Otomatik Bir Arabada 1 2 3 Ne Anlama Geliyor? Arabanızın Otomatik Şanzımanını Anlama

Pek çok kişi, otomobillerdeki manuel ve otomatik şanzıman arasındaki benzerliklerden habersizdir. Manuel şanzımanda 1, 2, 3,4 ve 5’ten vites anahtarlarımız olduğu gibi, otomatik şanzımanda da sadece 3 anahtar bulunur ve bu anahtarlar bir durumdan diğerine geçişte yardımcı olur.

Peki Otomatik Arabada 3, 2 ve 1 Ne Anlama Geliyor?

3, normal veya sürüş anlamına gelir, 2 ve 1, şanzımanı otomatik olarak 1 olan birinci viteste veya 2 olan ikinci viteste kalmaya zorlar.

Otomatik Araba İşlemlerinde 3, 2,1 Kullanımı – 1,2 veya 3 Otomatik Vites Kullanmanız Gerektiğinde

Birinci vites (1), dik veya engebeli arazilerde sürüş için mükemmeldir. Otomatik arabalardaki 3,2 ve 1 vites, arabanızın işlevselliğini sınırlayacaktır. Örneğin “1”i seçerseniz, aracın şanzımanı sadece birinci vitesi kullanacaktır. “2” seçeneğini seçerseniz, şanzıman hem birinci hem de ikinci vitesleri kullanacaktır. “D”yi seçerseniz, vites mevcut tüm vitesleri kullanır.

Kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz; 1., 2. veya 3. vitesi ne zaman kullanmalıyım? Örneğin yokuş aşağı inerken yerçekiminin size yardımcı olacağını keşfedeceksiniz. Bu durumda kendinizi aracı yavaşlatmak için daha çok frene basarken bulacaksınız.

“2” konumuna geçerseniz, aracınızın çalışması ikinci vitesle sınırlı olacağından, araç motoru herhangi bir hız artışına direnecektir. 1. viteste olduğu gibi aracınızı itmek için gazınızı kullanmak yerine, 2. viteste motorunuzu çalıştırırken sürtünmeyi kullanacaksınız. 1. viteste çok sık frenleme. 2. ve 3. vitesler yokuş aşağı inmediğinizde daha kullanışlıdır.

D veya D3 dördüncü vitestir ve otoyol sürüşü için kullanışlıdır. Kasabada veya şehirde dolaşırken donanımınızı D veya D3’te kilitlemek isteyebilirsiniz. D vitesi düşük hızda çalışır ve daha yüksek bir devir elde etmenize yardımcı olur ve bu da aracınızın daha iyi tepki vermesine neden olur.

Otomatik Arabaların Manuel Arabalara Göre Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Pek çok insan otomatik arabaları daha rahat veya daha kolay kullanabiliyor. Otomatik bir araba kullanmayı öğrendiğinizde, viteslerinize hala dikkat etmeniz gereken manuel bir arabanın aksine, hızınıza ve arabanızın yoldaki konumuna daha fazla konsantre olacaksınız.

Modern otomatik arabalar en az 4 vitesli ve bazıları 8 vitesli olduğundan, manuel arabalardan daha verimli ve daha güvenilirdirler.

Otomatik şanzımanlar daha az manuel kısıtlayıcıdır. Çoğu yeni sürücü, her zaman direksiyonu iki elinizle tutmanın en iyisi olduğuna inansa da, bu yalnızca otomatik araçlarda mümkün olabilir, vites değiştirmek için elinizi kullandığınız manuel araçlarda mümkün olmayabilir.

Otomatik şanzıman, stop etme risklerini büyük ölçüde azaltacaktır. Kazara durma, beklenmedik bir şekilde meydana geldiğinde utanç verici olabilir. Bu tür durma, otomatik araba kullananlar için çok nadirdir. Otomatik arabaların yoğun trafikte kullanımı çok daha kolaydır. Düz şanzımanlı bir araba kullanırken, çalıştırma, hızlanma, yavaşlama ve durdurma işlemlerine daha fazla iş düşecektir. Manuel araçların sürekli çalıştırılması ve durdurulması, özellikle yoğun trafik alanlarında bir sorun haline geliyor.

Otomatik araçların dezavantajlarından bahsetmeye değer. Örneğin, otomatik sürüş ile direksiyon sınavınızı geçerseniz, ehliyetiniz sadece otomatik araba kullanmanıza izin verir. Bazı insanlar hem otomatik hem de manuel arabaları kapsayacak bir lisans istiyor, bu nedenle bu çok büyük bir sorun olacak.

Otomatik araba kullanmanın bir diğer dezavantajı, ikinci el ve yeni olmasa bile satın almanın daha pahalı olmasıdır. Otomatik şanzımanlı arabaların bakımı, daha karmaşık yapıları ve daha pahalı parçaları nedeniyle daha pahalıdır. Otomobil arabalarının onarımı daha fazla zaman alır, bu da sürücünün uzun vadede bakım yapması için daha fazla zamana neden olur.

Manuel Arabanın Otomatik Arabalara Göre Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik arabalar daha fazla kolaylık ve esneklik sunarken, manuel arabalar, otomatik arabalarda bulunmayan bazı avantajlar sunabilir.

Daha iyi yakıt verimliliği, manuel bir arabanın otomatik bir arabaya göre sahip olduğu bir başka avantajdır. Manuel şanzıman daha az karmaşık bir yapıya sahiptir, daha hafiftirler ve ayrıca otomatik şanzımandan daha fazla vitese sahiptirler. Tüm bunların sonucunda, benzininizle otomatik bir arabadan alacağınızdan daha fazla kilometre katedeceksiniz. Manuel şanzıman, bir sürücüyü yakıt maliyetlerinde %5 ila %15 arasında tasarruf sağlayabilir.

Manuel arabaların bakımı çok daha ucuzdur. Otomatik şanzımana eklenen tüm özelliklerle birlikte, uzun vadede bir otomobili çalıştırmak size çok daha pahalıya mal olabilir. Manuel debriyaj büyük bir sorun haline gelebilse de, manuel araçlar çok daha az bakım maliyeti ve zaman gerektirecektir.

Manuel arabaların, otomatik arabalardan daha az güvenlik kurulumuna sahip olmalarına rağmen çalınma olasılığı daha düşüktür. Artan sayıda otomatik şanzımanın yollara girmesiyle, otomatik bir arabanın manuel arabalardan daha fazla dikkat çekeceği anlamına geliyor, bu nedenle manuel şanzımanın potansiyel hırsızları uzaklaştırmanın bir yolu olma ihtimali yüksek.

Manuel şanzımanlı arabalar daha iyi kontrol sunar. Otomatik arabalar vites değiştirmek ve farklı durumlar için en uygun olanı uygulamak için tasarlanırken, daha yüksek vitese geçmek motor gücünün boşa gitmesine neden olabilir. Manuel şanzımanlar, sürücüye bir araba üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır, çünkü farklı koşullara geldiklerinde yanıt verecek şekilde üretilmiştir. Bir güç artışı eklemek istiyorsanız daha düşük bir vites de kullanabilirsiniz.

Düz şanzımanın bir dezavantajı, öğrenmenin daha zor olabilmesi ve bunun dışında otomatik şanzımana göre öğrenmenin daha uzun zaman almasıdır. Diğer bir ana dezavantaj, tüm vites değişikliklerini manuel olarak yapmanız gerekmesidir. Manuel bir arabayı yoğun bir trafik durumunda kullanmak daha telaşlı olabilir çünkü sürekli durup vitesi manuel olarak çalıştırmanız ve değiştirmeniz gerekir.

Otomatik Vitesinizden Daha Fazlasını Alın

Otomatik araç şanzımanınızı geliştirmek, bundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız önemlidir. Aracınızın otomatik şanzımanlarının durumunu doğruladığınızdan emin olun. Sızan sıvı olmadığından emin olun ve otomatik şanzımana bakım yapın. Arka lastiklerin etrafına takoz takarak otomatik şanzımanınızın bakımını yapabilir, ardından krikolarınızı yerleştirmeden önce aracı bir kriko ile kaldırabilirsiniz.

Bir sürüngen alın ve arabanızın altına gidin ve bir yağ karteri bulun, ardından şanzıman yağ karterinin altına bir tahliye tavası yerleştirin ve ardından fazla sıvıyı boşaltın. Şanzıman tavasının, yağ filtresinin cıvatalarını sökün ve eski contaları kazıyın. Cıvataları tavanın içinden sıkmak için tork anahtarınızı kullanın, ardından cıvataları 12 fitlik bir tavaya yeniden sıkın. Motoru yeniden çalıştırmadan önce şanzımanı doldurun.

Ayrıca sürüş alışkanlıklarınızı değiştirerek otomatik şanzımanınızdan daha fazlasını elde edebilirsiniz. Örneğin, bir yol testi ile başlamalı ve ne yapmanız gerektiğini anlamak için verilerinizi analiz etmelisiniz. İkincisi, araç yüklüyken daha düşük viteslerde kullanmayı öğrenmelisiniz. Yük olmadığında şanzımanı “overdrive” konumuna getirebilirsiniz. Çekerken bile doğru şanzımanı kullandığınızdan emin olun.

Otomatik şanzımanınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız motor performansını korumalısınız. Örneğin radyatörünüzdeki Soğutma Suyu, motor ısındığında kaynamaya başlar ve bu, şanzıman sıvısının radyatörün içinde hızla kaybolmasına neden olabilir. Şanzıman yağı tükendiğinde, şanzıman artık etkili bir şekilde temizlenmez. Debriyajlar aşınabilir ve verimli şanzıman çıkışı elde edemezsiniz. Bu, radyatörü, motoru ve sıvıyı düzenli olarak kontrol etmenizin bir nedenidir.

Lastiklerin doğru şekilde hizalandığından emin olun. Lastiklerin hizalanması, şanzıman teslimatınızı büyük ölçüde belirleyecektir. Tüm bu basit kurallar, otomatik şanzımanınızdan en iyi teslimatı almanızı sağlayacaktır.

En önemlisi, sürüş ve sürücü güvenliği ile ilgili her şeyi size öğreten Zutobi.com’da ehliyet testinizi yapın ve araba kullanmayı öğrenin.

Çözüm

Herhangi birinin otomatik bir araca atlayıp, arabanın kendileri için doğru seçenek olup olmadığını kontrol etmeden onu sürmeye başlaması oldukça kolaydır. Bir arabayı satın almadan önce ve hatta herhangi bir onarım ve bakım çalışması yaptıktan sonra test sürüşü yapmak çok önemlidir. Aracınız yüklüyken ve yüklü değilken uygun vitesi kullanmak, araçtan mükemmel teslimat ve tepki elde etmenize yardımcı olduğu için önemlidir. Otomatik arabalardaki Dişliler 1,2 ve 3’ün en iyi şekilde çalıştıkları çeşitli protokolleri vardır, bunların farkında olmalısınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir