Önden Çekişli Arabalar Karda İyi mi?

Önden çekişli arabaların karda sürüş için mükemmel araba olması gerekiyordu. Bunun nedeni, arkadan çekişli arabalardan daha hafif ve daha manevra kabiliyetine sahip olmalarıdır. Ancak bu, önden çekişli sürüşlerin her zaman daha iyi olduğu anlamına mı geliyor? Satın almadan önce onlar hakkında bilmeniz gereken bir şey var mı? Burada bu konu ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

önden çekişli arabalar karda iyi mi?

Evet. Ama satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Birincisi, karda önden çekişli ve arkadan çekişli arabalar arasında hiçbir fark yoktur. Lastikleriniz ve kar zincirleriniz iyi olduğu sürece, karda sürüş için neredeyse eşit derecede iyidirler. Ayrıca, arkadan çekişli araçların, üzerlerinde buz veya kar olduğunda, önden çekişli araçlara göre yolda daha iyi idare edebildiğini de bilmeniz gerekir. Ve önden çekişli bir araba alacaksanız, yerden yüksekliği yüksek bir araba aldığınızdan emin olun çünkü buzda veya karda sürerken derin su birikintilerine kaymaya daha yatkındırlar.

Önden Çekiş Nedir?

Önden çekişli bir araç, önden çekiş düzenini kullanan bir araçtır. Bu tip düzende motor ve şanzıman arabanın aynı tarafında bulunur ve her ikisinin de çıkış milleri ön tekerleklere bağlanır. Önden çekişli bir aracın avantajı, tipik olarak daha hafif olmasıdır, bu da daha hızlı gidebileceği ve arkadan çekişli bir arabadan daha iyi yol alabileceği anlamına gelir.

Önden Çekişli Arabaların Avantajları

 1. Arkadan çekişli sürüşler genellikle daha yüksek hızlarda önden çekişli sürüşlere göre ve buzda veya karda sürerken daha kararlıdır. Ağırlık, ön tekerleklerden daha geride ve daha uzakta olduğundan, kayma veya yoldan çıkma eğilimi daha azdır.
 2. Arka tekerlek tahrikleri, derin su birikintilerinden geçebilir, çünkü ağırlıkları ön tekerleklerden daha geride ve daha uzaktadır, bu da sıkışma veya yoldan çıkma olasılıklarını azaltır.
 3. Arkadan çekişli araçlar önden çekişli araçlardan daha iyi dönebilir, çünkü önden çekişli bir otomobilin düşük ağırlık merkeziyle karşılaştırıldığında daha düşük bir ağırlık merkezine sahiptirler, dar virajlarda veya üzerinden geçerken aracınızı döndürmenizi kolaylaştırır takılmadan veya yoldan çıkmadan zorlu yollar. Bu aynı zamanda arka tekerleklerinizin derin su birikintilerine, yumuşak kuma ve çamura sıkışma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.
 4. Arkadan çekişli araçlar, genellikle çok güçlü olmayan önden çekişli ve arkadan çekişli araçlara göre yakıt açısından daha verimlidir. Bunun nedeni, ağırlıklarının ön tekerleklerden daha geride ve daha uzakta olmasıdır, bu da aynı ağırlığa sahip önden çekişli bir arabanın seyahat edeceğinden daha düşük hızlarda seyahat etmelerini sağlar.
 5. Arkadan itişli araçlar, yükü ve römorku arkasında olan bir kamyonun yapacağı gibi arkadan çekişli olsaydı olacağı gibi ön tekerleklerine yüklenen ağırlığın hiçbirine sahip değildir, bu yüzden gitmeleri o kadar olası değildir. arabanızı sıkı bir şekilde döndürmenizi kolaylaştıran düşük ağırlık merkezi nedeniyle bunu yapmaya daha yatkın olacak önden çekişli bir arabanın aksine, arazide veya sadece bu nedenle çamura veya kuma saplanır virajlarda veya engebeli yollarda takılıp kalmadan veya yoldan çıkmadan sürerken.

Önden Çekişli Bir Arabayla Karda Sürüş Deneyimim

 • Bir sürücü olarak karda araba kullanmayı seviyorum. Diğer herkes etrafınızda dolaşırken kar tanelerinin ön camınızda uçuştuğunu hissetmek ve trafikte sıkışıp kalmak size canlı hissettirecek bir şey var. Ancak ilk bir inç kar yağar yağmaz, artık arabayı kolaylıkla kullanamazsınız. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, ilk santim yere düştüğünde kış bitmiş olabilir. İşte o zaman güvenilir önden çekişli arabama uzanıyorum ve yoğun trafikte hızla ilerliyorum.
 • Ama bekle, o arkadan çekişli arabaların nesi var? Karda sürüş konusunda daha iyi değiller mi? Evet ve hayır. Arkadan çekişli sürüşler, önden çekişli sürüşlere göre kaymaya karşı daha dirençlidir çünkü aracın arka ucuna daha az ağırlık itilir. Ayrıca arka tekerlekleri arabanın daha büyük bir bölümüne bağlı olduğu için daha fazla çekişe sahiptirler. Bu ekstra bağlantıyla, kontrolden çıkarsa arka tekerleklerin yoldan çıkması çok zaman alacaktı.
 • Öyleyse önden çekişli sürüşler arkadan çekişli sürüşlere kıyasla nasıldır? Her şey, nerede yaşadığınıza ve kış aylarında sürmek için ne tür yolların mevcut olduğuna bağlıdır. Örneğin, kış aylarında 4 tekerlekten çekişli araçların belirli yollarda sürülmesi için özel izin gerekmediği bir bölgede yaşıyorsanız, arkadan çekişli araba satın almanın gerçekten bir anlamı yoktur.

Önden Çekişli Tahriklerin Dezavantajları

 • Önden çekişli tahrikler genellikle arkadan çekişli tahriklerden daha ağırdır ve bu, yolun ortasında veya arazide bozulup takılmaya daha yatkın oldukları anlamına gelir.
 • Çoğu zaman, önden çekişli arabalar arkadan çekişli arabalardan daha yüksek bir ağırlık merkezine sahip olacaktır çünkü ön tekerleklerinde arka tekerleklerinden daha fazla ağırlık vardır. Bunun nedeni, ağırlığın çoğunun, yükü ve römorku arkasında olan bir kamyon gibi arkadan çekişli olsaydı olacağı gibi arkada değil önde olmasıdır. Bu, önden çekişli bir otomobilin, engebeli bir yolda veya arazide sürerken kaza yapması durumunda, ağırlık merkezinin arkadan çekişli bir otomobilden daha yüksek olması nedeniyle devrilmeye daha yatkın olacağı anlamına gelir. tekerlekten çekiş.
 • Hızlı gitmek istiyorsanız, arabanızın yokuşları hızlı çıkabilmesini istersiniz çünkü bir yokuş yukarı hızlı gidecekseniz o yolda hız limitinden daha hızlı gitmeniz gerekir. Önden çekişli bir araba kullanıyorsanız ve o yolda hız sınırından daha hızlı bir yokuş yukarı çıkmanız gerekiyorsa, büyük olasılıkla önce ön tekerlekleriniz yolun kenarına, ardından arka tekerlekleriniz çıkacaktır. peşinden gidin. Bu, arabanızın kontrolünü kaybedeceğiniz ve çekiş gücü kalmadığı için devrilebileceği veya bir şeye çarpabileceği anlamına gelir.
 • Önden çekişli arabalar virajları ve köşeleri kavramada arkadan çekişli arabalar kadar iyi değildir, çünkü ön tekerleklerinde ağırlık olmaması, dar köşeleri veya virajları dönecek kadar stabil olmadıkları anlamına gelir. kamyon gibi sürülen arka tekerlek, yükü ve römorku arkasında olurdu.
 • Önden çekişli tahrikler, arkadan çekişli tahriklere göre daha fazla yerden yükseklikleri olduğu için karda daha iyi idare edebilir. Ancak bu aynı zamanda ön tekerlekleriniz üzerinde daha az kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir, çünkü bunlar arkadan çekişli olsalar olacakları kadar keskin değildirler.

Çözüm

Önden çekişli arabaların önemli sayıda avantajı vardır, ancak karda sürüş için en iyi seçenek değildir. Sürüş ihtiyaçlarınız için en iyi kararı verebilmeniz için önden çekişli bir araba satın almadan önce artıları ve eksileri bilmek önemlidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir