Samsung M8 Smart Monitör İncelemesi

Samsung M8 Smart Monitor, çoğunun hile olduğu gerçeğini gölgede bırakacak çok sayıda özelliğiyle gözlerinizi kamaştıran ürünlerden biri. Ancak hile bir yana, iki büyük, pahalı ekran için alana, paraya veya arzusuna sahip olmayan insanlar için şık bir 32 inç 4K monitör-slash-akıllı TV. Pek çok insan monitörlerini zaten TV olarak kullanıyor ve yine de büyük bir 4K HDR ekran satın alıyorsanız, neden çift görev yapmıyorsunuz ?

M8, DisplayPort ve 65W şarjlı bir USB-C bağlantı noktasına sahiptir, böylece bir dizüstü bilgisayarı tek bir kabloyla bağlayabilir ve işinizi halletmek için o muazzam ekranı kullanabilirsiniz. Yerleşik Tizen Smart TV arayüzünde Apple TV Plus, HBO Max, Amazon Prime, Netflix ve diğerlerinden TV şovlarını ve filmlerini yayınlayabilirsiniz. Şarj edilebilir kumandası vardır. Bluetooth ve AirPlay’e sahiptir (Google Cast olmasa da). Hoparlörleri ve mikrofonu, web kamerası ve hatta SmartThings hub’ı vardır. Bir Google Duo görüntülü araması yapabilir, Microsoft Office belgelerini bilgisayar olmadan düzenleyebilir veya Samsung telefonunuzu DeX ile bilgisayar olarak kullanabilirsiniz. Yakında Xbox oyunlarını Xbox olmadan da oynayabileceksiniz .

M8, yapmaya çalıştığı her şeyde harika değil ve yalnızca gerçekten hem monitör hem de TV olarak kullanmayı planlıyorsanız mantıklı geliyor. Sadece birini veya diğerini istiyorsanız, para için daha iyi seçenekler var. Ancak (birçok) diğer özelliğin her ikisine birden ve belki bir veya ikisine ihtiyacınız varsa, düşük profilli, neşeli tasarım ve mutfak lavabosu yaklaşımı M8’e benzersiz bir çekicilik kazandırır .

M8, her birini ayrı ayrı satın almanın maliyetinden daha ucuza iyi bir monitör ve iyi bir TV, ancak bunun dışında işler karışmaya başlıyor. Yerleşik stand çok ayarlanabilir değildir ve daha iyi bir tane ile değiştiremezsiniz. Ayrılabilir web kamerası akıllı bir tasarıma sahip ancak vasat bir görüntü kalitesine sahip ve Tizen arayüzü gezinmek için kafa karıştırıcı. Microsoft 365 gibi web uygulamalarını yüklemek için kullandığı tarayıcı çok yavaş ve Google Dokümanlar ve Gmail ile uyumlu değil. Mevcut durumunda, kendisine bağlı bir makine olmadan basit bir iş yükünü bile halletmeye hazır değil. Bir sonraki yinelemede Samsung’un bu şeyleri geliştirdiğini görmek isterim.

Bir an için uzaklaştıralım. Samsung M8, monitör standında ve ön çerçevesinde görünen yeşil, pembe, beyaz veya mavi olmak üzere dört eğlenceli renkte gelir (tüm modellerde beyaz bir arka kasa vardır). İncedir, göze hoş gelir ve kesinlikle Apple’ın en yeni iMac tasarımına biraz ilham borçludur .

M8, ince çerçevelerle çevrili geniş 32 inç 4K ekranıyla iyi bir ilk izlenim bırakıyor. Küçük bir masaya hükmedecek kadar büyük. Benim gibi monitörünüzden yalnızca birkaç metre uzakta duruyorsanız (veya oturuyorsanız), bu kadar çok ekran alanına uyum sağlamak biraz zaman alabilir.

VA LCD panel, önce monitör, ikincisi TV olan bir şey için makul bir uzlaşmadır. Mükemmel kontrast ve ayrıntıyla parlak ve canlıdır. Google Dokümanlar’ın tamamen beyaz arka planı gri yerine beyaz görünüyordu. MacOS Monterey’i karanlık modda kullandığımda, bir OLED panelinin mükemmel siyahı olmasa da siyahlar, en azından önden bakıldığında soluk değildi. Samsung, M8’in sRGB renk gamının yüzde 99’unu kapsadığını iddia ediyor (aslında bir SpyderX Pro renk ölçer ile yüzde 100 ölçtüm), bu da ekran fabrikada kalibre edilmemiş olsa da içerik oluşturucular için faydalı.

400 nit en yüksek parlaklıkta (406 ölçtüm), M8 bir monitörden yeterince parlak, ancak pencerelerden ve tavan ışıklarından parlamayı aldı ve hatta ofisteki beyaz masayı bile yansıttı. Ayrıca HDR modunda 400 nit’te zirve yapıyor (HDR10 Plus’ı destekliyor), yerel karartmadan yoksun ve yenileme hızı 60Hz’de çıkıyor – monitör ilk sütununda daha fazla çetele.

VA panelli diğer TV’ler ve monitörler gibi, M8’in ekranı da bir açıdan bakıldığında kararıyor. Beklediğim buydu, ancak kanepede (veya yatakta veya futonda – bu 32 inçlik ekran gerçekten de nispeten dar olan insanları hedef alıyor gibi görünüyorlar) çeyrek).

M8’in bağlantı noktaları, standının bağlandığı yerin altında, arka taraftadır. Orada iki adet USB-C bağlantı noktası bulacaksınız. Biri USB-C 3.1 Gen 2’dir ve 65W şarjla DP 1.4 video ve veri geçişini işleyebilir. Diğeri, USB 2.0 veri hızları ve 15W’a kadar güç dağıtımı ile aşağı akıştır ve uzaktan kumandayı veya telefonu şarj etmek veya giriş cihazları gibi düşük bant genişliğine sahip çevre birimlerini bağlamak için mükemmeldir. Bir klavyeyi veya harici bir web kamerasını bağlarken sorun yaşamadım. Bir USB-C SSD takmak da işe yaradı (inanılmaz derecede yavaş – 13 GB’lık bir dosyayı aktarmak altı dakika sürdü), ancak önce geçmeli web kamerasını çıkardıysam. Ayrıca bir mikro HDMI 2.0 bağlantı noktası (bir mikro HDMI – HDMI kablosu dahildir) ve güç için bir DC varil girişi vardır. Bunun yerine tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktasına sahip olmak harika olurdu,

Şimdi biraz da TV olarak M8’den bahsedelim. Tizen, aklınıza gelebilecek hemen hemen her akış uygulamasını destekler ve birlikte verilen uzaktan kumandayla bunlara erişim kolaydır. Samsung’un TV’leri gibi, M8 de HDR 10 Plus’ı destekliyor ancak Dolby Vision HDR’yi desteklemiyor. Yukarıda bahsedildiği gibi, AirPlay 1.0’ı da destekleyerek iOS ve macOS cihazlarından kablosuz olarak içerik ışınlamanıza veya ekranınızı yansıtmanıza olanak tanır. M8, Windows bilgisayarlar ve Samsung telefonlar veya tabletler için benzer kablosuz ekran yansıtma işlevi sunar, ancak Google Cast’i içermez.

İki yerleşik hoparlörü bir çırpıda iyi çalışıyor. Ayrıca, biraz ses gecikmesi sorununuz yoksa Samsung’un Wi-Fi özellikli ses çubuklarından birini bağlayabilir veya bir Bluetooth hoparlör veya kulaklık eşleştirebilirsiniz. Sesi HDMI üzerinden bir ses çubuğuna veya alıcıya aktarabilirsiniz – M8, HDMI-CEC’yi destekler, böylece harici cihazı kontrol etmek için uzaktan kumandasını kullanabilirsiniz – ancak ses meraklıları M8’in gerçekten hedef kitlesi değildir. Bu karmaşık ses durumu, bir kulaklık jakı ile basitleştirilebilirdi. Sadece söylüyorum.

M8’in önemli satış noktalarından biri, ek web kamerasının bilgisayar olmadan Google Duo aramaları (ve bir nedenden dolayı yalnızca Duo aramaları) yapmak için kullanılabilmesidir. Duo’yu M8’de kullanmak, özellikle yüz izleme özelliğine sahip olduğundan ve yüzünüzü otomatik olarak yakınlaştırabildiğinden (bu web kamerası özellikleri, M8 bir bilgisayara garip bir şekilde bağlıyken çalışmaz), dev bir akıllı ekran kullanıyormuş gibi hissettiriyor.

Bir arama yapmak yeterince kolaydı, ancak bahsettiğim gibi, web kamerasının kalitesi arzulanan çok şey bırakıyor. İzleme özellikleri, iPad ve Google Nest Hub Max’teki benzer tekniklerden daha gecikmeli ve gergin olmakla kalmıyor, aynı zamanda video da oldukça kötü görünüyor. Samsung, saniyede 30 kare hızında 1920 x 1080 çekim sunduğunu iddia ediyor, ancak görüntülü aramalarda, parlak bir şekilde aydınlatılmış ofis alanımızda bile her zaman biraz fazla karanlık ve bulanık görünüyordum. Editörüm Nathan Edwards bir video görüşmesi sırasında “M8’in kamerasının belirgin şekilde daha düşük çözünürlüklü olduğunu ve MacBook Pro’nun yerleşik kamerasından çok daha keskin bir kare hızına sahip olduğunu” belirtti. İkili görüşmemiz sırasında, M8’in dahili mikrofonu aracılığıyla konuşurken sesimin boğuk ve mesafeli çıktığını fark etti.

Web kamerası, monitörün arkasındaki bir dizi pogo pimine manyetik olarak takılır, bu da ayarlanabilirlik pahasına kablo karmaşasını azaltır. Hem web kamerası hem de monitör standı sınırlı bir ileri ve geri hareket aralığına sahiptir: monitörü ayakta masamda kullandığımda, boyun ağrısını ve parlamayı önlemek için kendimi bir yere düşürmeden ekranı yeterince geriye yatıramadım. web kamerasının görüş alanının bir kısmı.

Yerleşik web kamerasının görüntülü sohbetler dışında başka kullanımları da vardır, ancak bunlar daha dikkat çekicidir. YouTube’daki fitness videolarını takip ederken formunuzu izlemek için bir tür ayna olarak kullanabilirsiniz. Peloton’s Guide’a benzer şekilde , Samsung Health de antrenmanlarınızı kamera üzerinden izleyebilir ve takip edebilir , ancak bu özelliği tam olarak test etme şansım olmadı.

Bu TV-monitor, M8’in ana odak noktası olmamasına rağmen, oldukça sağlam bazı akıllı ev özelliklerine sahiptir, bu yüzden onları denemek için zaman harcamadım. Bixby, Google Asistan veya Amazon’un Alexa sesli asistanını etkinleştirebilir ve uzak alan mikrofonu aracılığıyla onlarla konuşabilirsiniz. Ayrıca SmartThings için bir kontrol merkezi olarak da hizmet verebilir ve Samsung’un akıllı ev cihazlarının yanı sıra çok sayıda üçüncü taraf ekosistemi ve cihazını kontrol etmesine izin verebilir. Yerel kontrol için bağımsız bir hub kadar kullanışlı değildir ; M8’i Zigbee ürünlerinizle uyumlu hale getirmek için bu VG-STDB10A adaptörünü satın almanız gerekecek (ne yazık ki Z-Wave cihazlarını desteklemiyor). M8 ayrıca DeX’i destekler,Bu, masaüstü benzeri bir deneyim elde etmek için Samsung Galaxy S ve Note serisi telefonları bağlamanıza olanak tanır .

Buna daha önce değindim, ancak M8’i yedek bilgisayar olarak kullanmak, son teslim tarihiniz varsa ona güvenmeyi bırakın, denemeyi önermek için yeterince iyi çalışmıyor. Microsoft 365, Samsung’un Tizen tarayıcısı aracılığıyla M8’de bir web uygulaması olarak mevcut ve belge yazmak için karşılaştığım en sinir bozucu yol bu. Yüklemesi her zaman yavaştı ve çalışması yavaştı ve imlecin sayfada nerede olduğunu gösteren yazma göstergesi test sırasında görünmüyordu. Düşük kaliteli bir Chromebook ile daha fazla bilgi işlem (ve daha iyi uyumluluk) elde edeceğinizi hissediyorum.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir