Selenyum Nedir? Selenyum Otomasyon Testine Giriş

Yazılım geliştirme yaşam döngüsündeki en önemli unsur, müşteri gereksinimlerini karşılayan hatasız yazılım sağlamayı amaçlayan testtir. Selenium, birincil hedefe ulaşmak için otomasyon test araçlarına yönelmeniz gerektiğini söylüyor. Bu makale, Selenyum’un ne olduğunu öğrenmek için doğru yer? test senaryolarını otomatikleştirmeye nasıl yardımcı olduğu hakkında her şey.

Ancak Selenium’un ne olduğuna girmeden önce, manuel test ile ilgili sorunlara bakalım.

Manuel Testle İlgili Zorluklar:

Şimdiye kadar yapılmış ilk test elle yapıldı. Ortaya çıkan yeni test senaryoları ile testlerin yoğun ve hızlı olması gerekiyor. Yazılımın en iyi kalitede daha hızlı sürüm döngüleri için, Manuelden Web Otomasyonu araçlarına geçiş. Bu otomasyon araçları manuel testlerden nasıl daha iyi? Bakalım:

 • Bir testi tamamlamak daha az zaman alır.
 • Hata yapma ihtimalin daha az.
 • Haftada yedi gün, günde 24 saat bir test cihazının bulunmasını gerektirmez.
 • Günlükler otomatik olarak oluşturulur
 • Artan Test Kapsamı

Ve otomasyon testini tercih edilir kılan daha birçok neden var.

Peki bu otomasyon testi çağına nasıl başladık? Selenyum aracılığıyla! Selenyum’un ne olduğuna girmeden önce, Selenyum’un gelişini anlayalım.

Selenyum Tarihi:

Selenium, kökenini 2004 yılına kadar takip eder. Chicago’daki ThoughtWorks’te mühendis olan Jason Huggins için manuel testler ilgi çekici değildi. Bu, web uygulaması testini otomatikleştirmek için bir JavaScript yazılımı olan JavaScriptTestRunner’ı yaratmasını sağladı.

Yeni buluşu ilk kullananlar Thoughtworks çalışanları oldu. Ancak, 2004 yılında Selenium olarak yeniden adlandırıldı ve açık kaynak haline getirildi. Başlangıcından bu yana Selenium, birçok platformda çeşitli web uygulamalarını test etmek için etkili bir otomatik test aracı olmuştur.

Selenyum Nedir?

Selenium, açık kaynaklı web tabanlı bir otomatik test aracıdır. Tüm web tabanlı uygulamalarda otomasyon testi yapılmasına yardımcı olur. Selenyum aracılığıyla yapılan testlere Selenyum testi denir. Selenium’un sahip olduğu tek dezavantaj, mobil ve masaüstü tabanlı uygulamaları test edememesidir. Bununla birlikte, web uygulamalarını çeşitli tarayıcılarda test etmeye yardımcı olur.

Selenium’u bu kadar popüler yapan nedir?

 • Selenium JavaScript ile yazıldığı için kullanımı kolaydır. Firefox, Chrome, Opera ve Safari dahil olmak üzere çeşitli tarayıcılarda web uygulamalarını test edebilir.
 • Java, Perl, PHP, Python ve Ruby, testler oluşturmak için kullanılabilecek birkaç programlama dilidir.
 • Selenium, en iyi sonuçları elde etmek için diğer otomasyon araçlarıyla entegre olabilir.
 • Selenium açık kaynak olduğundan, test etmeyi öğrenmek isteyen herkes bunu ücretsiz olarak yapabilir.
 • Selenyum çapraz platformdur, yani Windows, Linux ve Macintosh bilgisayarlarda çalışabilir.
 • Selenium’un kullanımı basittir ve mühendis tarafından derinlemesine teknoloji bilgisi gerektirmez.

Selenium’un Bize Sağladığı Araçlar Paketi Aşağıdadır:

Selenyum tek bir araçtan çok daha fazlasıdır. Bir şirketin çeşitli test gereksinimlerini karşılayan bir uygulamalar koleksiyonudur. 4 bileşenden oluşur:

Selenyum Entegre Geliştirme Ortamı (IDE)

Selenyum Uzaktan Kumanda (RC)

Selenyum Web Sürücüsü

selenyum ızgara

selenyum IDE: Selenium Integrated Development Environment, Firefox için bir tarayıcı eklentisidir. Bu en temel çerçeve olduğundan, geliştiricilerin daha karmaşık test senaryoları için Selenium RC’ye geçmesi gerekir.

selenyum RC: Selenium Uzaktan Kumanda, programcıların herhangi bir dilde kod yazmasına olanak tanır. Selenium RC, Java, C#, Python ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerini destekler.

Selenyum Web Sürücüleri: WebDriver, bir web tarayıcısının eylemlerini otomatikleştiren ve kontrol eden bir programdır. Genellikle JavaScript’e güvenmez ve bunun yerine eylemlerini kontrol etmek için tarayıcıyla iletişim kurar.

selenyum ızgara: Izgara, farklı tarayıcılarda paralel testler yapmak için RC ile birlikte kullanılır.

Bu makale, Selenyum’un ne olduğuna ve çeşitli bileşenlerinin birden fazla test senaryosunda bize nasıl yardımcı olabileceğine hızlı bir giriş yaptı. Selenium, manuel test zorluklarının üstesinden gelinmesine yardımcı olarak, test otomasyonu alanında dikkat çekici bir yere sahiptir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir