığını da değiştirebilirsiniz. Bu, uzun süre çalıştığınızda gözlerinizi korumaya yardımcı olacaktır.

Karanlık modu da kullanabilirsiniz. Bu, ekranı karanlık moda değiştirir, bu da gözleriniz için çok daha güvenli olacaktır. Tüm Windows 10 uygulamaları karanlık moda uyacaktır.

4. Bir Görevi Yapmak İçin Attığınız Adımları Kaydetme

Bir sorunu çözmek veya başka bir şey yapmak için attığınız adımları kaydetmeniz gerekebilir. Bu, gelecekte sizin için veya ihtiyacı olabilecek başka bir kişi için yararlı olacaktır.

Bu, özellikle birine öğretiyorsanız yardımcı olacaktır. Metinler ve aramalar hantal olabilir. Windows, güncellemelerine harika bir adım kaydedici özelliği ekledi.

 • Cortana’da adım kaydediciyi arayın. Başlatın; küçük bir pencere açılacaktır.
 • ‘Kaydı başlat’ düğmesine tıklayın. Bu andan itibaren attığınız tüm adımlar kaydedilecektir.
 • Bitirdikten sonra dur’u tıklayın. Windows, yaptığınız adımları gösterecektir. Yorum ekleme ve inceleme seçeneği vardır.

5. Yapışkan Notlarda Öngörüler

Bu, hatırlatma seçeneğini geliştirmek için akıllı bir özelliktir.

 • Cortana’da yapışkan notları açın.
 • Menüyü ve ardından notun alt tarafındaki dişli düğmesini tıklayın.
 • Öngörüler seçeneğini etkinleştirin.

Bu, Cortana kullanan zamanı, kişileri ve web sitelerini vurgulayacaktır. Hatırlatma, randevularınıza uymanıza yardımcı olacaktır.

6. Windows’ta Linux Komutunu Kullanma

Bu, Linux hayranları için büyük bir yardımdı. Windows, Bash Shell kullanarak artık kullanıcılarının Linux komutlarını kullanmasına izin verebilir. Bu özellik varsayılan olarak devredışı bırakılmıştır. Önce etkinleştirmeniz gerekir.

 • Windows ayarları altında Güncellemeler ve Güvenlik’e gidin.
 • ‘Geliştiriciler için’ seçeneğini seçin ve etkinleştirin.
 • Şimdi kontrol paneline tıklayın ve ardından programları açın; yeni pencerede programları ve özellikleri seçin.
 • Windows özelliği için açma ve kapama düğmesine tıklayın. Bunu pencerenin sağ üst tarafında bulacaksın.
 • Yeni pencerede, “Linux için Windows alt sistemleri” seçeneğini etkinleştirin.
 • PC’nizi yeniden başlatın.
 • Bash’i arayın. Bu, komut istemi penceresini açacak bir düğme getirecektir.
 • Ubuntu’yu kurmak için pencereye ‘y’ girin. Bundan sonra Bash kabuğunu Linux’ta olduğu gibi kullanabileceksiniz.

7. Ekran Görüntüsü Alma

Ekranınızda belirli bir anı yakalamanız gerekebilir. Android telefonlarda olduğu gibi Windows, monitörün ekran görüntülerini almanıza izin verir.

Tüm ekranın ekran görüntüsünü almak için Windows tuşu + ekran yazdır tuşuna (PrntScrn) basın. Ekranın yalnızca küçük bir bölümünü yakalamak isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, shift ve ‘S’ tuşuyla birlikte Windows tuşuna basın. Bu, ekranı bulanıklaştıracak ve sizin için bir imleç bırakacaktır. Yakalamak istediğiniz ekranın aralığını seçmek için imleci kullanabilirsiniz.

Ayrıca Windows ve yön tuşlarını kullanarak ekranı kolayca yakalayabilirsiniz. Bilmeniz gereken başka önemli klavye kısayolları da var. Bilgisayarda çok daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacaklardır.

8. Diğer Klavye Kısayolları

Klavye kısayolları, çalışırken zamandan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Windows’un keyfini daha fazla çıkarmak için ihtiyacınız olan bazı temel tuş kombinasyonları vardır.

 • Bir kelime belgesini kaydetmek için kullanılan CTRL + S
 • Metni yapıştırmak için kullanılan CTRL + V
 • Word belgelerini yazdırmak için kullanılan CTRL + P
 • Metni kopyalamak için kullanılan CTRL +C
 • Windows Logo Tuşu + V, aynı anda birden çok metin öğesini kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanır. Yapıştırılacak metni seçmeniz için panoyu açacaktır.
 • Bazı önemli işlevlerin listesine erişmek için CTRL +ALT +Delete. Bu, özellikle bir kilitlenme durumunda yardımcı olacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak veya görev yöneticisini çalıştırmak için kullanabilirsiniz.
 • Görev yöneticisine erişmek için CTRL + Shift + ESC.

9. Hesap Makinesi

Hesap makinesini herkes bilir. Çoğu insanın bilmediği şey, hesap makinesinin sahip olduğu yeteneklerdir. Cortana’da hesap makinesini açın ve içine bakın.

Hesap makinesi uygulamasının çok sayıda işlevi vardır. Bu hesap makinesinde hemen hemen her dönüşümü çalıştırabilirsiniz: para birimi, hacim, zaman, hız, ağırlık ve kütle, enerji ve uzunluk.

Hesap makinesi hızlı ve doğru. Dikkat ederseniz, içinde birçok başka işlevsellik keşfedeceksiniz.

10. Hızlı Yardım

Bu, teknik zekası olmayan bir arkadaşınıza veya akrabanıza yardım etmeniz gerektiğinde kullanışlı olacaktır. Uzaktaysa ve ekranını göremiyorsanız birine yardım etmek zordur.

Hızlı yardım, başka birinin bilgisayarına bağlanmanıza, ekranını görmenize ve hatta bazı değişiklikler yapmanız gerektiğinde kontrol etmenize olanak tanır.

Başlatmak için Cortana’da hızlı yardım arayın ve üzerine tıklayın. Başka birinden yardım alabilir veya yardım alabilirsiniz.

Yardımcı olacaksanız, e-posta adreslerini yazmanız gerekir. Bir kod üretecek; diğer kişi kodu alacak ve hızlı yardım penceresine girecektir. Bu, onların ekranına erişmenizi sağlayacak olan şeydir.

Çözüm

Bilgisayarlar, kullanıcının deneyimini geliştirmek için tasarlanmış işlevlerle doludur. Tam olarak hangi işlevlere sahip olduğunuzu bilmek için bilgisayara bakmalısınız.

İyi kullanılırsa, işlevler kullanımınızı daha elverişli ve sağlıklı hale getirecektir. Düzenli güncellemeler almak önemlidir. Bu, sistemlerinizin en yeni ve en iyi özelliklerle çalışmasını sağlayacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir