Photoshop’ta Daire Oluşturma

Herkes bir daireyi sever ve bu hiç de şaşırtıcı değil! Tanıması kolay, çizmesi kolay ve neredeyse her şey için mükemmel bir şekil. Ama nasıl yapılacağını biliyor musun? Değilse, kendi dairesel şaheserinizi yaratmanıza yardımcı olacak bazı hızlı ipuçları.

Bir Resim Bir Daire Nasıl Yapılır

Öncelikle, çevrenizin ne kadar geniş olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Daireyi istediğiniz boyutta çizebilirsiniz, ancak genellikle resminizle aynı boyutta bir daire çizmek en kolayıdır.

Ardından, resminizin ne şekilde olacağına karar vermeniz gerekir. İşte bazı yaygın dairesel şekiller:

 • Dairelerinizi kağıt üzerine kurşun kalemle veya renkli kurşun kalemle çizin ve gereksiz çizgileri silin (örneğin, bir kare veya dikdörtgen çiziyorsanız).
 • İlk dairenizi çizmeyi bitirdiğinizde, tüm çizgileri silin ve bittiğinde mükemmel bir daire gibi görünmesi için üstüne yönergeler ekleyin (aşağıya bakın). Yönergeler genellikle bir cetvel veya düz kenar ile çizilir ve neyin en iyi göründüğüne bağlı olarak kalın veya ince olabilir.
 • Üzerlerine başka bir mükemmel daire çizmek için yönergeleri kullanın (1. adımdaki gibi). Mükemmel bir şekilde hizalanmıyorlarsa, onları bir arada tutmak için bant kullanın.
 • Mükemmel görünen bir daire elde ettikten sonra, onu renkli veya kurşun kalem işaretleriyle doldurun.
 • Ardından, resminizin hiçbir bölümünün görünmemesi için son çiziminizden tüm yönergeleri ve tüm çizgileri silin (aşağıya bakın).
 • Son olarak, diğer dairenin içine tam olarak oturduğundan emin olmak için resminizin üstüne yeni bir daire çizin (aşağıya bakın). Mükemmel değilse, yönergeleri silin ve yeni bir kağıda yeniden çizin. Ardından, bu parçayı bir arada tutmak için bant kullanabilir ve orijinal parçanızın içine tam olarak oturana kadar üzerine başka bir daire çizebilirsiniz (aşağıya bakın).
 • Son olarak, sonsuza dek yok olmaları için resminizdeki tüm çizgileri ve yönergeleri silin! Daha sonra silmek zor olacağından resmin üzerinde herhangi bir iz bırakmamaya çalışın!

Photoshop’ta Daire Oluşturma

Aşama 1

Yeni bir belge oluşturun. 300×300 piksellik bir belge oluşturdum, ancak sizinkini istediğiniz boyutta yapabilirsiniz.

Adım 2

Yeni bir katman oluşturun ve katmanı siyahla (#000000) doldurun.

Aşama 3

Eliptik Seçim Çerçevesi Aracını (veya Kement Aracını) seçin ve daire şeklinde bir şekil seçin (aşağıdaki resme bakın). Oluşturması daha hızlı olduğu için bir elips seçtim, ancak Kement Aracını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız kullanın.

4. Adım

Düzenle>Dönüştür>Ölçekle’ye gidin ve kenarlardan birini içe doğru sürükleyerek şeklinizi yeniden boyutlandırın. Şekliniz çok büyükse, sağ üst köşesini aşağı veya sol alt köşesini yukarı doğru sürükleyerek küçültün. Birbirlerini gösteriyorlarsa, çapraz çizgiler boyunca da ölçeklendirebilirsiniz (aşağıdaki resme bakın).

Adım 5

Ctrl+A’yı kullanarak dairenizin tüm katmanlarını seçin ve ardından tüm katmanları tek bir katmanda birleştirmek için Katman> Görünür Birleştir’e gidin.

6. Adım

Görünüm Paletini seçin ve dairenizi kare olarak değiştirin.

7. Adım

Silgi Aracı’nı seçin (veya Photoshop CS4 veya sonraki bir sürümüne sahipseniz Fırça Aracı’nı seçin) ve karenizin beğenmediğiniz herhangi bir bölümünü silin, yalnızca daire olan bölümü bırakın.

Gimp’te Daire Yapmak

 1. Kalem Aracı ile ekranda bir daire oluşturun.
 2. Elips Aracını seçin, ardından ekranınızda bir daire oluşturmak için tıklayın ve sürükleyin.
 3. Dikdörtgen Aracını seçin, ardından ekranınızda bir dikdörtgen oluşturmak için tıklayıp sürükleyin. Dikdörtgen istediğiniz kadar uzun ve istediğiniz kadar geniş olacak, ancak köşeleri yuvarlatılmış olacaktır.
 4. Yuvarlatılmış Dikdörtgen Aracını seçin, ardından ekranınızda yuvarlatılmış bir dikdörtgen oluşturmak için tıklayın ve sürükleyin (veya Elips Aracını tekrar seçin). Dikdörtgeninizin artık köşeleri de yuvarlatılmış olmalıdır!
 5. Kalem Aracını seçin, Ctrl-Shift-P tuşlarına basın ve dikdörtgeninizin köşesinden köşesine düz bir çizgi çizin (yalnızca tek yönde).
 6. Tekrar Ctrl-Shift-P tuşlarına basın, bu sefer dikdörtgeninizin zıt köşelerinden (iki yönde) iki çizgi çizin.
 7. Ctrl-Shift-P’ye bir kez daha basın ve dikdörtgeninizin ortasından karşı tarafa bir çizgi çizin. Çemberiniz şimdi tamamlandı!

Resminizde Çevreleri Kullanın

 • Daireler sanatta çok güçlü bir şekildir. Onlarla birçok farklı şekil oluşturabilir ve dini sembollerden soyut sanata kadar tüm dünyayı temsil etmek için kullanılabilirler.
 • Daireler, resimlerden eskizlere ve hatta fotoğraflara kadar her türlü sanat eserinde kullanılabilir.
 • Çizilmesi kolay çok basit bir şekildirler, ancak etraflarına doku ve gölgeleme eklediğinizde karmaşık görünebilirler.
 • Bir daire çizmek en kolay şey değil, ancak yeterince sık daire çizmeye çalışırsanız sizin için daha kolay olacaktır.
 • İnsanlar çevreleri sever! Tanımaları o kadar kolay ve çizmeleri o kadar basit ki, onları sanat eserinizde kullanmamak için hiçbir neden yok!

Çemberlerin Farklı Türleri ve Kullanımları

Standart Çevreler

Standart daireler basit şekiller oluşturmak için kullanılır ve ayrıca resminizde bir derinlik hissi yaratmak için kullanılır. Basit bir kenarlık için, bir nesnenin ana şekli olarak veya hatta tüm resmin ana şekli olarak kullanılabilirler! Standart daireleriniz oldukça küçük olacaktır, ancak daha ayrıntılı görünmelerini sağlamak için ayrıntılar ve renklerle doldurulabilirler!

Yuvarlak Daireler

Yuvarlak daireler, bir resmin ana şeklini oluşturmak, eserlerinizdeki boşlukları doldurmak ve hatta nesnelerin ana hatlarını oluşturmak dahil olmak üzere birçok farklı amaç için kullanılır! Bunların hepsi çok benzer görünecek; Ayrıntılar ve renklerle doldurulabilen yuvarlak kenarlı ufacık daireler!

Oval Daireler

Oval daireler, bir taslak ve üzerinde biraz ayrıntı gerektiren büyük nesneler oluşturmak için harikadır! Bunlar, yeni bir şekil oluşturmak için birleştirilmiş iki veya üç büyük daire gibi görünecek! Bunlar, özellikle simetrik bir şekil oluşturmak istediğinizde, büyük boşlukları doldurmak için harikadır!

Eliptik Daireler

Eliptik daireler, nesnelerin kaba hatlarını yapmak veya boşlukları doldurmak için kullanılır. Ayrıca, resminizdeki farklı şekillerin ana hatlarını çizmeye yardımcı olmak için de kullanılabilirler! Ayrıntılar ve renkle de doldurulabilirler, ancak oval dairelere çok benzeyeceklerdir.

Bileşik Çemberler

Bileşik daireler, bir nesnenin etrafında kaba bir taslak oluşturmaya veya boşlukları doldurmaya yardımcı olmak için kullanılır! Ayrıntılar ve renklerle doldurulabilirler, ancak oval dairelere çok benzeyeceklerdir.

Dairesel Elipsler

Dairesel eliptik daireler, içinde dairesel bir şekle sahip şekiller oluşturmak için kullanılır! Bu, iki veya daha fazla bölümü varmış gibi görünen, ancak aslında yalnızca bir taneden oluşan bir şekil yaratacaktır! Bunlar da elips dairelere çok benzeyecek; Ayrıntılar ve renklerle doldurulabilen yuvarlak kenarlı ufacık daire!

Dairesel Üçgenler

Dairesel üçgenler, içlerinde üçgen şekli olan şekiller oluşturmak için kullanılır! Bunlar elips dairelerine çok benzeyecek; Ayrıntılar ve renklerle doldurulabilen yuvarlak kenarlı ufacık daireler!

Dairesel Kareler

Dairesel kareler, içinde kare şekli olan şekiller oluşturmak için kullanılır! Bunlar elips dairelerine çok benzeyecek; Ayrıntılar ve renklerle doldurulabilen yuvarlak kenarlı ufacık daireler!

Çözüm

Daire, dünyadaki en temel şekildir, ancak aynı zamanda en güçlülerinden biridir. Birçok kültürde sonsuzluk, uyum ve birliğin sembolü olarak kullanılmıştır. Daireler doğada, matematik ve mimaride bulunur ve binlerce yıldır ilahi olanın sembolü olarak kullanılmıştır. Bu kılavuz size nasıl daire çizileceğini öğretecek ve aynı zamanda resminizde dairelerin nasıl kullanılacağına dair ipuçları sağlayacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir