Senaryo tabanlı e-Öğrenme: Bilmeniz Gereken Her Şey!

Modern LMS platformlarında birçok farklı öğretim yöntemi mevcuttur. beceri kavanozu. Personel eğitimi söz konusu olduğunda bu iyi bir haber. Kendi sektörlerinde uzmanlaşan yüksek eğitimli çalışanlar, herhangi bir alanın zirvesine yükselmek için çok önemlidir. Bu nedenle, eğitim programınızın çalışanlarınızın yeni durumlara hızla uyum sağlamak için ihtiyaç duyacakları kaynakları içermesini sağlamak çok önemlidir.

Bir tür rehberli keşif, senaryo tabanlı e-öğrenme giderek daha popüler hale geliyor. Yapılandırılmamış “keşif” öğrenmenin aksine, bu tekniklerin daha iyi sonuçlar ürettiği gösterilmiştir. Dersin görevlerini yerine getirmek için çerçeve sunarken öğrencinin hedeflerine odaklanmasına yardımcı olurlar. Geleneksel öğretim yaklaşımları ortadan kalkmasa da, son yıllarda daha modern olanlara geri döndüler. Daha geleneksel öğretim yöntemleriyle karşılaştırıldığında, senaryo temelli öğretim daha heyecan verici ve ilham vericidir. Deneyimsiz işçilerden kalifiye işçilere gelişimlerini hızlandırarak stajyer verimliliğini artırır.

Senaryo Tabanlı e-Öğrenme Nedir?

Senaryo tabanlı e-Öğrenme, öğrencilere öğrendiklerinden daha fazlasını korumalarına yardımcı olan kapsamlı öğrenme ortamları sağlamak için e-Öğrenim kurslarında durumsal veya gerçek dünya simülasyonlarının kullanılması anlamına gelir. Teknik, küçük resim slaytları ve madde işaretleri yerine bir öğrencinin veya çalışanın karşılaşacağı gerçek koşulları kullanan e-Öğrenme senaryolarını kullanır. Bu senaryolar, kullanıcıya seçimlerinin sonuçları üzerinde temsilcilik vererek dahil etmeyi amaçlar. İyileştirme için uygulama ve öneriler sağlamada iş başında eğitime benzerler. Senaryo tabanlı e-Öğrenim, öğrencilerin materyalleri zorlamak yerine gerçek dünya koşullarını temsil eden uygulamalardan ve deneyimlerden içgörüler elde etmelerini sağlamayı amaçlar.

Aşağıda Faydaları Senaryo Tabanlı e-Öğrenmeyi Kullanma:

Kararınız Hakkında Anında Geri Bildirim Alın:

İyi ya da kötü, şirketiniz çalışanlarınızın günlük seçimlerinin etkilerini hissedecektir. Senaryo tabanlı e-öğrenme ile çalışanlar, seçimlerinin sonuçlarına baştan sona tanık olabilirler. Senaryo ile etkileşime girebilir, seçimlerinin sonuçlarını görebilir ve hatalarından ders alabilirler. Öğrenci, davranışlarının müşteriler ve iş arkadaşları da dahil olmak üzere diğerleri üzerindeki etkilerine ilişkin içgörü kazanır ve etkileşimlerin ve taleplerin daha iyi ele alınmasına olanak tanır.

Uygun maliyetli eğitim:

Senaryoya dayalı eğitim başlangıçta pahalı görünse de, iyileştirilmiş bilgi saklama ve artan çıktının faydaları yatırımı haklı çıkarmaktan daha fazlasını sağlar. Kısaltılmış eğitim süreleri sayesinde, çalışanlar işe başladıkları tarihten sonra işletmenin kârlılığına katkıda bulunabilirler. Ek olarak, diğer birçok masrafı ortadan kaldırır ve eğitim materyalindeki delikleri tam olarak belirleyebilecek ölçümler sağlar. Ek olarak, e-Öğrenim modüllerinin taşınabilirliği sayesinde personeliniz istedikleri zaman ve istedikleri yerde çalışabilirler.

Öğrencinin bilişsel yeteneklerine zor ama yönetilebilir bir meydan okuma sunar:

Senaryo temelli e-Öğrenme etkinlikleri ve görevleri, öğrencilerin tamamlamadan vazgeçecek kadar zor olmadan öğrenmeyi kolaylaştıracak kadar zor olmalıdır. İnsanlar gelecek hakkında umutsuz hissederlerse, başarılı olmak için gereken çabayı göstermeyeceklerdir. Sonuç olarak, senaryo tabanlı e-Öğrenme, öğrencilere deneyimleyecekleri gerçek dünyadaki engelleri ve zorlukları sağlayabilir, böylece beceri setlerini ve bilgi tabanlarını geliştirirken aynı zamanda onları e-Öğrenim sürecine dahil edebilir.

Öğrencilerin denemeleri ve başarısız olmaları için güvenli bir alan sunun:

Başarılı olmak için başarısızlığı deneyimlemeniz gerekir. Ne yazık ki, yeni bir çalışanın başarısız olması şirket için oldukça maliyetli olabilir. Kursiyerler senaryo tabanlı öğrenmeyi kullanırken korunmaya devam ederken hata yapabilirler. Ne olabileceği konusunda endişelenmeden, net bir başlangıcı veya sonu olmayan bir sürece veya faaliyete güvenle katılabilirler. Daha iyi olmaya yönelik en büyük yaklaşım, biraz pratik yapmaktır. Öğrenciler senaryolardan yararlanırlar çünkü onlar uygulama için fırsatlar sağlar ve daha sonra işte uygulayabilecekleri özgüvenlerini geliştirirler. Bir yanıt verilir verilmez, yanlış olsa bile, öğretilebilir bir an haline gelir. Ayrıca öğrenciye alternatif çözümleri düşünme ve performanslarını geliştirme fırsatı sunar.

Gerçekçiliğe Risksiz Bir Yaklaşım:

Yine de senaryo tabanlı e-Öğrenim, yüksek riskli meslekler veya eğitimin pahalı olduğu alanlar için harika bir seçenektir. Küçük bir hatanın bile potansiyel olarak ölümcül sonuçları büyük ölçüde azaltıldığından, öğrenciler tipik olarak deneyimli çalışanlara bırakılan kararları daha büyük bir güvenle alabilirler. Ayrıca, acemi çalışanlar, güvenli bir ortamda temel yetenekleri geliştirmek için büyük bir şans elde eder.

Öğrenciyi teşvik eder:

Görevi tamamlamak için gerekli becerilere zaten sahip oldukları bilgisi ve bunları geliştirme fırsatı, çalışanları öğrenmeye motive eder. Özünde, zorluklarla karşılaşacaklarının farkındadırlar, ancak aynı zamanda bu zorluklarla yüzleşmek ve başarılı bir şekilde üstesinden gelmek için gerekli kaynaklara sahip olduklarının da bilincindedirler.

Çözüm

Senaryo tabanlı e-Öğrenme ile, öğrencilerinize becerilerini ve bilgilerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları araçlarla donatırken daha etkileşimli ve ödüllendirici bir öğrenme deneyimi sağlayabilirsiniz. E-Öğrenim deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmak için, bu senaryoları daha önce edindikleri bilgileri gerçek dünyada kullanmak ve kendi deneyimlerine güvenmek için kullanabilirler. Ayrıca, ÖYS’niz senaryo tabanlı eğitim programlarınızı ve alıştırmalarınızı oluşturmak ve izlemek için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlamalıdır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir