Roman Tomates Nasıl Yetiştirilir?

Taze hasat edilmiş evde yetiştirilen domatesler, tam bir tat hissi uyandırır ve aynı zamanda muhteşem bir şekilde renkli görünür. Roma domatesleri, açık havada veya örtü altında, toprakta veya kaplarda yetiştirilebilen çok yönlü bir yaz mahsulüdür. Tüm domatesler gibi, ‘Roma’ da dona karşı hassastır ve bitkiler bir büyüme mevsimi sürer.

Roma domatesleri nelerdir?

Roma domateslerinin küçük, erik veya yumurta şeklinde parlak kırmızı meyveleri vardır ve çoğu domates çeşidinin aksine az sayıda tohuma sahip olacak şekilde özel olarak yetiştirilmiştir; Meyveler mükemmel bir tada sahiptir ve taze yemek için de idealdir. Roma domates bitkileri, 50 cm’lik bir yayılma ile yaklaşık 150 cm boyunda büyür.

Roma domatesi nasıl yetiştirilir?

Ya kışın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar ısıtmalı bir çoğaltıcıya ekilen tohumlardan büyüyün ya da genç, hazır bitkiler satın alın. Daha büyük saksılara nakledin, sonunda büyük ayrı saksılarda, büyüyen torbalarda veya yerde büyüyor. Büyüdükçe bitkileri destekleyin ve bağlayın ve düzenli olarak besleyin ve sulayın.


Roma domatesleri nerede yetiştirilir

Roma domateslerini tam güneşte ve dışarıda korunaklı bir yerde veya bir serada veya çoklu tünelde büyütün. Roma domatesleri uzun boylu olduklarından ancak nispeten küçük bir yayılıma sahip olduklarından, küçük alanlar için iyi bir seçimdir.


Roma domatesi nasıl ekilir

Domates bitkilerinin dikilmesi

Sadece son donlar geçtikten sonra, Mayıs sonu veya Haziran başında dışarıya dikin. Verimli toprağa veya saksı kompostuna ekin ve bitkileri sağlam desteklere bağlayın.


Roma domateslerinin bakımı nasıl yapılır?

Düzenli olarak su verin – çok az su daha az, daha küçük meyve anlamına geldiğinden ve ayrıca besin eksikliklerine yol açtığından, eşit bir su kaynağı önemlidir. Tersine, çok fazla su tadı ‘seyreltir’ ve meyvelerin hızla şişmesine ve bölünmesine neden olur, bu da daha sonra sağlıklı meyvelere yayılan gri küf oluşumuna açık bir davettir. İdeal olarak, sabahları veya akşamları su, doğrudan toprağa dökülen su, yapraklara sıçradığında domates yanıklığı gibi hastalıkların yayılmasına neden olabilir.

Yemleme, ürün miktarı ve kalitesinde çok büyük bir fark yaratır. İlk meyve demetlerinin oluşmaya başladığı andan itibaren belirtilen şekilde uygulanan belirli bir domates gübresi en iyisidir.


Roma domatesleri nasıl budanır

‘Roma’, ‘budama’ gerektirmeyen yarı-belirli veya gür bir domates türüdür. Bitkinin karışık bir gövde kütlesi haline gelmesini önlemek için büyümeyi düzenli olarak destekleyin veya bağlayın.


Roma domatesleri nasıl çoğaltılır.

Roma domates tohumlarının ekilmesi

Roma domates tohumlarının ekilmesi

Şubat ayından Nisan başına kadar sıcakta (18-21°C) iç mekanlara tohum ekin. Fideler çimlendikten sonra, 8 cm’lik ayrı saksılara nakledin ve güneşli bir pencere gibi iyi aydınlatılmış sıcak bir yerde büyütün. Kökler ilk saksıları doldurduktan sonra daha büyük saksılara koyun. Saksıda yetiştirmek için turba içermeyen, çok amaçlı kompost kullanın.


Zararlılar ve hastalıklar

Çiçeği çürümüş domatesler

Çiçeği çürümüş domatesler

Tüm domatesler gibi, ‘Roma’ da bir dizi potansiyel haşere ve hastalık sorununa yatkındır, ancak doğru yetiştirme koşulları çoğu sorunu bir dereceye kadar önleyecektir. ‘Roma VF’ çeşidi, iki yaygın domates hastalığına karşı iyi bir doğal dirence sahip olduğu için en yaygın şekilde satılmaktadır: verticillium solgunluğu ve fusarium solgunluğu.

Yaprak bitleri, beyaz sinek ve kırmızı örümcek akarları, örtü altında oluşma olasılığı en yüksek olan zararlılardır. Düzenli olarak kontrol edin ve haşereler yayılmadan önce harekete geçin: salgıladıkları yapışkan bal özü veya çarpık yapraklar genellikle bir sorunun ilk belirtileridir. Biyolojik kontroller örtü altında iyi çalışır ve çevre dostudur. Eş dikim ile saldırıları önlemeye yardımcı olun: Zararlıları caydırmak için güçlü kokulu kadife çiçeği veya fesleğen ve faydalı yırtıcıları çekmek için nektar açısından zengin çiçekler.

Geç yanıklık, yağışlı, ılıman yazlarda yaygın olan bir mantar hastalığıdır: yapraklarda ve gövdelerde siyah benekler görülür, meyvelerin rengi bozulur ve bitki sonunda çöküp ölmeden önce hızla çürür. Dış mekan bitkileri yanıklığa karşı özellikle savunmasızdır, ancak iç mekan bitkileri de etkilenebilir. Enfekte olmuş yaprak ve meyveleri atmak için hemen harekete geçin – sporlar hayatta kalabileceğinden kompost yapmayın.

Buna benzer daha fazla

Bir serada Roma domatesi yetiştirirken ideal maksimum sıcaklık 25°C’dir. Çok fazla güneş ve ısı, güneş yanığı ve yeşil sırt, yaprak kıvrılması, kavrulma ve zayıf meyve tutumu gibi meyve bozukluklarına neden olabilir. Gölgeleme yapın (badana tipi veya ağ), iyi havalandırın ve nemi artırmak için yollara – bitkilere değil – su püskürtün. Hastalıklar nemli, nemli havada gelişirken soğuk havalarda da havalandırın. Bir enfeksiyon kaynağı haline gelmeden önce ölü bitki materyalini derhal çıkarın.

Meyvenin altındaki kahverengi lekeler, büyük olasılıkla, genellikle bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri alması için toprak koşullarının çok kuru olması nedeniyle kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan çiçek uç çürüklüğüdür.


Roma domatesi satın almayla ilgili tavsiyeler

Kendi Roma domateslerinizi sıfırdan yetiştirmek için tohum satın alın veya ilkbaharın ortasından sonuna kadar hazır bitkiler satın alın. Bitki satın almak çok daha pahalıdır, ancak yalnızca bir veya iki bitki istiyorsanız veya onları tohumdan yetiştirmek için sıcak ve güneşli bir iç mekana sahip değilseniz iyi bir seçenektir.

Her zaman saygın bir tedarikçiden tohum satın alın ve satın almadan önce bitkilerde hasar veya hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Roma domatesi nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir