Samsung, akıllı telefonlar için yeni 200MP kamera sensörünü tanıttı

Samsung’un Isocell HP3 görüntü sensörü, önceki modele kıyasla daha küçük pikseller ve daha yüksek otomatik odaklama sunar.

Perşembe günü Samsung, akıllı telefonlardaki kameralar için en yeni 200MP görüntü sensörünü tanıttı.

Isocell HP3 , geçen yıl tanıtılan ilk 200MP görüntü sensörü Isocell HP1 için kullandığı 0,64 mikrometre boyutundaki piksellerden %12 daha küçük olan 200 milyon 0,56 mikrometre boyutunda piksel __ paketliyor.

Güney Koreli teknoloji devi, Samsung’un en son ürününün bu azaltılmış piksel boyutunun, genel kamera modülünün boyutunun önceki modele kıyasla %20’ye kadar daha küçük olmasına izin verdiğini söyledi.

Isocell HP3 ayrıca şirketin otomatik odaklama için dört fazlı algılama teknolojisiyle birlikte gelir. Samsung, sensörün 200 milyon pikselinin tamamının sol ve sağ, üst ve alt arasındaki faz farklarını kullandığını söyledi.

Şirket, bunun daha hızlı ve daha doğru odaklanmaya ve yakalanan görüntünün tüm alanı için net bir çözünürlüğe izin verdiğini söyledi.

Bu arada Isocell HP3, 30 fps 8K ve 120 fps 4K çözünürlüklerde video kaydını da destekler. Güney Koreli teknoloji devi, 8K videoların bir fotoğrafla aynı görüş alanında çekilebileceğini söyledi.

Şirket, kademeli yüksek dinamik aralık adı verilen bir özelliğin, görüntüyü daha net hale getirmek için hem karanlık hem de parlak alanlarda yüksek kontrastlı bir fotoğraf çekildiğinde üç kareyi sentezlediğini söyledi.

Samsung, Isocell HP3’ün artık karanlıkta çekilen görüntüler için yalnızca düşük ISO ve yüksek ISO görüntülerini sentezlediğini, aynı zamanda görüntüyü daha da ayrıntılı hale getirmek için orta ISO görüntüsü eklediğini iddia etti.

Görüntü sensörü ayrıca 14 bit’i destekler ve karanlıkta çekilen fotoğraflar için ışığı daha iyi emmek için 16 piksele kadar piksel gruplama sunar.

Samsung, Isocell HP3’ün bu yıl seri üretime geçeceğini söyledi. Hangi akıllı telefon modellerinin yeni sensör tarafından destekleneceğinden bahsetmedi.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir