Samsung, yüz milyonlarca eski telefonu güncelliyor

Yaklaşık olarak 2014 ve 2018 yılları arasında Samsung Galaxy telefonlarını kullanmaya devam eden herkes – ki bu da yarım milyar olabilir – ürün yazılımı güncellemelerini kontrol etmelidir. Samsung’un zorladığı güncellemeler küçük ama olağandışı çünkü etkilenen modeller genellikle güvenlik yamaları alan en eski telefonlardan çok daha eski.

Bu ay Samsung , birkaç yıllık Galaxy telefonlarına genellikle artık destek almayan ve muhtemelen yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan küçük güncellemeler göndermeye başladı. Etkilenen modeller arasında Galaxy S5 Neo (Vodafone versiyonu), Galaxy Alpha, Galaxy S6 serisi ve Galaxy A7 yer alıyor.

Galaxy S5 sahipleri, ayarlar uygulamasında G903FXXU2BFG3 donanım yazılımı sürümünü aramalıdır. Galaxy S6 telefonlar G92xFXXU6EVG1 donanım yazılımı sürümünü alır, Galaxy Alpha G850FXXU2CVH9 sürümünü alır ve A7, A750FXXU5CVG1 alır.

Samsung, güncellemelerin neler içerdiğine veya neden bunları gönderdiğine dair belirli ayrıntılar sağlamadı, ancak bir GPS sorununu çözüyor gibi görünüyor. A7 güncellemesi bir güvenlik yaması içeriyor. Eskiyen donanıma yönelik resmi güncellemeler genellikle birçok kullanıcıyı etkileyebilecek ciddi güvenlik sorunlarını çözer, ancak Samsung bu kadarını söylemedi. Ayrıca güvenlik güncellemesi almaya devam eden telefonların resmi listesi A7, S5 veya S6’ya kadar uzanmıyor.

Geçen yıl Samsung , yeni Galaxy telefonlarının en az dört yıl boyunca güvenlik güncellemeleri alacağına söz verdi . Şirketin resmi olarak desteklediği en eski modeller, 2019’dan itibaren tüm Galaxy S10, Note 10 ve A10 modellerini içerir.

Karşılaştırma için, Apple kısa süre önce iPhone modelleri için 2015’te piyasaya sürülen 6’lara kadar uzanan kritik bir iOS güvenlik güncellemesi yayınladı . Çoğu müşteri her zaman en son modellere yükseltme yapmadığından, üreticiler mümkün olduğunca çok sayıda cihazı için güvenlik güncellemeleri yapmalıdır.

En son Galaxy telefonlarının sahipleri, bu yıl çeşitli Android modellerine gelecek olan Android 13’ü dört gözle beklemeliler. Yeni işletim sisteminin hangi Samsung modellerini destekleyeceği henüz belli değil, ancak Google’ın en yeni Pixel telefonlarına önceden yüklenmiş olarak geldi. Apple ayrıca , 2017 iPhone 8’e kadar tüm iPhone modellerini destekleyen bu yıl piyasaya sürülmek üzere iOS’un bir sonraki yinelemesini hazırlıyor .

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir