Robinhood Güvenli Sosyal Güvenlik mi? Bilmen gereken her şey

Paranızı artırmak istiyorsanız yatırım akıllıca bir seçimdir. Ama sonra risk içerir ve işler ters gittiğinde paranızı kaybedebilirsiniz.

Zor kazanılan parayı kaybetme korkusu, çoğu insanın yatırım konusunda şüpheci olmasının nedenidir. Kolayca erişebilecekleri bir yerde tasarruf etmeyi tercih ederler.

Robinhood, hisse senetleri, opsiyonlar ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) üzerinde komisyon olmadan işlem yapmayı teklif eden popüler bir özel finansal hizmetler şirketidir.

Şirket ayrıca kripto para ticareti de sunarak farklı yaş grupları ve gelirlere sahip insanlar için yatırım yapmayı kolaylaştırıyor.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Robinhood Sosyal Güvenlikte Güvenli mi?

Evet, Robinhood güvende. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) altındadır.

SEC, bireylere ve şirketlere karşı hukuk davalarını kovuşturur. Bunlara dolandırıcılık, yanlış bilgi paylaşımı veya içeriden bilgi ticareti yapma vakaları dahildir. Ancak, yatırımınızı zarardan veya aracılarınızın yaptığı işlemlerden korumaz.

Robinhood, Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’nun (FINRA) bir üyesidir. FINRA, kendi kendini düzenleyen bir kuruluştur (SRO). SEC, SRO’ları kontrol eder, ancak hükümetle birlikte değildirler. FINRA üyesi olan broker-bayiler kendi kural ve düzenlemelerine tabidir. Aracıların ve brokerlerin test edilmesini ve lisanslanmasını içerir. Ayrıca, yatırımcıları ürünlerin açık bir şekilde ifşa edilmesinden korur.

Diğer bir koruma, yatırım hesaplarını koruyan, kar amacı gütmeyen bir işbirliği olan Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’dur (SIPC). Bu nedenle, komisyoncu iflas ettiğinde veya mali bir sorunu olduğunda, yatırılan para korunur.

Robinhood Kullanmanın Avantajları

İşlemler için ücret yok:

Bu onları diğer brokerlerin üzerinde bir seviyeye yerleştirir. Ancak, diğer bazı brokerler serbest ticaret sunmaya başladı. Ancak Robinhood, endüstriyi değiştirdiği için övgü alıyor.

Herkes tarafından erişilebilir:

Sıfır komisyonlu işlemlere ek olarak, minimum depozito gerektirmez ve kesirli bir pay verir. Kripto para birimine yatırım yapmak için bir minimumu yoktur. Çok fazla sermaye olmadan tüm hisse senetlerine yatırım yapmayı kolaylaştırır.

Kolay yatırım:

Bir hesap açmak birkaç dakika sürer. Uygulamayı indirmekten ticarete bir saatten kısa sürede geçebilirsiniz. 1.000$’dan az para yatırdığınızda hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Grafikleri ve diğer bilgi parçalarını kolayca anlayabilirsiniz ve bu, ticareti kolaylaştırır.

Uygulama sezgisel:

Bu özellik borsayı takip etmenizi kolaylaştırır. Kolaylaştırılmıştır ve hisse senedi fiyatlarını izlemek için size harika bir kullanıcı deneyimi sunar. Ayrıca, basit işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarruflar yüksek verim sağlar:

Artık yıllık %0,30 getiri (APY) ödeyen bir nakit yönetimi hesabı. Ayrıca, tasarruflara yatırılmayan parayı otomatik olarak transfer eder. Nakit yönetimi hesabı 75.000’den fazla ATM’ye erişim sağlar.

Ücretsiz stok verir:

Yeni üye iseniz size ücretsiz stok verir. Ayrıca, size verdiği hisse senedinin 50 ila 200 dolar arasında bir değere sahip olma ihtimali de var. Yeni kişileri yönlendirdiğinizde ücretsiz hisse alabilirsiniz.

Robinhood Kullanmanın Dezavantajları

Ticaret platformu zayıf:

Uygulama ve web sitesi hisse senedi fiyatlarını geciktirdi. Diğer bazı platformlara kıyasla, kripto para birimi işlemleri için alım ve satım emirleri arasında büyük farklara sahiptir. Sipariş için ödeme uygulamaları, en iyi ticaret fiyatlarını almanızı engelleyebilir. Bazı ticaret türlerini yerleştiremezsiniz.

Müşteri hizmetleri sınırlıdır:

Telefon veya canlı sohbet desteği yok. Bu cesaret kırıcı çünkü platformu kullanan birçok insan genç ve deneyimsiz. Bazen e-postalara zamanında cevap verilmez.

Yetersiz araştırma yetenekleri:

Diğer yatırım platformlarından daha az bilgi sunarlar. Ayrıca, temel araştırma araçları sınırlı özelleştirmeye sahiptir. Örneğin, mum grafikleri için daha az özelleştirmeniz var. Ayrıca, ticaret analiz araçlarına sahip değildir.

Deneyimsiz yatırımcıları çekin:

Bunun nedeni, işlem ücreti ve minimum hesap olmamasıdır. İnsanlar kolayca bir hesap açabilir. Dolayısıyla, bu özellik ve kullanımı kolay özelliği, araştırma ve ticaret eğitiminden kaçınan insanları çekebilir.

Sık ticareti geliştirin:

Uygulama sezgisel olduğundan, portföy performansınızın paylaşılabilir çizelgeleri sizi her gün çok fazla işlem yapmaya teşvik edebilir. Bir takası tamamladığınızda tatlı animasyon bile gösterir. Bu, bazı kişileri daha sık ticaret yapmaya teşvik edebilir.

Robinhood’un Neden Sosyal Güvenlik Numarasına İhtiyacı Var?

Bir Robinhood hesabı oluşturmak harika bir duygu. Ancak sosyal güvenlik numaranızın (SSN) bir şirket tarafından talep edilmesi endişe verici olabilir. SSN, yanlış kişinin eline geçmemesi gereken çok hassas bir numaradır.

Her neyse, Robinhood’un SSN’nize neden ihtiyaç duyduğunun nedenleri burada.

Kayıt tutma amaçları için buna ihtiyaçları var:

SEC, aracı kurumların hesap açan kişilerden kişisel kimlik bilgilerini almasını şart koşuyor. Bilgi adınız, doğum tarihiniz, adresiniz, devlet kimliğiniz, net değeriniz, SSN vb. SSN’nizi sağlamadığınız takdirde aracı kurumun SSN’nizi kaydetmesi yasal olarak gerekli değildir. Ama bunu elde etmek için çaba göstermeleri gerekiyor.

Hesap açmadaki otomasyon nedeniyle, SSN’nizi sağlamadan hesap kurulumunu tamamlayamazsınız. Müşteri hizmetleri zayıf olduğu için bu konuda kendilerine ulaşmakta zorlanacaksınız.

Kara para aklamayı engellemeye yardımcı olur:

ABD Hazine Bakanlığı ve SEC, müşteri tanımlama kuralını uyguladı. Finansal kurumların hesap açmanıza izin vermeden önce SSN’nizi almasını gerektirir. Ayrıca, aracı kurumların yeni bir hesap açarak kişilerin kimliğini doğrulamak için süreçlere sahip olmasını gerektirir.

Ayrıca, kişinin hükümetin şüpheli veya bilinen teröristler listesinde olup olmadığını da kontrol etmelidirler. Kural, terör örgütlerini finanse etmenin birincil yolu olan kara para aklamanın önlenmesine yardımcı olmaktır.

İstemiyorsanız (kayıt tutma açısından) yasal olarak SSN’nizi sağlamanız gerekmez, ancak müşteri kimlik kuralı bunu yasal olarak zorunlu kılar. Bu nedenle, aracı kurumlar yasaları çiğnemelerine ve hükümetten ceza almalarına neden olacağı için bu şartı atlamanıza izin vermeyecektir.

Yatırım uygunluğunu kontrol etmelerine yardımcı olur:

FINRA gibi endüstri kuruluşları, aracı kurumlara bilgilerinizi toplamalarını tavsiye eder. Aracının finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmasını sağlar.

Kuruluşlar, aracı kurumların kişisel bilgilerinizi toplamasını önerir. Risk profilinize uygun olmayan bir yatırımı size önermemek için kişisel bilgilerinizden risk profilinizi çıkarırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm brokerler SSN ister:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm aracı kurumlar, bir hesap açmadan önce sizden SSN’nizi isteyecektir. Hükümet düzenlemelerinin bir sonucudur. Bu nedenle, bilgilerinizi güvende tutmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Robinhood Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Robinhood hesabı açmak için gereksinimleri karşılamanız gerekir:

  • 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız;
  • Geçerli bir Sosyal Güvenlik Numaranızın (SSN) olması gerekir.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasal ikamet adresinizi sağlamanız gerekir. Ancak yurt dışında aktif olarak görev yapan askeri personel için istisnalar olabilir.
  • Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmalı, daimi ikametgah sahibi olmalısınız veya geçerli bir ABD vizesine sahip olmalısınız.

Robinhood İle Asla Yapmamanız Gereken Şeyler

Hisse senetlerini gerçek zamanlı olarak satın almayın

çoğu zaman tam olarak anlamazsın gerçek zamanlı olarak hisse senedi satın aldığınızda fiyat. Gecikme nedeniyle olur Siparişi verdiğiniz zaman ile işlendiği zaman arasında. Bunun yerine limit emri, stop limit emri ve stop loss gibi diğer emir türlerini kullanın.

Yeteri kadar parayı önceden eklemeyi unutmayın

Bazen hemen satın almanız gereken bir hisse senedi görebilirsiniz. Ancak yeterli paranız yoksa, böyle bir fırsatı kaçıracaksınız. Banka hesabınızdan Robinhood uygulamasına aktarılan paranın (Robinhood instant hariç) düşmesi yaklaşık 3 gün sürer. Bu yüzden Robinhood hesabınıza yeterli miktarda para eklemek daha iyidir.

Sabırlı ol

Sabırlı olmak için çalışmazsanız, çok para kaybedersiniz. Piyasa değişkendir, bu nedenle satın almadan veya satmadan önce piyasayı takip edecek kadar sabırlı olmalısınız. Ayrıca, yatırım yapmanız gereken parayı çekmemek için sabırlı olun.

Stoklarınızı her gün takip etmeyin

Özellikle stoğunuzu en az bir yıl elinizde tutmak istediğinizde önemlidir. Bu nedenle, portföyünüzün aylık değerini kontrol etmeniz daha iyi olacaktır. Günlük olarak kontrol ederseniz, normal dalgalanmalar sizi korkutabilir. Korktuğunuz için satabilirsiniz.

Araştırma için ona güvenmeyin:

Robinhood, hisse senetleri hakkında sadece sınırlı bilgi verir. Bu nedenle, araştırmanız için Yahoo hisse senetleri gibi diğer kaynakları kullanın.

Robinhood Nasıl Gelir Sağlar?

Robinhood, yapılan işlemlerden sıfır komisyon alsa da, diğer kaynaklardan gelir elde ediyor. Onlara bir bakalım.

Nakit faiz

Robinhood, boşta nakit olarak ödediğiniz ile şirketin müşterilerin nakit bakiyelerinden kazanabilecekleri arasındaki farktan gelir faizi alır. Diğer brokerler de bu şekilde gelir elde eder.

Piyasa emri akışından ödeme

Bazı aracı kurumlar, müşterinin hisse senedi ve opsiyon emirlerini ticaret yerlerine yönlendiren piyasa yapıcılardan ödeme alarak gelir elde eder.

Hisse senedi kredi programları

Hesabınızdaki hisse başka bir tüccara ödünç verildiğinde gelir elde ederler. Ancak Robinhood, hisselerinizi ödünç vermekten elde ettiği tüm geliri elinde tutar.

Marj faizi

Robinhood Gold’u kullandığınızda ayda 5 dolar ödersiniz. Marj kullansanız da kullanmasanız da bu ücreti ödersiniz.

Çözüm

Yatırımlar için Robinhood’u kullanmak güvenlidir. Ancak akıllıca yatırım yapabilmeniz gerekir. Ayrıca, hissenizi ne zaman alacağınızı veya satacağınızı bilmek için etkili araştırma yapın.

Ancak bir yatırımcı olarak ilerlerken Robinhood’u kullanmanın getirdiği sınırlamalar nedeniyle başka bir komisyoncu kullanmanız gerekecek.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir