Peygamber Çiçeği Nasıl Yetiştirilir | BBC Bahçıvanlar Dünya Dergisi

Peygamber Çiçeği (Centaurea cyanus) kolayca büyüyen, sert, yıllık bir kır çiçeğidir, hızlı büyür ve yazın çiçek açar, ince, sırım gibi gövdelerde güzel, fırfırlı çiçek yığınları taşır. İngiltere’ye özgü olmasa da, binlerce yıl önce Akdeniz’den tanıtıldı ve ‘vatandaşlığa kabul edildi’ olarak kabul edildi.

Eskiden ekilebilir tarlalarda yaygın bir manzaraydı – aslında ortak adı, bir zamanlar mısır tarlalarında mısır haşhaşı, mısır kadife çiçeği ve mısırgillesi ile birlikte bir ot olarak kabul edildiğinden geldi. Pestisitler sayesinde, artık vahşi doğada nadiren görülüyor, ancak tozlayıcılar arasındaki popülaritesi nedeniyle, vahşi yaşam bahçeleri için kır çiçeği karışımları halinde satılıyor. Peygamber Çiçeği çiçekleri de yenilebilir ve yaprakları salatalara ve diğer yemeklere güzel garnitürler yapar.

Orijinal peygamber çiçeği türü, masmavi çiçekleri için sevilir, ancak artık pembe, kestane rengi ve beyazın yanı sıra mavinin farklı tonlarında geniş bir adlandırılmış çeşit seçeneği var. Peygamberçiçekleri, bitki boyu 30 cm ila 120 cm arasında değişen dik bir alışkanlıktır. Daha uzun çeşitler iyi kesme çiçekler yapar ve peygamberçiçekleri, kesme bahçe yamasına büyümesi kolay bir ektir. Yaz aylarında üç aya kadar çiçek açar ve tek yıllık olan peygamber çiçeği, yaşam döngüsünü bir büyüme mevsiminde tamamlar. Peygamber Çiçeği istilacı olmamasına ve istenmeyen fidelerin kolayca çıkarılmasına rağmen, bitkiler ertesi yıl çiçek açmak için tohumlarını kendi kendine ekebilir.

Peygamber Çiçeği, çocuklar için kendi başlarına veya diğer mısır tarlası yıllıkları ile karıştırılarak kolayca yetiştirilebilir. Tohumları doğrudan toprağa ekin, hafifçe tırmıklayın ve yaklaşık 10 hafta içinde çiçek açmasını bekleyin.

peygamber çiçeği nasıl yetiştirilir

Peygamberçiçeklerini güneşte ve iyi drene edilmiş toprakta büyütün, ilkbaharda doğrudan otsuz toprağa veya saksılara tohum ekin. Ortaya çıkan fideleri inceltin. Bundan sonra, daha fazla çiçeklenmeyi teşvik etmek için ölü başlık dışında çok az bakıma ihtiyaç vardır.


Peygamber Çiçeği nerede yetiştirilir

Bir tencerede büyüyen peygamberçiçekleri

Yıllık çiçekli bir çayır oluşturmak için bir tohum karışımının parçası olarak veya saksılarda, sınırlardaki herhangi bir çıplak noktada bir boşluk doldurucu olarak peygamberçiçekleri yetiştirin. İyi drene edilmiş toprak en iyisidir ve günün en az yarısı için güneş. Peygamber Çiçeği, düşük verimli toprakta en iyisini yapar, bu nedenle gübre veya organik madde eklemeye gerek yoktur.

Buna benzer daha fazla

Saksılardaki peygamberçiçekleri, hacim olarak üçte bir oranında kaba kumla karıştırılmış, genel amaçlı, turba içermeyen saksı kompostuna ihtiyaç duyar. Daha kısa büyüyen çeşitler saksılar için en iyisidir, çünkü daha uzun olanlar desteksiz düşme eğilimindedir. Peygamberçiçeklerinin yaklaşık 10-12 hafta çiçek açtığını unutmayın; bu, birçok yaz çiçekli yatak bitkisi kadar uzun değildir.


Peygamber Çiçeği nasıl ekilir

peygamberçiçekleri dikmek

peygamberçiçekleri dikmek

İdeal olarak, tohumları doğrudan bitkilerin çiçek açacağı yere ekin. Aksi takdirde, tohum tepsilerine ekin ve ilkbaharda ekimden önce 15 cm aralıklarla sertleştirin.


Peygamber Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Daha fazla çiçek oluşmasını teşvik etmek için solmuş çiçek başlarını çıkarın. Çiçeklenme bittiğinde, bitkileri toplayıp kompost haline getirebilir ya da saka kuşları gibi kuşlara yiyecek sağlamak için kendi tohumlarını bırakabilirsiniz.


peygamberçiçekleri nasıl yayılır

Peygamber Çiçeği genellikle kolayca kendi kendine tohum verir, ancak tohumu kurtarmak istiyorsanız solmuş çiçeklerden toplayın. Tohumu bir zarf içinde saklayın ve ilkbahar başından yaz başına kadar, 0,5-1 cm derinlikte, ya matkapla ya da sadece tohumu saçarak ve hafifçe tırmıkla toprakla kaplayarak ekin. Ortaya çıkan fideleri 10-15 cm arayla inceltin. İlkbahar boyunca birkaç ekim yapmak, yaz boyunca çiçeklerin art arda gelmesini sağlayacaktır.

Zemin veya hava koşulları açık havada ekime izin vermiyorsa, ısıtmasız bir serada veya polietilen tünelde modüler tepsilerde veya küçük saksılarda örtü altında ekim yapmak bir alternatiftir.


Zararlılar ve hastalıklar

Peygamber Çiçeği genellikle büyümek için sorunsuzdur.

Peygamber Çiçeği satın alma konusunda tavsiyeler

  • Peygamber Çiçeği tohumları yaygın olarak bulunur: ayrı adlandırılmış çeşitlerde ayrı renkler olarak, renklerin bir karışımında veya bir mısır tarlası yıllık kır çiçeği tohumu karışımının bir parçası olarak
  • Çeşitliliğe bağlı olarak değişebileceğinden, teşhiriniz için doğru çiçek rengini ve yüksekliğini seçtiğinizden emin olun.

peygamber çiçeği nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir